Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 22:26
Reklama
Reklama
Reklama

Ruszyła budowa gazociągu z Kędzierzyna-Koźla do Raciborza. Inwestycja pochłonie ponad sto milionów złotych

8 stycznia spółka Gaz-System podpisała umowy na budowę gazociągu Racibórz – Rybnik o długości 38,7 km oraz gazociągu Kędzierzyn-Koźle – Racibórz o długości 37 km. Celem tych dwóch, połączonych ze sobą inwestycji jest doprowadzenie gazu ziemnego do bloku gazowo-parowego w Rybniku.
Ruszyła budowa gazociągu z Kędzierzyna-Koźla do Raciborza. Inwestycja pochłonie ponad sto milionów złotych

Nowe gazociągi wraz z gazociągiem przyłączeniowym utworzą 80-cio kilometrowy odcinek sieci przesyłowej, który zasili aktualnie budowany blok gazowo-parowy w Rybniku. Jego roczne zapotrzebowanie jest szacowane na 1 mld m3 gazu ziemnego. Nowa infrastruktura przesyłowa wraz z obiektami towarzyszącymi oraz linią światłowodową postawie na terenie dwóch województw: śląskim oraz opolskim. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na I kwartał 2024, a przekazanie gazociągów do eksploatacji nastąpi w II kwartale 2026 r.

- Rok 2024 rozpoczynamy ważnym kamieniem milowym dla Śląska. Wybraliśmy bowiem wykonawców dwóch gazociągów na południu Polski, które zgodnie z realizowanym przez nas programem Coal to Gas będą wspierać transformację energetyczną tego regionu. Dostarczenie niskoemisyjnego paliwa do bloku gazowo – parowego w Rybniku przyniesie korzyści dla gospodarki i wpłynie pozytywnie na  jakość powietrza – powiedział Błażej Spychalski, wiceprezes GAZ-SYSTEM.

37 km gazociąg Kędzierzyn-Koźle – Racibórz stanowi jeden z odcinków zaprojektowanego gazociągu łączącego Polskę i Czechy. W Kędzierzynie-Koźlu gazociąg zostanie połączony z tłocznią gazu, a w Raciborzu z 38,7 km gazociągiem relacji Racibórz – Rybnik, który wraz z gazociągiem przyłączeniowym doprowadzi niskoemisyjny gaz ziemny do bloku gazowo-parowego w Rybniku. Inwestycje realizowane są w ramach programu GAZ-SYSTEM Coal to Gas, którego celem jest zapewnienie infrastruktury gazowej niezbędnej do transformacji energetycznej. Wykonawcą gazociągu Racibórz – Rybnik jest spółka ZRUG Sp. z o.o., natomiast gazociągu Kędzierzyn-Koźle – Racibórz konsorcjum firm w składzie: ROMGOS sp. z o.o. ENGINEERING sp. k. oraz ROMGOS Gwiazdowscy sp. z o.o.

W rejonie osiedla Piastów i Azotów możemy zobaczyć pierwszy etap prac, polegający na częściowej wycince lasów. Jednocześnie odbywają się spotkania z mieszkańcami terenów, na których realizowana będzie inwestycja. Dziś  (11 marca) o godzinie 16 odbędzie się spotkanie w Bierawie (w Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji), we wtorek o godzinie 16 odbędzie się spotkanie w świetlicy wiejskiej w Łanach.

 Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
wow 12.03.2024 17:14
Las znów do wyrębu. Zresztą, po co nam las, będzie rura i gaz.

Rollo 11.03.2024 16:51
Całe "szczęście" że cała ta rura niedługo pójdzie na złom dzięki komuchom i "aktywistom klimatycznym"

woda 11.03.2024 12:23
wiceprezes Gaz -System jeszcze z pisu? Brać się za miotły i wymieść ich wszystkich z zakamarków.

po wodzie to chyba jesteś ale białej, sądząc po tych bredniach 11.03.2024 15:44
Ciebie zaraz wymiotą platcycku. Antypolski szkodnik ryży już pokazuje jak się traktuje ludzi. Też by ci się przydała pała na odwłok, żebyś zaczął umiejętnie korzystać z mózgu. Dobrze do koryta się nie dorwali a już dewastują wszystko. Obudź się kogucie.

Żal mi Cię 11.03.2024 22:58
Jak możesz tak pisać. Nie widziałeś jak na polecenie Twoich Policja pałowała? Nie widziałeś tego? A może nie wiesz o tym bo ta jedyna i prawdomówna zeszłoroczna TVP Ci tego nie przekazała?

to na gorzkie żale smaruj i przestań się mazać 14.03.2024 21:54
Coś ci się POKOlebało plafonie. Chyba na polecenie twoich platpryszczy. Ty pewnie czerpiesz informacje z NEOTVPO czyli Tuskacz Vision Network bis.

//// 11.03.2024 12:21
"Jego roczne zapotrzebowanie jest szacowane na 1 mld m3 gazu ziemnego". To jest ponad 114 000m3/h Nie pomylił się Ktoś?

kk25pl 21.03.2024 23:26
Nie pomylił. Nie znam parametrów przesyłu, ale jeśli będzie 8 MPa, to jest to możliwe. Kędzierzyńskie Azoty biorą > 50 000 nm3/h.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
PRZECZYTAJ