Jak podkreślają służby, sytuacja jest stale monitorowana, a o każdym przypadku informowane są odpowiednie instytucje, w tym Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, WIOŚ i Polski Związek Wędkarski. Wzmożona obserwacja śluz i stopni wodnych pozwala na szybkie reagowanie w przypadku pojawienia się kolejnych ognisk śniętych ryb.
Dodatkowo w poniedziałek późnym wieczorem Wody Polskie prowadziły pilną interwencję w V sekcji Kanału Gliwickiego po pożarze hali z elektroodpadami w gliwickiej dzielnicy Łabędy. Istniało ryzyko, że piany i wody gaśnicze przedostały się do Kanału wylotami burzowymi. Poranny rekonesans potwierdził jednak brak śladów spienienia, zmiany barwy wody czy uciążliwych zapachów.
Pracownicy Wód Polskich w Gliwicach zapewniają, że Kanał Gliwicki pozostaje pod stałą kontrolą, a rejsy rozpoznawcze są prowadzone codziennie. Służby apelują o zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości i przypominają o obowiązujących zakazach korzystania z wód Kłodnicy na odcinku województw śląskiego i opolskiego w związku z zagrożeniem ze strony złotej algi.
Napisz komentarz
Komentarze