Władze miasta rozważają rozbudowę sieci miejskiego monitoringu. Gorącymi orędownikami takiego pomysłu są przedstawiciele służb porządkowych: strażnicy miejscy i policjanci. W magistracie również dostrzegają potrzebę takiej inwestycji, ale przeszkodą nie do przeskoczenia mogą okazać się pieniądze, a konkretnie ich brak.
Artykuł ukazał się w Tygodniku Kędzierzyńsko-Kozielskim Dobra Gazeta - nr 31.
Historia monitoringu miejskiego w Kędzierzynie-Koźlu sięga 2006 roku. Na zlecenie ówczesnych władz miasta na terenie Koźla zamontowano cztery kamery, które zostały połączone droga radiową z komendą straży miejskiej. Miał to być wstęp do budowy całej sieci kamer na terenie miasta. Rzeczywistość szybko zweryfikowała plany urzędników.
Usterka goni usterkę
Choć szklane oko wielokrotnie pomagało w ujęciu sprawców wykroczeń i przestępstw, to zdecydowanie częściej niż o sukcesach systemu mówiło się o jego awaryjności. Dziewięć lat od uruchomienia kamer miasto nie zrobiło żadnego kroku w kierunku rozbudowy systemu. Jeszcze kilka miesięcy temu działały tylko dwie z czterech kamer będących na wyposażeniu. Dopiero w ostatnich tygodniach udało się naprawić uszkodzony sprzęt. Dużym minusem naszego systemu jest fakt, że obraz transmitowany jest drogą radiową. Ta ma zdecydowanie niższe parametry przesyłu danych niż łącze światłowodowe, a dodatkowo jest wrażliwa na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. To wszystko powoduje, że monitoring w Kędzierzynie-Koźlu coraz rzadziej przyczynia się do pomocy mundurowym. O potrzebie stworzenia kompleksowego monitoringu na terenie miasta mówił w marcu ówczesny zastępca komendanta powiatowego policji, Piotr Smoleń, który referował przed radą miasta stan bezpieczeństwa w powiecie.
– Będziemy zachęcać do tego, by zbudować w naszym mieście monitoring wizyjny z prawdziwego zdarzenia. To, co w tej chwili mamy, jest atrapą monitoringu. Jako policjanci w codziennej służbie musimy chodzić po mieście i żebrać o to, żeby właściciele sklepów i obiektów handlowych udostępniali nam swoje nagrania – nie ukrywał Smoleń.
Jak to robią inni?
Monitoring od lat z powodzeniem działa już w innych miastach na terenie naszego województwa. Najkorzystniej pod tym względem wypada stolica regionu.
– Począwszy od 2002 roku, sukcesywnie rozbudowujemy naszą sieć monitoringu. W tej chwili możemy pochwalić się 29 ruchomymi kamerami. Mamy też na wyposażeniu jedną kamerę mobilną, używaną np. przy organizacji różnego rodzaju przemarszów oraz obserwacji dzikich wysypisk śmieci. A także jedną fotopułapkę. Nasz system działa w oparciu o sieć światłowodów, a także łączność radiową – opowiada Krzysztof Maślak, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Opolu.
Dzięki monitoringowi miejskiemu w ostatnich latach udało się znacząco zredukować przestępczość w centrum Opola. To właśnie rozwiązania stosowane w stolicy województwa mają być inspiracją dla rozbudowy systemu w Kędzierzynie-Koźlu.
Nasze miasto wypada blado również na tle innych ośrodków w regionie. Pięciokrotnie mniejsze Głubczyce mają system składający się z 6 kamer, do którego bezpośredni dostęp ma policja. W Strzelcach Opolskich jest już 10 kamer, wszystkie mają łączność opartą na światłowodach.
Lokalizacje już są
Budowa sieci monitoringu na terenie miasta będzie zadaniem kosztownym i trudnym do zrealizowania. Problemem w przypadku Kędzierzyna-Koźla jest duża rozległość miasta oraz nieregularna zabudowa. Wszystko to sprawia, że koszty rozbudowy monitoringu w mieście są wysokie. – W tej chwili nie planujemy, by to zadanie znalazło się w projekcie przyszłorocznego budżetu. Zastanawiamy się nad różnymi rozwiązaniami dotyczącymi rozbudowy monitoringu na terenie miasta. Wiadomo jednak, że to zadanie będzie się wiązało z koniecznością wydania dużych pieniędzy – mówi Artur Maruszczak, zastępca prezydenta miasta ds. gospodarki przestrzennej i inwestycyjno-remontowych.
W celu wytypowania miejsc objętych monitoringiem straż miejska przeprowadziła konsultacje z policją. – Na ich podstawie wskazaliśmy osiem punktów, w których w pierwszej kolejności chcielibyśmy zamontować kamery. To między innymi plac Wolności, Park Pojednania, skrzyżowanie alei Lisa z ulicą Jana Pawła II, rondo na ulicy Reja czy okolice dworca kolejowego i ulicy Grunwaldzkiej – przybliża Grzegorz Grzesik, komendant straży miejskiej.
Dołączenie ośmiu kamer do działającego systemu ma być pierwszym krokiem do rozbudowy monitoringu w mieście. Propozycja strażników ma trafić do wydziału inwestycji, remontów i eksploatacji urzędu miasta, którego zadaniem będzie wykonanie projektu zadania. Na tym etapie nie wiadomo jeszcze, jaką drogą przesyłany byłby sygnał z kamer. Nie zmieniłby się natomiast ich operator, w dalszym ciągu to strażnicy miejscy na bieżąco śledziliby obraz z monitoringu.
Po sporządzeniu projektu inwestycji poznamy jej przybliżony koszt. Najważniejszym wyzwaniem jest opracowanie koncepcji połączenia nowych urządzeń z kamerami działającymi w ramach systemu.
Na terenie Kędzierzyna-Koźla kamer jest oczywiście więcej, ale nie tworzą one spójnego systemu. Osobnym monitoringiem objęte są m.in.: strefa sportowo-rekreacyjna w Śródmieściu, skwerek przed starostwem powiatowym czy też plac Gwardii Ludowej, na którym w ubiegłym roku oddano do użytku strefę rekreacyjną. Kamery znajdujące się w tych miejscach nie są śledzone na bieżąco. Nagrania z nich mogą być jednak wykorzystane do wyjaśnienia zdarzeń, które miały miejsce na monitorowanym terenie. W przypadku strefy rekreacyjno-sportowej w Śródmieściu kamery od dłuższego czasu znajdują się w złym stanie i część z nich aktualnie nie działa.
Miesiąc temu pisaliśmy o sprawie wyłączonej kamery na Rynku w Koźlu. Na użytkowanie urządzenia nie zgodziła się jedna ze wspólnot mieszkaniowych, której przeszkadzał hałas z wentylatora. Straż zwróciła się z prośbą o wskazanie innego miejsca, w którym mogłaby zostać zamontowana kamera, ale nie przyniosło to efektu.
– W związku z brakiem odpowiedzi od zarządcy budynku, na którym zamontowana jest kamera, planujemy jej przeniesienie na sąsiednią kamienicę. Jej zarządcą jest inna wspólnota, więc liczymy, że uda nam się porozumieć – zapowiada komendant straży miejskiej.
Gdzie w Kędzierzynie-Koźlu potrzebny jest monitoring? Wyznaczono osiem miejsc
- Leszek Pietrzak
- 29.11.2015 14:58
Data dodania:
29.11.2015 14:58
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze