Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 14 listopada 2024 01:56
Reklama
Reklama
Reklama

Zarząd Grupy Azoty ZAK przedstawił sytuację w spółce. Podjęto działania naprawcze, ale wciąż jest ona bardzo trudna

Trudna sytuacja Grupy Azoty i kędzierzyńskiej spółki. Zarząd przedstawił wyniki finansowe po pierwszym półroczu. Działalność zakładu przynosi straty, choć wskaźniki udało się poprawić.
Zarząd Grupy Azoty ZAK przedstawił sytuację w spółce. Podjęto działania naprawcze, ale wciąż jest ona bardzo trudna

- Widzimy poprawę w wynikach, porównując się do analogicznego okresu minionego roku - mówi Mirosław Ptasiński, prezes Grupy Azoty ZAK. - Od razu po ustanowieniu nowego zarządu wdrożyliśmy program naprawczy, po kilku miesiącach mamy pierwsze efekty, przede wszystkim oszczędności kosztowe (...) Po negocjacjach ze stroną społeczną wprowadziliśmy modyfikacje w zbiorowym układzie pracy, które też przyniosą efektywne oszczędności. Bardzo dziękuję pracownikom za wyrozumiałość, jest świadomość trudnej sytuacji w naszej firmie. Chcemy, aby cała załoga była zaangażowana w działania poprawiające w każdym obszarze - dodaje.

Ogromnym problemem jest rosnący import do Polski nawozów z Rosji i Białorusi. Relacja wideo:

W pierwszej połowie 2024 roku Grupa Azoty ZAK S.A. osiągnęła skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 1,15 miliarda złotych oraz wynik EBITDA wynoszący 36 milionów złotych, co przekłada się na marżę EBITDA wynoszącą 3,1% – wzrost o 24 punkty procentowe w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Wynik netto za pierwsze półrocze wyniósł minus 49 milionów złotych, co oznacza poprawę o 235 milionów złotych w stosunku do wyniku z I półrocza 2023 roku.

W II kwartale 2024 roku Grupa Azoty ZAK S.A. osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 557 milionów złotych. Wynik netto w tym okresie wyniósł minus 34 miliony złotych, z dodatnim wynikiem EBITDA w wysokości 6 milionów złotych i marżą EBITDA wynoszącą 1,1%. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, poprawiły się wyniki netto o 81 milionów złotych, EBITDA o 135 milionów złotych, a marża EBITDA wzrosła o 23,1 punktu procentowego.

Pomimo zauważalnej poprawy w wynikach finansowych w porównaniu do ubiegłego roku, Grupa Azoty ZAK S.A. nadal zmaga się z trudną sytuacją rynkową w branży nawozowo-chemicznej i potrzebą wprowadzenia dalszych działań naprawczych. W firmie skupiono się na realizacji strategii mającej na celu przywrócenie rentowności produkcji, usprawnienie sprzedaży w poszczególnych segmentach oraz optymalizację kosztów, w tym przegląd nierentownych aktywów.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Grobelny 30.10.2024 18:27
Sporo pracowników ZAK-u jęczy gorzej niż baba przy porodzie. Ale żaden się nie zwolni bo przeciętny robol tego zakładu to niezaradny ,mentalnie- niewolnik .Nie wyobraża sobie pracy poza tą firmą. Piszę o fizycznych bo umysłowi mają pensje o 3 tysiące wyższe i trzy razy mniej pracy.

kuba1 30.10.2024 10:09
spółki takie jak prorem też mają zaciskać pasa pytam z czego jak firma dzieliła kasę na lewo i prawo to nas z tego dawno wyłączyli pamietacie jak w tamtym roku azoty wypłacały sobie premie to o nas nikt się nie upomniał a podwyżki jakie mieliśmy

Alina 14.10.2024 04:59
Ciekawi mnie to, czy chociaż symbolicznie zmniejszono ilość osób w zarządzie i radzie nadzorczej. I czy zmniejszono ich wynagrodzenia.

Zygmunt 22.10.2024 18:53
Skład Zarządu GA ZAK S.A. jest jawny – jest to troje wysokiej klasy menedżerów: https://zak.grupaazoty.com/spolka/zarzad-spolki. O ich doświadczeniu i kompetencjach z łatwością poczytasz na internecie wpisując imię i nazwisko. Skład rady nadzorczej również jest jawny – jest to sześcioro ludzi, w tym jedna osoba wybrana decyzją załogi: https://zak.grupaazoty.com/spolka/rada-nadzorcza. Są to fachowcy. W celu porównania można sprawdzić historyczne składy tych ciał, które również są jawne. Pensje pobierane przez tych ludzi nie są jawne, podobnie jak pensje innych zwykłych ludzi. Jawna jedynie jest informacja, że koszty ogólnego zarządu w całej Grupie Azoty (w Segmencie Agro) liczone są według pewnego „klucza” i wzrosły proporcjonalnie do wygenerowania znacząco lepszych wyników przez ten segment (Andrzej Skolmowski, wiceprezes GA S.A., Czat inwestorski -wyniki wypracowane przez spółki z Grupy Azoty w II kwartale i I półroczu 2024 roku, https://tarnow.grupaazoty.com/relacje-inwestorskie/multimedia/czat-inwestorski#item82).

konieczak 12.10.2024 19:52
Czy wy serio myślicie, że regularnymi komunikatami o jakiś bzdurnych zawiadomieniach do prokuratury zasłonicie to, że nie macie żadnego pomysłu na naprawę sytuacji? Tylko na ludziach oszczędzacie. Żeby była jasność - jeśli ktoś coś nakradł to powinien ponieść karę - ale to należy zrobić po cichu, a głośno mówić o planach i je realizować! Ludzie już nie są tacy głupi jak 10-20 lat temu.

Zbigniew 22.10.2024 18:18
Proszę nie obrażać, plan naprawczy działa. Z etapu REDUKCJA UPOSAŻEŃ przeskoczono elastycznie do etapu SPRZEDAŻ. Obecnie do kupienia są samochody marki Opel z przebiegiem 190tyś-230tyś. km, co przy benzynowym silniku 1,4 litra jest bardzo korzystną ofertą, szczególnie że to samochody eksploatowane jako służbowe, a oprócz tego jest do sprzedania działka nr 175/3 o powierzchni 14836m2 (jadąc od bramy głównej, po prawej stronie, za estrami a przed biurem oxo/dawnymi woskami). Ogłoszenie macie po prawej stronie ekranu, szczegóły lokalizacyjne na geoportal.gov.pl a oglądać możecie na miejscu. Zapewne będą jeszcze inne oferty sprzedaży i sądzić należy, że znacznie ciekawsze. Nie wyłączajcie komputerów, obserwujcie.

Jeju 30.10.2024 16:25
te Ople to ten wypucowany woskiem złom, który obok Koltaru blokuje parking dla tirów?

Konstanty Kostek Szczerbic 05.10.2024 15:57
Działania naprawcze : robole zasuwać bo za mało robicie..... Zarząd i rząd potrzebuje kasy a wy się leniwicie....

Robert 05.10.2024 06:38
Proszę zobaczyć na wyniki 20 najwiekszych spółek skarbu państwa za 2 kwartał 2024. Strata 350mln. Za 2 kwartał 2023 bylo 11mld zysku. Tyle w temacie. Ale najważniejsze są alkotubki.

Obserwator 07.10.2024 19:22
Ci, ci, ci cicho tam. Alkotubki to odwrócenie uwagi od ważniejszych i drażliwych spraw. Teraz są wyłącznie fachowcy, nie można podważać ich kompetencji. Z innej tzw. beczki, gdzie są te 100 konkretów PO Tuska na pierwsze 100 dni rządów obecnego premiera. Te 100 dni już dawno mineło. Ci, ci, ci, cicho tam, psssss

wow 14.10.2024 15:55
Odcięli ci Robercie dostęp do alkotubek, że tak płaczesz?

indolent 04.10.2024 23:37
małymi krokami powiększamy straty, no brawo, a jakby ceny surowców były takie jak w latach poprzednich to ciekawe jakie by były wyniki

Koźlak Centrum 04.10.2024 15:07
Ostatnie cztery lata rządów i decyzji PiS nie mają tutaj znaczenia. To właśnie obecna władza jest winna temu że ukazuje prawdziwe dane na temat kondycji państwowych przedsiębiorstw.

Koźlak z Targowej 05.10.2024 15:58
Matolku winni sa i PIS i PO a także zarządu które są z ramienia politycznego a nie fachowcy od zarządzania....

Ela 04.10.2024 14:07
Pracowałam w ZA 10 lat . Odeszłam że względu na stan zdrowia.Dlatego popieram tych którzy opisują swoje kłopoty.Chemia niszczy stał a co dopiero człowiek,dlatego w pełni ich popieram powinni godnie zarabiać. A ci co rządzą powinni to zrozumieć.

Zygfryd 03.10.2024 18:06
Za systemu minionego chodził taki kawał: Jakie są cztery plagi (słabe strony) komunizmu? Wiosna, lato, jesień, zima. Medialnie tłoczone przyczyny słabej kondycji azotów są już oklepane. Kiedy wpletli w to „sytuację na Morzu Czerwonym”, obrażony poczuł się nawet ćwierć inteligent. Teraz dołożyli powódź w Południowej Polsce i to już jest poniżej pasa. Mam powody przypuszczać, że gdyby zupełnie nieoczekiwanie i niespodziewanie za na przykład miesiąc nad Południową Polską zaświeciła zorza polarna, to w następnym komunikacie będzie o tym, jako o czynniku istotnie destabilizującym kondycję finansową spółki jako ogniwa w globalnym łańcuchu zależności. Najciekawsze jest to, że przekaz ten jest jakoś dziwnie zbieżny z przekazem innych „mocnych” obecnie polskich spółek. Baj de łej: Pani po lewej ma kapitalną mowę niewerbalną – kto liznął tematu lub się zna, wie w czym rzecz. Natomiast Pan w środku ma zaczerwienioną twarz – albo poświata od czerwonych ramek okularów, albo kamerzyści i goście od obróbki filmowej w post procesie kiepscy. Trzeba poprawić. No chyba, że jakieś odmrożenie. A u Pana po prawej dźwiękowcy dali ciała. Też trzeba poprawić. Reszta w miarę poprawna.

Azotek 03.10.2024 12:23
Minus to minus, nawet mniejszy to dalej strata. Po prostu strata, nieudacznicy.

widzimy 03.10.2024 22:58
W zastraszającym tempie sprzedali naprędce licencję do zaksanu do Puław - i nie wymyślili nic konstruktywnego. Puławy zjedzą cały rynek. Dla zaku nie zostanie miejsca - zresztą tzw zarząd oddaje w pełni decyzje do tarnowa i Puław. W ich epizodzie minus. Mija pół roku od ich wejścia do zarządu. Brak pomysłów. Wyprzedaż majątku. Brak inwestycji - nawet tych niezbędnych. Ciche wygaszanie produkcji w zak - przy cichych jak zawsze związkach. Na szczęście mają jeden dobry plan - obsadzania "swoimi" - i udawania, że nie są związani z platformą i kolesiami z boiska czy ławki szkolnej - z naczelnym udawaczem grupy - czyli Leszkiewiczem - byłym ministrem. W mediach mówią, że totalizatora obsadzają politycy - to karygodne. A w azotach? nikt nie widzi?

Zygfryd 05.10.2024 10:58
Folwark Zwierzęcy według GA S.A.: Marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec: intensywnie pracujemy nad planem naprawczym, ludzie są najważniejsi, firma jest najważniejsza, nikomu i niczemu nic się nie stanie. Sierpień: niestety musimy ludziom zabrać trochę pieniędzy, postaramy się uratować miejsca pracy i firmę. Wrzesień: odkąd przyszliśmy, od razu wdrożyliśmy plan naprawczy, ale niestety koszty ogólnego zarządu wzrosły o 60%, zlikwidujemy dwadzieścia dwie instalacje, wstrzymamy inwestycje, nie gwarantujemy zatrudnienia, o zwolnieniach grupowych jeszcze porozmawiamy, a tak w ogóle, to GA S.A. została de facto sprywatyzowana (Adam Leszkiewicz, prezes GA S.A., konferencja wynikowa za IIQ 2024r, 21min.35s.)

uchwałą i pałą 03.10.2024 09:43
Jasna sprawa. Sytuacja po kilku miesiącach rządów koalicji 13 grudnia musi być ciężka, tak jak np. w Rafako, Jastrzębskiej Spółce Węglowej, Poczcie Polskie, PKP Cargo. To świadczy o "wysokich" kompetencjach i o tym, że są to spółki przeznaczone na zarżnięcie, aby się nie opłacało. A później obcy kapitał wykupi za półdarmo i nagle będzie się opłacało.

Robert 03.10.2024 20:47
Może będzie bieda ale ważne że pis nie rządzi. A jak zabiorą 800+ to dzieci nie będą się przejadać.

bezrobotny Józek 07.10.2024 22:07
W niedługim czasie dla emerytów zabraknie kasy przez rozdawnictwo 800 plus itp.

Leon Hak 03.10.2024 09:37
Jeszcze chwila i nikt nie będzie aplikował na stanowiska pracy w ZAK. Praca zmianowa na instalacjach produkcyjnych wyniszcza gorzej od tej na kopalni.Zaburzony rytm dnia i nocy , bezsenność i inne problemy zdrowotne,to norma.Poza tym ciągły stres wynikający z dużej odpowiedzialności,każda zła decyzja skutkuje przerwaniem ciągłości produkcji.No i uciążliwe środowisko pracy,ciągły hałas i zanieczyszczenie powietrza. Dla zawistnych piszących komentarze o tym jaka to wymarzona,lekka i przyjemna jest praca w Azotach - zatrudnijcie się i przekonajcie jak jest naprawdę.

Rajnhold 03.10.2024 18:42
Do ZAK aplikuje się na oferty pracy zamieszczone na stronie, a takowych obecnie brak, choć można aplikować w tak zwanej aplikacji ciągłej. Ważniejsze jednak jest to, kto tam będzie chciał pracować przy ofertach na starcie na poziomie najniższej krajowej i oficjalnej gwarancji zakładu pracy, że przez najbliższe trzy lata człowiek nie dostanie podwyżki, premii, stażowego, karpiowego i czego tam jeszcze. Była taka firma w KK, która jechała na takiej strategii – bierzemy wszystkich jak podleci za małą kasę i odchodzących na bieżąco zastępujemy nowymi. Działało to jakieś kilka lat i potem już nie – fama poszła po mieście i nie miał kto robić więc zaczęli płacić jak trzeba. W ZAK taka strategia nie zadziała, bo jak zaczną do obsługi instalacji chemicznych zatrudniać desperatów w postaci cukierników, konduktorów, kelnerów, czy innych politologów lub absolwentów geografii, to za chwilę, kiedy starzy pracownicy pójdą w końcu na emeryturę, lub skończy im się cierpliwość do praktykantów, lub znajdą sobie lepiej płatną robotę, to może być tak, że zdarzy się tutaj taki mini Czarnobyl. Przemysł chemiczny, to nie piekarnia, jadłodajnia, czy jakaś kwiaciarnia i tyle w temacie.

Młody 03.10.2024 22:02
Leon Hak. Na nas młodych nie liczcie. My na zmiany za grosze nie będziemy pracować.

Zdzisław 56 03.10.2024 06:56
Jak można było w jeden rok rządów PO doprowadzić Zakład do takiej sytuacji? Za PiS były premie i wszystko było!

Vhh 03.10.2024 19:29
Zdzisław 56 03.10.2024 06:56
Jak można było w jeden rok rządów PO doprowadzić Zakład do takiej sytuacji? Za PiS były premie i wszystko było!
Panie. Ale wiesz że oni naprawiają to co zepsuł PiS? Zobacz sobie wydatki "poza zakładowe", nietrafione inwestycje itd

kuba1 30.10.2024 10:14
ty może to jeszcze naprawiają po komunistach a tak na marginesie cała kadra w azotach zawsze była za platwormą nic ci to nie mówi

Tomek 03.10.2024 06:27
Panie prezesie ja będę bezapelacyjnie do samego końca mojego lub jej pracując nawet za darmo a prezes: no i oto chodzi Panie Kwiatkowski albo my ich albo oni was.Na szczęście ja już tam nie pracuje.

Bonzo 03.10.2024 20:37
Już tak jest. Pensje głodowe. Nie ma komu pracować.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ