Już podczas wstępnej weryfikacji dokumentów przewozowych oraz danych technicznych pojazdu, inspektorzy nabrali uzasadnionych podejrzeń, że ładunek może znacząco przekraczać dopuszczalne normy. W związku z tym, zespół pojazdów został skierowany na miejsce wagowe, gdzie dokonano pomiarów przy użyciu automatycznych wag do pomiarów dynamicznych — umożliwiających ważenie pojazdów będących w ruchu.
Wyniki okazały się alarmujące. Łączna masa zespołu pojazdów wyniosła aż 52,6 tony, co oznacza przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej aż o 12,6 tony. Dodatkowo, nacisk na podwójną oś napędową wyniósł 22,6 tony, czyli o 3,6 tony więcej niż przewidują przepisy. Jakby tego było mało, kontrola przeprowadzona za pomocą przymiaru teleskopowego wykazała również przekroczenie dopuszczalnej wysokości ładunku — w najwyższym punkcie zespół pojazdów mierzył 4,1 metra, co narusza normy przewidziane dla tego typu transportu.
W związku z poważnymi naruszeniami przepisów, inspektorzy ITD zakazali dalszej jazdy do momentu usunięcia nieprawidłowości. Na miejsce został wezwany drugi pojazd, na który przeładowano nadmiar drewna. Wobec przedsiębiorcy wszczęto postępowania administracyjne na podstawie przepisów Prawa o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym, natomiast kierowca został ukarany mandatem karnym.



Napisz komentarz
Komentarze