Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 22:00
Reklama
Reklama
Reklama

Kajakarstwo jest łatwe, przyjemne i dla wszystkich, a my mamy kajakową autostradę

Kajakarstwo jest łatwe, przyjemne i dla wszystkich, a my mamy kajakową autostradę
Kajakarstwo to jedna z najłatwiejszych i najprzyjemniejszych form rekreacji wodnej, którą uprawiać można bez względu na wiek i sprawność fizyczną. Od kilku dni miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą korzystać z wypożyczalni sprzętu w przystani „Szkwał”.

Kozielska wypożyczalnia działa od początku maja. Podczas weekendów kajak można wypożyczyć od ręki, w tygodniu trzeba umówić się wcześniej przez telefon. Powiat kędzierzyńsko-kozielski ma idealne warunki do uprawiania tej formy aktywności na Odra, Kanale Gliwickim i Kłodnicy. Co ważne, w ostatnim czasie ruszyła rozbudowa infrastruktury turystycznej. Jak w praktyce prezentują się trasy kajakowe w okolicach Kędzierzyna-Koźla? Zapytaliśmy o to Krzysztofa Chałata, właściciela firmy Aqua Active, która organizuje spływy oraz wypożycza sprzęt.

- Kłodnicą możemy spłynąć aż z Pławniowic, jest to dystans około 30 kilometrów urozmaicony przeszkodami naturalnymi i sztucznymi w postaci progów wodnych. Odrą możemy popłynąć nawet z Czech, trasa jest bardzo malownicza i ciekawa. Jeśli chodzi o odcinek przebiegający przez nasz powiat, jest on szeroki, głęboki, a przede wszystkim bezpieczny. Można powiedzieć, że to prawdziwa autostrada. Zawsze polecamy ją początkującym kajakarzom. Na rozpoczęcie przygody z kajakarstwem nigdy nie jest za późno. Jest to sport niewymagający od nas szczególnego przygotowania kondycyjnego. Pływać mogą zarówno dzieci, jak i osoby starsze, czy też niepełnosprawni. Podczas czterogodzinnego spływu jesteśmy w stanie nauczyć wszystkich podstawowych manewrów oraz wyjaśnić zasady bezpieczeństwa. Pokazujemy jak uniknąć wywrotki oraz uczymy, co zrobić jeśli jednak ona nam się przytrafi – mówi Krzysztof Chałat.

kajak2Zalet kajakarstwa jest bardzo dużo. Oprócz walorów zdrowotnych bardzo istotnym czynnikiem przemawiającym za wybraniem tej formy aktywności jest turystyka. Pływanie po wodach naszego powiatu pozwala na dostrzeżenie zupełnie innego oblicza naszego powiatu.

- Z perspektywy wody nasze okolice wyglądają zupełnie inaczej. Pływając możemy poznać troszeczkę historii Kędzierzyna-Koźla od strony hydrotechnicznej - mamy zabytkowe śluzy, Kanał Gliwicki, port – to miejsca same w sobie posiadające wspaniałą historię. Niewątpliwą atrakcją jest też różnorodność przyrody na naszym terenie. Możemy spotkać przeprawiające się przez Kłodnicę jelenie, sarny, bobry, czaple siwe, czy wydry – opowiada Krzysztof Chałat.

Od czego warto rozpocząć swoją przygodę z kajakarstwem? Świetnym wyborem dla początkujących będzie trasa kędzierzyńska obejmująca spływ wodami Odry, Kanału Gliwickiego oraz Kłodnicy. Liczący około 18 kilometrów dystanas można pokonać w ciągu około czterech godzin.

Więcej informacji na temat możliwości uprawiania kajakarstwa na terenie naszego powiatu będzie można uzyskać już w piątek podczas oficjalnego otwarcia przystani „Szkwał”. Na miejscu do dyspozycji odwiedzających przystań będą również instruktorzy z firmy Aqua Active, którzy bezpłatnie udostępnią sprzęt i odpowiedzą na wszystkie pytania zainteresowanych pływaniem kajakiem.

kajak2

kajak2


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
PRZECZYTAJ