Na ulicach Kędzierzyna-Koźla coraz częściej można zauważyć wyjątkowy widok. Za kierownicą ogromnej śmieciarki zasiada filigranowa kobieta z burzą loków. To pierwsza mieszkanka naszego miasta, która prowadzi tak duży i wymagający pojazd podczas codziennej pracy przy odbiorze odpadów.
Czerwcowa tura będzie ostatnią zbiórką tekstyliów realizowaną w rotacyjnych pojemnikach na terenie Kędzierzyna-Koźla. Po zakończeniu pilotażu mieszkańcy nadal będą mogli bezpłatnie przekazywać odzież i tekstylia do MPSZOK. Związek podkreśla jednak, że ilość zbieranych tekstyliów była wyjątkowo wysoka, a do pojemników trafiały również odpady pochodzące spoza systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.
To będzie pierwsza tegoroczna odsłona bardzo lubianej akcji. Już w piątek 24 kwietnia, mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla i okolic będą mogli wymienić elektroodpady na sadzonki roślin. Wydarzenie organizuje Związek Międzygminny "Czysty Region" we współpracy z partnerami: zakładem przetwarzającym elektroodpady Enviropol PL oraz organizacją odzysku Asekol PL.
Wiosenna wymianka w Kędzierzyn-Koźle przyciągnęła wielu mieszkańców, którzy chętnie włączyli się w ideę dawania rzeczom drugiego życia. Wydarzenie zorganizowane przez Związek Międzygminny "Czysty Region" pokazało, że coraz bardziej otwieramy się na działania w duchu niemarnowania i świadomej konsumpcji.
Przed nami kolejna okazja, by zrobić porządki w nietypowy sposób. Już w piątek, 27 marca, w holu Hali Sportowej „Śródmieście” odbędzie się wiosenna wymianka ubrań, książek i gier planszowych.
Wigilia to zapach smażonej ryby, pierożków i krzątanie się w kuchni od samego rana. W tym całym świątecznym zamieszaniu łatwo zrobić coś „z przyzwyczajenia” – na przykład wylać zużyty olej prosto do zlewu. A to jeden z najgorszych możliwych pomysłów. Związek Międzygminny „Czysty Region” przypomina i apeluje: zużyty olej spożywczy warto oddać do Olejomatu, zamiast niszczyć nim kanalizację i środowisko.
Grudzień od lat pozostaje miesiącem, w którym system gospodarowania odpadami pracuje na najwyższych obrotach. Przed świętami, w ich trakcie oraz tuż po nich notowany jest największy odbiór odpadów zmieszanych w całym roku. Jak pokazują dane Związku Międzygminnego „Czysty Region”, grudzień jest co roku miesiącem rekordowym, a ilość wytwarzanych odpadów znacząco przewyższa listopadowe statystyki.
Już w najbliższy piątek 28 listopada 2025 r. w holu Hali Sportowej „Śródmieście" w Kędzierzynie-Koźlu zapanuje wyjątkowa, proekologiczna atmosfera. W godz. 12:00–18:00 odbędzie się otwarta dla wszystkich „Jesienna wymiana ubrań, książek i gier planszowych".
Od 1 stycznia 2025 r., na skutek wejścia w życie unijnej dyrektywy, w całej Polsce obowiązują nowe zasady dotyczące selektywnego zbierania odzieży i tekstyliów. Odpadów tych nie można już umieszczać w czarnym pojemniku na odpady zmieszane. Jak więc z nimi postępować, by uniknąć kar za nieprawidłową segregację odpadów?
W sobotę Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu tętnił życiem – wszystko za sprawą wyjątkowego wydarzenia zorganizowanego przez Związek Międzygminny „Czysty Region”. Odbyła się akcja pod nazwą „Ciuchowisko”, której celem było promowanie idei zero waste i ponownego wykorzystywania odzieży.