Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 13 czerwca 2024 09:43
Reklama
Reklama

Zespół Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu obchodzi swoje 50-lecie. Odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica

Wiele pięknych wspomnień, historii i wzruszeń. Dziś Zespół Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu obchodzi swoje 50-lecie. W domu kultury Twierdza odbyły się obchody jubileuszu.
Zespół Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu obchodzi swoje 50-lecie. Odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica

Uroczystość połączona jest z II zjazdem absolwentów. Podczas uroczystości podsumowana zostanie działalność szkoły w latach 1974-2024. W jubileuszu wzięli udział zaproszenie goście, miedzy innymi Poseł na Sejm RP Paweł Masełko, Wicemarszałek Województwa Opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura, dyrektorzy Departamentu Edukacji I Rynku Pracy w Opolu jako przedstawiciele organu prowadzącego szkołę, nauczyciele, zaproszeni goście i absolwenci szkoły.

- Pięćdziesiąt lat Zespołu Szkół Medycznych to piękny jubileusz. To czas, aby podsumować działalność szkoły. Wiele się zmieniło - wiek ucznia, zawody w których kształcimy, kadra nauczycielska. W 1996 roku zakończyliśmy kształcenie pielęgniarek w 5-letniej szkole medycznej. Absolwenci uzyskiwali wtedy dyplom zawodowy pielęgniarki, wraz ze świadectwem ukończenia średniej szkoły i maturą. Po likwidacji liceów medycznych, od roku 2005 szkoła nosiła nazwę Medyczne Studium Zawodowe i nadal kształciła pielęgniarki - w cyklu 2,5 letnim. Naukę w szkole rozpoczynali nieco starsi uczniowie, którzy już posiadali wykształcenie średnie. W kolejnych latach powstawały nowe zawody, w których kształciliśmy. W 2009 roku zmieniliśmy nazwę na Zespół Szkół Medycznych. Od tego czasu pojawili się dorośli słuchacze - wspomina historię szkoły obecna dyrektor mgr Mirosława Szamatowicz.

- Jako mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla musiałem przybyć na tą uroczystość. "Medyk" na stałe wpisał się w świadomość i tradycję naszego powiatu. Jest to szkoła, która powstała w 1974 roku, czyli jeszcze przed powstaniem Kędzierzyna-Koźla. Szkoła od wielu lat jest kuźnią kadr medycznych, nie tylko dla naszych szpitali, ale również miejscowości ościennych. Wiele pielęgniarek może się pochwalić, że swoje pierwsze kroki zawodowe rozpoczynały tutaj, w Zespole Szkół Medycznych - powiedział Poseł na Sejm RP Paweł Masełko.

Po uroczystościach, w siedzibie szkoły przy ulicy Piastowskiej 12 odbędzie się odsłonięcie tablicy pamiątkowej.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
LLL 18.05.2024 13:26
Likwidacja 5-letnich szkół medycznych to był wielki błąd! Wypuszczały one dobrze wykształcone pielęgniarki, które mogły od razu podjąć pracę albo, jeśli chciały, pójść na studia. I tak pielęgniarki cały czas się dokształcają, by podołać wymaganiom, które przynosi postęp medycyny. Pielęgniarkom i pielęgniarzom życzę satysfakcji z tej tak trudnej i odpowiedzialnej pracy!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ