Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 19:51
Reklama
Reklama
Reklama

Wantuła wykonał, Nowosielska nie dostała absolutorium, referendum nie będzie

Rada miasta na dzisiejszej sesji nie podjęła uchwały w sprawie udzielenia absolutorium budżetowego dla prezydent Sabiny Nowosielskiej, ponieważ miała zastrzeżenia do tego, jak dochody i wydatki gminy zrealizował Tomasz Wantuła, były prezydent. Brzmi pokrętnie, ale zdaniem radnych – ma sens.

Absolutorium budżetowe to jedna z najważniejszych decyzji podejmowanych przez radę w ciągu całego roku – jest oceną tego, czy prezydent prawidłowo wykonał obowiązującą w zeszłym roku uchwałę budżetową. Tym razem sytuacja była jednak specyficzna – przez 11 miesięcy budżet realizował były prezydent Tomasz Wantuła, a tylko przez niecały miesiąc obecna prezydent Sabina Nowosielska.

- Nieprzyjęcie uchwały o udzieleniu absolutorium nie niesie ze sobą żadnych skutków dla prezydent Sabiny Nowosielskiej – tłumaczy Andrzej Kopeć, przewodniczący rady miasta z Platformy Obywatelskiej. - Formalnie absolutorium udzielane jest prezydentowi, którym obecnie jest Sabina Nowosielska, ale faktycznie ocenialiśmy okres, w którym praktycznie całe wykonanie budżetu przypadło na czas, gdy prezydentem był Tomasz Wantuła. I w tym sensie mieliśmy pewne zastrzeżenia – wyjaśnia.

Wśród argumentów radnych krytycznie oceniających wykonanie ubiegłorocznego budżetu jest m.in. sprawa opłaty z urzędowych pieniędzy kosztów kserokopii dokumentów z postępowania prokuratorskiego dotyczącego likwidacji szkół w wysokości niecałego tysiąca złotych. Zarzuty miał w nim postawione m.in. były prezydent. Pomimo tego, że pieniądze ostatecznie zostały zwrócone, oskarżono go również o wyłudzenie mienia publicznego. Proces trwa.

Podczas głosowania 16 radnych wstrzymało się od głosu, 5 było za i 1 przeciw. Reperkusje miałoby dopiero przyjęcie uchwały o nieudzieleniu absolutorium. Skutkowałoby to zainicjowaniem procedury referendalnej w sprawie odwołania prezydenta, ale znów nie w obecnej sytuacji. Tak się nie dzieje, gdy uchwała podjęta została w okresie 9 miesięcy od chwili powołania prezydenta. Prezydent Nowosielska rządzi zaledwie od grudnia.

- Absolutorium udzielane jest prezydentowi, który wykonywał budżet i w ten sposób odbieram dzisiejszą decyzję radnych – komentuje prezydent Sabina Nowosielska.

Pod względem księgowym zeszłoroczny budżet został zrealizowany prawidłowo, co potwierdziła opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ