Zacznijmy od podstaw
W każdym domu codziennie wyrzucamy różnego rodzaju kartonowe opakowania i papiery: kartoniki po produktach spożywczych, paragony, chusteczki, kartony po przesyłkach pocztowych, koperty bąbelkowe. Nie wszystkie jednak odpady z papieru nadają się do recyklingu, co oznacza, że nie powinny znaleźć się w pojemniku lub worku przeznaczonym na tę frakcję odpadów.
Jakich produktów nie wrzucać do papieru? Przede wszystkim kartonów po mleku czy sokach. Choć potocznie nazywamy je kartonami, tak naprawdę to tzw. opakowania wielkomateriałowe wykonane z papieru, folii i aluminium. Te odpady – po opróżnieniu i zgnieceniu – wrzucamy do żółtego pojemnika lub worka.
Co jeszcze nie powinno trafić do niebieskiego pojemnika lub worka? Artykuły higieniczne, w tym chusteczki, waciki i ręczniki papierowe, a także papier zabrudzony czy zatłuszczony, np. papierek po maśle, paragony, zalaminowane kartki, jednorazowe kubki — to wszystko wrzucamy do odpadów zmieszanych.
Problemowe przesyłki
W ostatnich latach dużą popularność zyskały zakupy on-line, czego konsekwencją jest duża ilość takich odpadów jak kartony po przesyłkach czy koperty bąbelkowe.
Jeśli karton ma sporą ilość taśmy oraz etykiety, usuńmy je do odpadów zmieszanych. Koniecznie wyciągnijmy z kartonu wypełniacze niebędące papierem (np. folię). Co ciekawe, coraz więcej sprzedawców decyduje się na bardziej ekologiczne rozwiązania dotyczące zabezpieczenia produktu w przesyłce – stosowane są np. tekturowe ścinki (które wrzucamy do papieru) czy skropak, czyli materiał pochodzenia roślinnego całkowicie biodegradowalny (który rozpuścimy w wodzie lub wrzucimy na kompost). Kupując, nie bójmy się więc poprosić sprzedawcę o bardziej ekologiczne wypełnienie.
Koperty bąbelkowe wyrzucać należy do odpadów zmieszanych. Podobnie jest z tymi z foliowym okienkiem — chyba że uda się je wyciąć — dopiero wtedy pozostałą część koperty można wrzucić do niebieskiego pojemnika lub worka.
Co więc wrzucać do niebieskiego pojemnika lub worka?
- broszury i ulotki,
- papierowe opakowania (także kartony dużych rozmiarów)
- zeszyty i książki,
- worki papierowe,
- papier pakowy
- rurki kartonowe, np. po papierze toaletowym
Pamiętajmy, by zgniatać wszystkie kartony!
W altanach śmietnikowych najszybciej zapełniają się kosze na metale i tworzywa sztuczne oraz pojemniki na papier. Najczęściej wynika to z tego, że nie wszyscy zgniatają opakowania. By zachować porządek w altanie oraz by w koszu nie brakło miejsca na odpady, koniecznie zgniatajmy wszystkie kartony. Jest to także prawny obowiązek każdego z nas, który wynika z aktu prawa miejscowego – regulaminu utrzymania czystości i porządku obowiązującego na terenie gmin członkowskich Związku.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, do jakiego pojemnika na odpady wyrzucić konkretny produkt, skorzystaj z wyszukiwarki http://www.czystyregion.pl/wyszukiwarka-rodzajow-odpadow.html, która nie pozostawi już żadnych wątpliwości.
Pamiętajmy, że właściwa segregacja papieru w naszych domach pozwala na jego dalszy recykling. To niezwykle istotne, mając na uwadze, że około 42% wycinki drzew na całym świecie przeznaczone jest na potrzeby produkcji papieru. Tymczasem wystarczy niespełna 60 kg makulatury, by uratować jedno drzewo.
Materiał partnera
Napisz komentarz
Komentarze