Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 18 maja 2025 08:46
Reklama
Reklama
Reklama

Jak dbać o swoją sprawność fizyczną w dobie pracy siedzącej?

Współczesny styl życia, zdominowany przez wielogodzinne siedzenie, stres i ograniczoną aktywność, stanowi wyzwanie dla naszej sprawności ruchowej i zdrowia. U osób, które pracują w biurach lub we własnym domu, aktywność fizyczna często ogranicza się do bardzo prozaicznych czynności. Choć obecnie możemy nie odczuwać wyraźnych skutków ubocznych takiego trybu życia, jego kontynuacja przez kolejne lata może nieść za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia – od bólu kręgosłupa, po problemy z krążeniem i osłabienie mięśni. Jak zatem dbać o sprawność fizyczną, gdy większość dnia spędzamy w pozycji siedzącej?
Jak dbać o swoją sprawność fizyczną w dobie pracy siedzącej?

Mała przerwa w pracy na mikro dawkę ruchu

O sprawność fizyczną warto zadbać nie tylko “po godzinach”, ale też w trakcie trwania kilkugodzinnego trybu pracy. Cogodzinne mikro-przerwy w pracy np. na marsz w miejscu, szybki stretching czy kilka drobnych ćwiczeń, mogą skutecznie pobudzić krążenie, przynieść ulgę zmęczonym plecom i stawom, a jednocześnie zapobiec przeciążeniom wynikającym z siedzącego trybu życia. Zadbajmy też o jak najbardziej komfortowe warunki pracy przy komputerze. Właściwie ustawione biurko, krzesło i monitor – to prosta, ale skuteczna forma profilaktyki bólu pleców i napięć mięśniowych.

Ćwiczenia rozciągające 

Ćwiczenia rozciągające to prawdziwy ratunek dla spiętych mięśni i obciążonego długotrwałym siedzeniem kręgosłupa. Długie godziny w pracy spędzone w jednej pozycji, nawet przy zachowaniu prawidłowej ergonomii stanowiska pracy, bardzo obciążają nasz układ mięśniowo-szkieletowy. Dotyczy to zwłaszcza mięśni karku, pleców i bioder, które po całym dniu w pozycji siedzącej stają się skrócone i nadmiernie napięte. Możemy im pomóc właśnie poprzez regularne ćwiczenia rozciągające – warto wykonywać je rano, po pracy lub nawet przy biurku. To prosty sposób na utrzymanie elastyczności ciała i zapobieganie bólom kręgosłupa. 

Fizjoterapia lub rehabilitacja

Szukając dobrego sposobu na poprawę swojej sprawności fizycznej, warto dobrze wsłuchać się w indywidualne potrzeby swojego organizmu. Jeśli uczucie sztywności, bólu w dolnej części pleców czy napięcia w okolicy szyi i karku stają się naszą codziennością, nie należy tego bagatelizować. Przewlekłe dolegliwości tego typu mogą świadczyć o rozwoju zmian zwyrodnieniowych, które w dobie pracy siedzącej uznawane są chorobę cywilizacyjną. W takim przypadku pomóc może rehabilitacja w celu łagodzenia objawów zmian chorobowych i zapobiegania ich nawrotom.

Regularna aktywność fizyczna

Aby utrzymać zdrowie i kondycję fizyczną, w naszym codziennym życiu powinno znaleźć się miejsce na regularną aktywność fizyczną. Należy jednak podkreślić, że przypadkowy spacer czy wizyta na siłowni nie są jej wyznacznikiem. Wybrane ćwiczenia czy dyscypliny sportu powinniśmy uprawiać systematycznie, przeznaczając na nie odpowiednią ilość czasu w systemie tygodniowym, np. jeden raz w tygodniu ćwiczenia siłowe (ćwiczenia z hantlami, pilates) + dwa razy w tygodniu ćwiczenia cardio (bieganie, pływanie, jazda na rowerze). Każdy taki trening, bez względu na to, czy trwa 20 minut czy godzinę, pozytywnie wpływa na układ krążenia, kondycję mięśni i ogólne samopoczucie.

Więcej dodatkowej aktywności w trakcie dnia

W czasach, w których naturalne zdolności naszych własnych nóg często zastępuje samochód, winda czy inne zautomatyzowane urządzenia, tak naprawdę każda dodatkowa dawka ruchu może przysłużyć się naszemu zdrowiu i sprawności fizycznej. Zamiana windy na schody, samochodu na rower, by dotrzeć np. do sklepu, dłuższy spacer z psem czy taniec w domu do ulubionej muzyki – wszystkie te czynności zapewnią nam porcję dodatkowej aktywności w ciągu dnia. Co ważne, w tym przypadku nie ma znaczenia intensywność wykonywanych aktywności, lecz ich częstotliwość, która sprzyja ograniczeniu czasu, jaki tracimy w wolnym czasie na biernym przesiadywaniu na kanapie czy korzystaniu z elektronicznych urządzeń. 

Materiał promocyjny

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ