Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 18:03
Reklama
Reklama
Reklama

Elektrociepłownia w ZAK coraz bliżej. Za nami montaż ważnego elementu. ZDJĘCIA

Zakończył się kolejny ważny etap budowy nowej elektrociepłowni w Grupie Azoty Kędzierzyn. 6 sierpnia br. zamontowano walczak bedący elementem kotła parowego o wydajności 140 Mg/h, to prawdziwy kamień milowy dla całej inwestycji. 

Produkowany przez firmę Rafako kocioł dla Grupy Azoty Kędzierzyn jest kotłem walczakowym wykonanym w układzie ścian szczelnych. Posiada nowoczesną dwuciągową sylwetkę i wyposażony został w instalację odazotowania spalin metodą katalityczną- SCR oraz instalację półsuchego odsiarczania spalin. Gwarancje emisji dla NOX i SO2 wynoszą 180 mg/nm3. 

- Budowa nowej elektrociepłowni to dla nas duże wyzwanie. Inwestycja jest konieczna z punktu widzenia naszej działalności, ponieważ obecna elektrociepłownia, ze względu na przepisy środowiskowe zostanie wyłączona w perspektywie kilku lat. Co ważne wszystkie prace przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem i już niedługo będziemy mogli cieszyć się z uruchomienia tej inwestycji z korzyścią nie tylko dla naszych zakładów, ale także dla Kędzierzyna - podkreśla Adam Leszkiewicz prezes Grupy Azoty Kędzierzyn.

Nowa elektrociepłownia będzie produkować 25 MW energii elektrycznej i 140 Mg/h pary. To modelowa inwestycja w zakresie ochrony środowiska realizowana zgodnie z  wymaganiami dyrektywy IED. Żadne z odpadów nie będą składowane. Znajdą one zastosowanie m.in. w przemyśle budowlanym, drogowym i górnictwie.  Całość inwestycji ma być zamknięta do końca 2019 roku, a jej pierwszy etap  obejmujący budowę turbozespołu, kotła parowego, instalacji odsiarczania spalin oraz budynku m.in. z częścią socjalną dla załogi ma być gotowy do końca 2016 roku.

- To bardzo ważny dzień dla Rafako, ponieważ montaż walczaka jest symbolicznym momentem i kamieniem milowym nie tylko dla naszego zakładu wytwórczego, ale wszystkich osób zaangażowanych w projekt. Możemy być zadowoleni z postępów prac. Jestem przekonana, że jeśli będą one przebiegały tak jak dotąd, do końca 2016 r. oddamy zamawiającemu bardzo nowoczesny blok energetyczny - mówi Agnieszka Wasilewska-Semail prezes Rafako S.A, głównego wykonawcy I etapu budowy nowej kędzierzyńskiej elektrociepłowni. 

Drugi etap budowy zostanie zrealizowany w latach 2017-2019. Nowa Elektrociepłownia będzie współpracować z istniejącą aż do całkowitego wyłączenia i likwidacji istniejących kotłów, co nastąpi ok. 2019 roku. Łączna wartość inwestycji to 600 mln zł.

Materiał informacyjny Grupy Azoty Kędzierzyn. 
Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ