Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 18:06
Reklama
Reklama
Reklama

Budowa ronda w Reńskiej Wsi odłożona. Powstanie najwcześniej w 2017 roku

Budowa ronda w Reńskiej Wsi odłożona. Powstanie najwcześniej w 2017 roku
Sagi o przebudowie najniebezpieczniejszego skrzyżowania w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim ciąg dalszy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o zmianie planów dotyczących budowy ronda w Reńskiej Wsi. Inwestycja szybko się nie rozpocznie.

Na przebudowę skrzyżowania dróg krajowych nr 38 i 45 z drogą wojewódzką nr 418 mieszkańcy Reńskiej Wsi czekają od długich lat. W 2010 roku opolski oddział GDDKiA zlecił opracowanie dokumentacji technicznej pod inwestycję wartą około 7 milionów złotych. Lata mijały, a zadanie każdego roku było przekładane. Powód? Drogowcy realizowali inne inwestycje na terenie województwa opolskiego, a na feralne skrzyżowanie w Reńskiej Wsi nie starczało pieniędzy.

Jeszcze w lutym zarządca drogi zapewniał, że w tym roku część dokumentacji zostanie zaktualizowana. Sama inwestycja miałaby zostać przeprowadzona w 2016 roku. W ostatnich tygodniach sytuacja uległa jednak zmianie. - Podjęliśmy decyzję, aby budowę ronda włączyć w część większej inwestycji, jaką będzie przebudowa drogi krajowej nr 45 na odcinku od Poborszowa do Reńskiej Wsi. Szacunkowy koszt robót oceniamy na ponad 20 milionów złotych. Inwestycja obejmie odcinek o długości 5,3 kilometra, a przy okazji przebudujemy trzy skrzyżowania – informuje Michał Wandrasz, rzecznik opolskiego oddziału GDDKiA.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi od przedstawicieli zarządcy drogi, w 2016 roku opracowana ma zostać dokumentacja techniczna pod całą inwestycję oraz zostanie ogłoszony przetarg na jej realizację. Same roboty miałyby rozpocząć się w 2017 roku. Do tego czasu drogowcy zamierzają poprawić bezpieczeństwo na drodze w inny sposób. - Planujemy wprowadzić dodatkowe oznakowanie na dojeździe do skrzyżowania drogą wojewódzką nr 418. Dodatkowy znak „ustąp pierwszeństwa przejazdu” stanie około 100 metrów przed skrzyżowaniem. Chcemy też zamontować pulsujące światło ostrzegawcze, takie jak na pozostałych dojazdach – opowiada Michał Wandrasz.

Budowa ronda w Reńskiej Wsi znajduje się w opracowanym przez GDDKiA „Programie redukcji ofiar śmiertelnych”. Inwestycja plasuje się na około dwusetnym miejscu spośród tysiąca pozycji. O tym, że skrzyżowaniu należy do niebezpiecznych, możemy się przekonać z analizy policyjnych statystyk. W okresie od 2010 do 2014 roku na skrzyżowaniu doszło 9 wypadków, w których rannych zostało 12 osób oraz 36 kolizji.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ