Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 07:53
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sukces naszej policji. Zatrzymani „wnuczkowie” wyłudzili blisko 700 tysięcy złotych

Sukces naszej policji. Zatrzymani „wnuczkowie” wyłudzili blisko 700 tysięcy złotych
To jedna z najbardziej spektakularnych akcji kędzierzyńsko-kozielskiej policji w ostatnich latach. Policjanci z Kędzierzyna-Koźla współpracując z kryminalnymi z komendy wojewódzkiej w Opolu zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o uczestnictwo w szeregu przestępstw metodą „na wnuczka”.

Zatrzymani mężczyźni są podejrzani o współudział w oszustwie przynajmniej 20 osób na terenie całego kraju. W wyniku ich działalności pokrzywdzeni seniorzy stracili blisko 700 tysięcy złotych. Wśród poszkodowanych jest również mieszkanka naszego miasta, która we wrześniu ubiegłego roku straciła 24 tysiące złotych.

- Przestępcy dzwonili do seniorów, podając się za krewnych lub funkcjonariuszy Policji, a następnie informowali, że ktoś z ich bliskich miał wypadek. Aby mogli oni uniknąć odpowiedzialności karnej żądali pieniędzy. Zatrzymani mężczyźni mieli współuczestniczyć w tym procederze i zajmować się odbiorem gotówki od pokrzywdzonych – opowiada podkomisarz Magdalena Kowalska, rzecznik prasowy policji w Kędzierzynie-Koźlu.

Funkcjonariusze z Kędzierzyna-Koźla którzy pracowali nad tą sprawą pod nadzorem prokuratora ustalili, że związek z tym oszustwem może mieć 56-latek z województwa dolnośląskiego. Mężczyzna został zatrzymany pod koniec ubiegłego roku. Funkcjonariusze podejrzewali jednak, że nie działał on sam i w wyniku dalszych działań, zatrzymali na terenie Wrocławia jego wspólnika, którym okazał się 45-letni mieszkaniec województwa kujawsko-pomorskiego. W trakcie zatrzymania mężczyzna usiłował przejechać samochodem interweniujących funkcjonariuszy.

Śledztwo prowadzone było pod nadzorem prokuratury rejonowej w Kędzierzynie-Koźlu. Zatrzymani usłyszeli łącznie 27 zarzutów. - Mężczyźni za swoje czyny będą odpowiadali przed sądem.  Za oszustwo grozi do 8 lat pozbawienia wolności. 45-latek ponadto odpowie za czynną napaść na policjantów, za co grozi mu do 12 lat więzienia. Prokurator zabezpieczył mienie podejrzanych na poczet obowiązku naprawienia szkody – informuje podkom. Kowalska.

Policjanci z Kędzierzyna-Koźla po raz kolejny ostrzegają i apelują o rozwagę. Pamiętajmy, że pomysłowość i przebiegłość oszustów jest nieograniczona. Bez wcześniejszego sprawdzenia informacji, nie przekazujmy żadnych pieniędzy nieznajomym, a także nie wpuszczajmy ich do domów.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ