Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 22:47
Reklama
Reklama
Reklama

Turniej wiedzy o senacie. Senator Beniamin Godyla zaprasza do udziału uczniów z naszego powiatu

Turniej wiedzy o senacie. Senator Beniamin Godyla zaprasza do udziału uczniów z naszego powiatu
Z okazji 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP został ogłoszony ogólnopolski turniej dla wszystkich szkół ponadpodstawowych pt. „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej”. Konkurs skierowany jest do uczniów wszystkich szkół ponadpodstawowych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i odbywać się będzie na poziomie szkolnym, okręgowym i ogólnopolskim. Etap okręgowy odbywa się dla uczniów ze szkół z powiatów: kędzierzyńsko-kozielskiego, strzeleckiego, głubczyckiego, oleskiego i krapkowickiego.

- Zapraszam wszystkie szkoły oraz uczniów do udziału w konkursie. Zachętą powinny być nagrody rzeczowe oraz możliwość wyjazdu do Warszawy i zwiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. O tym, że warto brać udział w tego typu inicjatywach, przekonała się jesienią 2021 roku jedna z uczennic z Pawłowiczek, która wygrała ogólnopolski konkurs "List do Taty", który to zorganizowałem w moim okręgu wyborczym - wyjaśnia senator Beniamin Godyla.Zgłoszenia uczestników do turnieju dokonuje dyrektor szkoły lub osoba przez niego upoważniona do 20 stycznia 2023 r. za pomocą arkusza zgłoszeniowego i przesyła go drogą elektroniczną na adres mailowy: [email protected]

Etap ogólnopolski turnieju odbędzie się 18 kwietnia 2023 r. w gmachu Senatu RP w Warszawie. Do etapu ogólnopolskiego przystąpi maksymalnie 100 uczniów, wyłonionych przez okręgowe komisje konkursowe.

Literatura zalecana do turnieju będzie dostępna od 11 stycznia 2023 r. na stronie internetowej www.senat.edu.pl w zakładce „Turniej – Poznajemy Senat RP”, tam też znajduje się regulamin.

Adres strony internetowej konkursu:

https://senat.edu.pl/edukacja/wydarzenia/news/ogolnopolski-turniej-wiedzy-pt-poznajemy-senat-rzeczypospolitej-polskiej

Głównym  celem turnieju jest popularyzowanie wiedzy na temat historii i funkcjonowania Senatu RP poprzez poszerzanie wiedzy o roli i znaczeniu Senatu RP w polskim systemie konstytucyjnym. W demokracji konstytucyjnej dwuizbowość ma istotne znaczenie ustrojowe. Pozwala na konsekwentne przestrzeganie zasady podziału i równowagi władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Jej celem jest ochrona praw jednostki przed niebezpieczeństwami wynikającymi z koncentracji władzy.  Historia polskiego parlamentaryzmu pozwala dostrzec powiązanie między dwuizbowością parlamentu a suwerennością państwa w jej tradycyjnym rozumieniu, co miało wpływ na przywrócenie Senatu zarówno po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r., jak i w ramach reform ustrojowych zapoczątkowanych w 1989 r.

Turniej odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Senatu RP  prof. Tomasza Grodzkiego.

ResizedImage600400-Poznajemy-Senat-Rzeczypospolitej-Polskiej

ResizedImage600400-Poznajemy-Senat-Rzeczypospolitej-Polskiej


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
achim 02.02.2023 12:14
Miał godny pogrzeb

Brama z teguk 01.02.2023 01:55
Gdyby ta brama się otwierała to by nie zginął. A tak zginął bo była zamknięta. Powinien tam być stróż i otwierać ją jak coś jedzie.

przypadkowy przechodzień 31.01.2023 18:45
czytałem o tej rozyepce w "dużych" wiadomościach. kurła nareszcie piszo o nas!

Raf 28.01.2023 06:30
Przy zdrowych zmysłach to on chyba nie był i 50 km/h napewno nie jechał

alekandra 27.01.2023 20:34
oby tak dalej, bedzie mniej syfu!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ