Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 17:54
Reklama
Reklama
Reklama

Finał dużej inwestycji powiatu. Można już jeździć po nowych drogach w Cisku

Finał dużej inwestycji powiatu. Można już jeździć po nowych drogach w Cisku
Ponad 11 mln zł kosztowały nowe drogi dojazdowe do mostu w Cisku. Z kasy powiatu wydano prawie 1 mln 700 tys. zł, reszta to dofinasowanie unijne. Dziś (3.07) inwestycja została oficjalnie oddana do użytku.

Po powodzi w 2010 roku zarząd powiatu szukał pieniędzy na odbudowę zniszczonych dróg i mostu w Cisku. W końcu udało się sięgnąć po środki w ramach usuwania szkód wyrządzonych przez żywioł. Zadanie realizowano w dwóch etapach, pierwszy za 5 mln 500 tys. zł, drugi za 5 mln 799 tys. zł.

Na odcinku 5 km przebudowano całą jezdnię znacząco wzmacniając jej konstrukcję. Zakres projektu objął m.in. frezowanie nawierzchni, rozebranie podbudowy i lokalne poszerzenia, stabilizację gruntu cementem, wykonanie podbudowy z kruszywa łamanego i zasadniczej z betonu asfaltowego oraz wykonanie warstwy wiążącej i ścieralnej z betonów asfaltowych. Ponadto pobocza zostały utwardzone kruszywem i destruktem, istniejące rowy zostały odmulone i wyprofilowane, a uszkodzone przepusty naprawione.

- Już w 2010 roku zdecydowaliśmy, że jeżeli uda nam się zdobyć pieniądze, to przebudujemy tę drogę od podstaw. Poszerzyliśmy ją o pół metra, co ma znaczenie, bo przemieszcza się tędy bardzo ciężki transport. Przebudowaliśmy też przepusty pod drogą, które były w bardzo złym stanie technicznym, wszystkie rowy zostały pogłębione, więc jest to właściwie kapitalny remont drogi, na który nie byłoby nas stać, gdyby nie trudna sytuacja w 2010 roku, związana z powodzią – mówi Józef Gisman, wicestarosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

Zadanie znacząco poprawiło stan powiatowej sieci dróg na terenie gminy Cisek. Droga pomiędzy Roszowicami, a Biadaczowem, która stanowi przysiółek Landzmierza, to oś komunikacyjna tej nadodrzańskiej gminy. Każdy, kto choć raz odwiedził te okolice musiał z niej skorzystać. Prowadzi ona nie tylko do miejsc obsługi administracyjnej i usługowej mieszańców gminy, ale także stanowi dojazd do przeprawy mostowej na rzece Odrze w kierunku Bierawy. Dzięki realizacji tego projektu most na Odrze może być w pełni wykorzystany.

W sumie powiat, który został poszkodowany podczas powodzi zdobył 30 mln zł. Po przetargu okazało się bowiem, że budowa nowej przeprawy na Odrze pochłonie 20 mln zł, resztę czyli 10 mln zł wpisano w projekt, dzięki czemu zbudowano nowe nawierzchnie, od Biadaczowa do miejscowości Cisek i od miejscowości Cisek do Roszowic. Pieniądze pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województw Opolskiego.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz powiatu, gminy Cisek, wykonawca robót, dyrekcja Powiatowego Zarządu Dróg, kierownik wydziału rozwoju gospodarczego i współpracy z zagranicą starostwa powiatowego, a nowe drogi poświęcił ks. Łukasz Krauze z tamtejszej parafii. Otwarcie uświetnił występ Gminnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej, działającej w Cisku od 2006 roku.

Adam Lecibil, starostwo powiatowe

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ