Jednym z kluczowych przedsięwzięć dla regionu będzie budowa nowego wału przeciwpowodziowego na odcinku Bierawa–Kędzierzyn-Koźle. Ma on chronić tereny szczególnie dotknięte ubiegłoroczną powodzią. Zanim jednak powstanie dokumentacja projektowa, przeprowadzona zostanie analiza, które fragmenty wymagają najpilniejszego wzmocnienia i gdzie wał będzie najbardziej potrzebny. Koszt inwestycji szacowany jest na 24,44 mln zł. Wniosek o dofinansowanie prac przygotowawczych ma trafić do instytucji unijnych w trzecim lub czwartym kwartale 2026 roku.
Drugim istotnym zadaniem będzie kompleksowe zabezpieczenie prawego brzegu Odry na odcinku Bierawa-Cisek. To przedsięwzięcie, warte około 25,5 mln zł, ma na celu zminimalizowanie skutków powodzi, jakie dotknęły region w 2024 roku. Projekt obejmie m.in. likwidację wyrw brzegowych, umocnienie wałów oraz wzmocnienie linii brzegowych. Co ważne, inwestycja nie przewiduje zmiany przebiegu rzeki.
Oba przedsięwzięcia znajdują się obecnie na etapie wstępnych rozpatrzeń i zostały wpisane na listę projektów priorytetowych. Zanim rozpoczną się realne prace w terenie, konieczne będzie uzyskanie szeregu zgód i pozwoleń administracyjnych. Proces przygotowawczy i realizacyjny może potrwać nawet kilka lat.
Napisz komentarz
Komentarze