Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 13 czerwca 2024 08:40
Reklama
Reklama

Zakończyli blisko kilometrowy przewiert pod Odrą. Rusza zaawansowana faza realizacji gazociągu Kędzierzyn-Koźle-Racibórz

Gazociąg Kędzierzyn-Koźle - Racibórz wkracza w zaawansowaną fazę realizacji. Na powstającym gazociągu Kędzierzyn-Koźle-Racibórz zakończono przewiert HDD o długości 980 m pod rzeką Odrą.
Zakończyli blisko kilometrowy przewiert pod Odrą. Rusza zaawansowana faza realizacji gazociągu Kędzierzyn-Koźle-Racibórz

Inwestycja jest częścią programu #CoalToGas. Zapewnieni on niezbędną infrastrukturę gazową do transformacji energetycznej w regionie Śląska i Opolszczyzny. Równolegle na trasie gazociągu trwają prace w pozostałych miejscach przekroczeń bezwykopowych oraz przygotowania do budowy zespołów zaporowo-upustowych i połączenia z tłocznią Kędzierzyn.

Podstawowe parametry i opis inwestycji:

  • gazociąg wysokiego ciśnienia:
  • średnica: 1000 mm,
  • ciśnienie robocze: 8,4 MPa,
  • długość ok. 37 km.

Status inwestycji:

  • zakończono etap projektowania inwestycji i uzyskano komplet decyzji o pozwoleniu na budowę,  
  • 8 stycznia 2024 r. zawarto umowę z wykonawcą robót budowlanych,
  • zakończono przygotowanie pasa montażowo-budowlanego na terenie lasów w Nadleśnictwie Kędzierzyn.

Przebieg i lokalizacja inwestycji:
Trasa gazociągu przebiegać będzie przez teren dwóch województw:

  • opolskiego, w gminach Kędzierzyn-Koźle, Cisek i Bierawa
  • śląskiego, w gminach Rudnik, Pietrowice Wielkie i Racibórz.

W Raciborzu gazociąg zostanie połączony z gazociągiem relacji Racibórz – Rybnik stanowiącym etap I gazociągu Racibórz – Oświęcim.  

Efektem projektowanej inwestycji będzie przede wszystkim uatrakcyjnienie regionu pod kątem dostępności do infrastruktury przesyłowej gazu i tym samym stworzenie warunków do przyłączenia do sieci przesyłowej nowych odbiorców szczególnie z sektora elektroenergetycznego. Dzięki rozbudowie systemu przesyłowego nastąpi także znaczące zwiększenie bezpieczeństwa dostaw paliwa gazowego na terenie południowej Polski. Gazociąg relacji Kędzierzyn – Racibórz ze względu na lokalizację może w przyszłości zostać wykorzystany do połączenia systemów przesyłowych Polski i Czech.

Ważną korzyścią dla społeczności lokalnej będzie corocznie odprowadzany przez GAZ-SYSTEM podatek od nieruchomości w wysokości 2% wartości budowanej infrastruktury przesyłowej zlokalizowanej na terenie danej gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu, którą można będzie przeznaczyć na potrzeby społeczności lokalnych.

Źródło: Gaz-SystemPodziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
AK 10.06.2024 15:50
Jakie 980 metrów. Chyba wkradł się jakiś błąd

max 08.06.2024 14:56
Cały czas o zielonym ładzie wrzeszczą a przy okazji lasy wycinają i pola uprawne niszczą. Rura w ziemi jest, ale co nasza społeczność z tego ma?!

wow 08.06.2024 07:35
Aaa. Zapomniałem dodać. Gdy już wszystko zniszczymy na tej planecie, to przeprowadzimy się na Marsa. Lub na Księżyc. Planet miliardy. Do wyboru. Wszystko dla nas. Ludzi. Panów Wszechświata.

wow 08.06.2024 07:32
I tylko lasów szkoda. A potem biadolenie o zmianach klimatycznych, podtopieniach, gradobiciu itp. Ale co tam. Nieważne. Mamy rure.

Szczepanek 08.06.2024 07:32
O, ciekawe, czy kolega szlifujący ma kamizelkę trudnopalną 😁

Kaśka 06.06.2024 13:16
Wywłaszczyli ludzi z pól, poszatkowali pola bez dróg dojazdowych, a teraz robią łaskę: korzyść(!!) "dla społeczności lokalnej (...) corocznie odprowadzany przez GAZ-SYSTEM podatek od nieruchomości w wysokości 2% wartości budowanej infrastruktury..." A dlaczego nie tym, których wywłaszczono?? Prawem Kaduka??!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ