Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 17:48
Reklama
Reklama
Reklama

Zakończył się remont śluzy Kłodnica. W kolejce czekają Sławięcice i Nowa Wieś

Zakończył się remont śluzy Kłodnica. W kolejce czekają Sławięcice i Nowa Wieś
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach poinformował o finiszu modernizacji śluz Rudziniec i Kłodnica. To część potężnej inwestycji zmierzającej do usprawnienia ruchu na Kanale Gliwickim. RZGW przymierza się również do kompleksowego remontu kolejnych dwóch śluz znajdujących się na terenie naszego miasta.

Zarządca Kanału Gliwickiego jest w trakcie przeprowadzania kompleksowych prac modernizacyjnych. Roboty zostały podzielone na trzy etapy. Pierwszym jest remont śluz: Kłodnica, Rudziniec, Łabędy i Dzierżno.

Prace na dwóch pierwszych zostały już zakończone. Wartość modernizacji obu obiektów wyniosła blisko 44 miliony złotych, a środki na ten cel pochodziły m.in. z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

- Za sprawą szerokiego zakresu przeprowadzonych robót zwiększyło się bezpieczeństwo ruchu na Kanale Gliwickim, sprawność obiektów i ich niezawodność, co było priorytetem realizacji projektu. Równolegle trwają prace o podobnym zakresie na śluzach w Łabędach i Dzierżnie, a aktualizowane są dokumenty projektowe dwóch pozostałych śluz Kanału Gliwickiego – informuje Stanisław Gruszczyński, zastępca dyrektora ds. utrzymania wód w RZGW w Gliwicach.

Za sprawą prac modernizacyjnych na obu śluzach m.in. przebudowano i wyremontowano komory śluz, uruchomiono urządzenia służące do śluzowań oszczędnościowych, wzmocniono grunt wokół komór, wyremontowano ściany awanportów i dalb, zbudowano pomosty umożliwiające zejście na ląd załogom jednostek towarowych. Zbudowano też nowe budynki socjalne, a na śluzie Rudziniec stare oświetlenie zastąpione nowoczesnymi lampami led.

Drugim etapem prac zaplanowanych przez zarządcę kanału będzie remont śluz w Sławięcicach i Nowej Wsi. Po zakończeniu modernizacji wszystkich sześciu śluz, RZGW zamierza rozpocząć prace na samym kanale. Łącząca Górny Śląsk z Odrą droga wodna zostanie odmulona i pogłębiona, co ma zagwarantować swobodny ruch statków.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ