Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 13 grudnia 2024 04:24
Reklama
Reklama
Reklama

Grupa Azoty chce zaangażować się w produkcję amunicji i materiałów wybuchowych

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Grupa Azoty S.A. i MESKO S.A. podpisały list intencyjny dotyczący zwiększenia możliwości produkcyjnych materiałów wybuchowych.
  • Źródło: Grupa Azoty

Dokument podpisali: Michał Dąbrowski, Prezes Zarządu ARP S.A., Arkadiusz Bąk, Członek Zarządu PGZ S.A., Adam Leszkiewicz, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A. i Renata Gruszczyńska, Prezes Zarządu MESKO S.A.

Spółki zamierzają współpracować w zakresie rozbudowy na terenie Polski kompetencji produkcyjnych materiałów wybuchowych wraz z bazą surowcową. Zdolności polskiego przemysłu w sferze produkcji nitrocelulozy oraz prochów wielobazowych zostały utracone. Z uwagi na wzmożone zapotrzebowanie Sił Zbrojnych m.in. na amunicję wielkokalibrową konieczne jest uruchomienie produkcji tychże komponentów.

Sygnatariusze są zgodni co do możliwości powstania fabryki nitrocelulozy i prochów wielobazowych w naszym kraju. Strony wyraziły wolę nawiązania współpracy poprzez utworzenie podmiotu, który będzie realizował projekt.

W uroczystości podpisania listu intencyjnego udział wzięli:
• Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz,
• Minister Aktywów Państwowych Jakub Jaworowski,

Prezes Zarządu ARP S.A. Michał Dąbrowski, podkreślił, że współpraca dotyczy produkcji kluczowych surowców oraz komponentu amunicji w postaci prochu: - Agencja Rozwoju Przemysłu wspiera działania na rzecz bezpieczeństwa państwa, zapewniając niezależność Polski w kluczowych obszarach. Jest to szczególnie istotne w obliczu współczesnych wyzwań. Wymiana wiedzy i doświadczenia sygnatariuszy listu może przełożyć się na wzmocnienie zdolności polskiego przemysłu w sferze produkcji materiałów wybuchowych - mówił Prezes Zarządu ARP S.A.

Jednym z priorytetów MON jest zapewnienie ciągłości i bezpieczeństwa dostaw amunicji na potrzeby sił zbrojnych RP. Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, powiedział:

- Ten list intencyjny to pierwszy krok na rzecz odbudowy polskich zdolności do produkcji amunicji. Nikt, kto dziś obserwuje wojnę w Ukrainie i inne konflikty na świecie nie może mieć wątpliwości jak ważny jest dostęp do dużej ilości pocisków do nowoczesnej broni, którą Wojsko Polskie już dziś się posługuje. Sygnatariusze listu to specjaliści w swoich dziedzinach, połączenie ich wiedzy i możliwości produkcyjnych z pewnością przyniesie imponujący efekt.

Także Ministerstwo Aktywów Państwowych konsekwentnie wspiera wszelkie działania przyczyniające się do rozwoju zdolności polskiego przemysłu obronnego.

- Jest to bardzo potrzebna inicjatywa, która zwiększy zdolności obronne naszej ojczyzny, ale jest także ważna dla lokalnych społeczności. Cieszy mnie fakt, że spółki nadzorowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych będą wspólnie rozbudowywać możliwości produkcji strategicznych materiałów wybuchowych. W ten sposób dobrze wykorzystamy potencjał majątku państwowego, a w szczególności unikalne zasoby i możliwości technologiczne oraz doświadczenie tych zakładów. Dla mieszkańców ośrodków, gdzie mają swoje siedziby spółki zaangażowane w tę inicjatywę jest to szansa na rozwój, nowe inwestycje i miejsca pracy – powiedział Minister Aktywów Państwowych Jakub Jaworowski.

Sygnatariusze listu chcą wspólnie opracować harmonogram prac i dzielić się informacjami. Wyrażają gotowość przeprowadzania cyklicznych spotkań, także z potencjalnymi odbiorcami materiałów wybuchowych.

Członek Zarządu PGZ S.A., Arkadiusz Bąk, powiedział: - Polska Grupa Zbrojeniowa, a zwłaszcza spółki z jej domeny amunicyjnej, są głównym dostarczycielem amunicji i środków bojowych dla Wojska Polskiego. Z uwagi na obecną sytuację geopolityczną to zapotrzebowanie znacząco wzrasta, dlatego podejmujemy działania, by zwiększać nasze zdolności produkcyjne. Jednym ze sposobów jest poszukiwanie partnerów spoza naszej grupy, którzy pomogą nam pozyskiwać niezbędne komponenty. Dlatego dziś podpisaliśmy list intencyjny z ARP i Grupą Azoty.

Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A., Adam Leszkiewicz, podkreślił, że Grupa Azoty S.A. ma potencjał w zakresie surowców i infrastruktury technologicznej, aby zaangażować się w produkcję materiałów wybuchowych.

– Już dziś współpracujemy z partnerami z tego obszaru. W obecnej sytuacji Grupy chcemy wykorzystywać najciekawsze możliwości biznesowe, dzięki którym wzmocnimy przychody. Współpraca w zakresie wytwarzania nitrocelulozy oraz prochów wielobazowych jest bardzo perspektywiczna dla naszych zakładów – powiedział Adam Leszkiewicz.

Współpraca ma być realizowana także poprzez opiniowanie oraz weryfikację koncepcji i dokumentów.

Prezes Zarządu, MESKO S.A., Renata Gruszczyńska, powiedziała: - W ramach grupy amunicyjno-rakietowej PGZ MESKO S.A. jest liderem w zakresie produkcji amunicji różnych typów, ale także słynnych i sprawdzonych bojowo Przeciwlotniczych Przenośnych Zestawów Rakietowych „PIORUN”. Obecna sytuacja geopolityczna w naszym regionie sprawiła, że znacząco wzrosło zapotrzebowanie w tym segmencie rynku, zwłaszcza gdy chodzi o amunicję artyleryjską i amunicję dedykowaną do haubic. Dlatego też, realizując strategię zwiększania zdolności i wymiaru produkcji w naszych zakładach, szukamy wiarygodnych partnerów do współpracy. Jestem przekonana, że takim partnerem będzie Grupa Azoty i dlatego podpisaliśmy ten list intencyjny, który stanowić będzie podstawę naszego współdziałania.

Sygnatariusze listu intencyjnego zadeklarowali chęć współpracy polegającej na:
• uzgodnieniu form współpracy,
• podejmowaniu działań w celu pozyskiwania finansowania,
• współpracy z firmami doradczymi oraz inżynieryjno-technicznymi,
• dołożeniu staranności w pozyskiwaniu ekspertów i współpracy z nimi.
Strony są gotowe do zawarcia innych umów, określających szczegółowe zasady współpracy.


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

emeryt elektronik 06.12.2024 11:06
No cóż, przemysł obronny mieliśmy ale zjadły go solidurne KORniki.

Z miasta możliwości 23.11.2024 18:37
Kiedy ? Kiedy ? Kiedy zwolnienia ????? Czas zacząć zaciskać pas. :-))

Zenobiusz 21.11.2024 19:11
Czekajcie, albo ktoś nie dość precyzyjnie napisał, albo ktoś źle zrozumiał i zanadinterpretował: fabryka komponentów do broni w kędzierzyńskich azotach? Znaczy spółka, czyli Grupa Azoty, w prawie 50% państwowa obecnie, zadłużona obecnie na 18mld PLN, która wyprzedaje obecnie nawet używane gaśnice, wyczaruje pieniądze, żeby zbudować instalacje do produkcji produktu, który legalnie będzie mógł kupić jedynie rząd, czyli reprezentant kraju, którego obecny deficyt budżetowy wynosi 125mld PLN? Byłoby to arcymistrzostwo ekonomii. Chyba, że są na stole inni inwestorzy. A może chodzi raczej, jak to w listach intencyjnych, o pobożne życzenia? Albo o zwykłą nadinterpretację – Azoty po prostu rzucą na rynek półprodukt do produkcji amunicji, czyli kwas azotowy. Nadal jednak pozostaje najważniejsze pytanie – kto płaci, czyli kto kupi?

Polak z Targowej 20.11.2024 17:07
Oczywiście produkcja środków wybuchowych,komponentów. odbędzie się w ZA-Kędzierzyn.Bo Police,Tarnów się zbuntują a Kędzierzyn jak zwykle przyjmie wszystko bez słowa sprzeciwu.Ludzie cichutcy jak myszki,związki upośledzone, bezsilne od zawsze i skłócone.ZAK to jakaś porażka "pracodawcy przyjaznego" kiedyś nagrodę dostali,uwierzycie??Ja pierniczę.

🐯 20.11.2024 16:19
Jeśli nawet nie wypali z produkcja materiałów wybuchowych , można będzie produkować plecaki

Cała Prawda 20.11.2024 15:03
Co za kretynizm. Nie dość że wciąż dążą do wpakowania Nas Polaków w nieswoją wojnę to na bezczelniaka jak do tego dojdzie to Azoty i miasto będą zagrożone rozwaleniem przez wroga. Brawo !

Norab 20.11.2024 00:19
Prawdopodobnie to bedzie pierwsza fabryka w kraju do produkcji nitrocelulozy potrzebna do amunicji.Do tej pory była sprowadzana z zagranicy,teraz będzie ten zakład chyba w K-K.Zobaczymy.

Fan 19.11.2024 13:42
Doluzcie nam więcej smrodu ! W KK i tak już nie ma czym oddychać!

xaz 19.11.2024 10:34
Lepiej niech się zaangażują w ratowanie spółki, bo spółce grozi bankructwo....

Roman 19.11.2024 06:52
Fajnie, fajnie i tak siedzimy na bombie to co przeszkadza jeszcze i materiały wybuchowe dołożyć.

Rychu, taki lepszy Ryszard 18.11.2024 22:11
Pracownicy Azot chcą siać śmierć? Tonący brzytwy się trzyma. My w PiS nie wpadliśmy na taki szatański pomysł.

Cała Prawda 20.11.2024 15:06
Nie wcale oszołomie ! Tylko kto pierwszy chciał iść wojować na ukrainę ?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ