Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 14:52
Reklama
Reklama

Główna droga w Reńskiej Wsi do przebudowy. Prace ruszą w poniedziałek, będą utrudnienia dla kierowców

To będzie jedna z największych inwestycji drogowych w historii gminy. Od poniedziałku ruszają prace związane z przebudową ulicy Kozielskiej i Pawłowickiej w Reńskiej Wsi (była droga wojewódzka nr 418). Zakres prac jest bardzo szeroki, a inwestycja pochłonie łącznie aż 12 milionów złotych.
Główna droga w Reńskiej Wsi do przebudowy. Prace ruszą w poniedziałek, będą utrudnienia dla kierowców

O planowanym przebiegu inwestycji poinformował urząd gminy w Reńskiej Wsi:

Z dniem 7.07.2023 nastąpi przekazanie placu budowy ul. Kozielskiej i ul. Pawłowickiej w Reńskiej Wsi w ręce wykonawcy – firmy Transkom Sp. z o.o. z Jaryszowa. Od poniedziałku 10.07.2023r. obowiązywać będzie nowa, tymczasowa organizacja ruchu wprowadzająca zmiany w dotychczasowym układzie tj.:

  • Na wysokości zjazdu z rond na DK45 i DK40 wprowadzony zostanie znak „zakaz wjazdu” za wyjątkiem mieszkańców, służb, komunikacji publicznej, dostawców, dojazdu do firm i instytucji.
  • Podobne zakazy będą obowiązywać również na wszystkich bocznych drogach włączających się do ul. Kozielskiej i Pawłowickiej.

W pierwszym etapie prac zostanie sfrezowana nawierzchnia na całej długości obu ulic, oraz rozpoczną się roboty ziemne na jednym pasie ul. Pawłowickiej, od ul. Raciborskiej w kierunku ronda na DK45, w związku z koniecznością przebudowy kanalizacji deszczowej. Wielobranżowe prace na tym odcinku będą odbywać się na jednym pasie jezdni, około trzydziestometrowymi etapami, posuwając się ze środka miejscowości w kierunku drogi DK 45. Możliwe będą odcinkowe, czasowe wyłączenia ul. Pawłowickiej z ruchu w przypadku realizowania najbardziej newralgicznych elementów prac. Mieszkańcy i firmy będą o tym informowani z wyprzedzeniem, by odpowiednio się przygotować – np. zaparkować samochody poza obszarem toczących się prac.

Rozważane jest również zamknięcie początkiem sierpnia 2023 r. czasowo (na ok. 2-3 miesiące) całkowicie dojazdu do Reńskiej Wsi od strony Koźla (za skrętem na Dębową). Taki układ organizacji ruchu umożliwi swobodny dojazd do Dębowej od strony Koźla, w szczególności do akwenu, a jednocześnie pozwoli na szybką i sprawną realizację najtrudniejszego zakresu prac inżynieryjnych na dojeździe do Reńskiej Wsi, wykorzystując sprzyjające warunki pogodowe. Najbardziej newralgiczne prace na tym odcinku (od ul. Zielonej do zjazdu na Dębową) tj. roboty ziemne, kanalizacja deszczowa, budowa nowego przepustu pod ul. Kozielską mogłyby się zakończyć wczesną jesienią.

W kolejnym etapie realizowana będzie sukcesywna przebudowa ul. Kozielskiej, od ul. Raciborskiej w kierunku Koźla, przy zachowaniu możliwości dojazdu mieszkańców, służb, komunikacji publicznej, dostawców, dojazdu do firm i instytucji. Ostatni, najkrótszy etap, będzie obejmował odcinek od zjazdu na Dębową do ronda na DK40. Kierownikiem budowy po stronie wykonawcy będzie pan Norbert Gruszka, zaś inspektorem nadzoru reprezentującym gminę pan Piotr Adamczyk.

W ramach prac zostaną wprowadzone liczne udogodnienia dla mieszkańców w tym m.in. przewężony pas jezdni do 5,5-6,0 m, powstanie ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż całej miejscowości, powstanie sześć najazdowych przejść dla pieszych i dwa wyniesione skrzyżowania (Pawłowicka/Fabryczna, Kozielska/Raciborska). Przebudowane zostaną zjazdy do posesji i na drogi podporządkowane. Zostaną wymienione lub dobudowane odcinki kanalizacji deszczowej i wodociągu. Wymieniona zostanie też nawierzchnia dwóch bocznych dojazdów do posesji, równoległych do ul. Pawłowickiej i Kozielskiej. Powstanie nowe energooszczędne oświetlenie drogowe, kanał technologiczny i docelowe oznakowanie. Całość prac ma trwać nie więcej niż 370 dni i kosztować będzie prawie 12 mln zł, w tym 8 mln pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Wójt gminy Reńska Wieś apeluje do kierowców o respektowanie wprowadzonych zmian: - Proszę by wszyscy kierowcy, którzy nie muszą wjeżdżać do miejscowości stosowali się do oznakowania i objazdów i nie utrudniali prac i życia mieszkańców, którzy i tak będą mierzyć się z trudnościami komunikacyjnymi - przekazał Tomasz Kandziora.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ