Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 08:42
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kędzierzyn-Koźle będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w hortingu?

Kędzierzyn-Koźle będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w hortingu?
Nawet 300 zawodników może przyjechać do naszego miasta na pierwsze Mistrzostwa Świata w hortingu. Powstała siedem lat temu dyscyplina jest mieszanką kilku sztuk walki, która zdobywa coraz szersze grono odbiorców.

Decyzję o organizacji mistrzostw w Polsce podjęła Światowa Federacja Hortingu, która mieści się na Ukrainie. To właśnie nasz wschodni sąsiad jest kolebką tej dyscypliny. Horting powstał siedem lat temu, a rok później został oficjalnie zarejestrowany jako sport.

Kozackie korzenie

Sama nazwa pochodzi od Chortycy, największej wyspy położonej na Dnieprze. Na okolicznych terenach w XV wieku powstała społeczność kozaków zaporoskich. Właśnie na Chortycy przez lata szkoli się niezwykle bitni wojownicy, których sława rozpostarła się niemal na całą Europę.

Współczesnym prekursorem dyscypliny jest Edward Jeremienko, weteran wojny afgańskiej. Horting został zarejestrowany jako sport w 2009 roku i od tego czasu szybko podbija kolejne kraje. Aktualnie na całym świecie zarejestrowanych jest 27 federacji zajmujących się rozpowszechnianiem tego sportu. Zawodnicy z różnych krajów spotykają się na międzynarodowych turniejach. W ubiegłym roku na Ukrainie zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Europy w hortingu. Po zakończeniu imprezy, na spotkaniu przedstawicieli federacji, które wystawiły swoich zawodników do turnieju padł pomysł, by za rok zorganizować Mistrzostwa Świata. W środowisku pojawiły się głosy, że w związku z sytuacją na Ukrainie, lepiej byłoby zorganizować imprezę w innym kraju. Wybór padł na Polskę.

Kędzierzyński akcent

Skąd wziął się pomysł organizacji imprezy związanej z dyscypliną, która w naszym mieście nie ma żadnych tradycji? Podsunął go Witalij Plekhanov, prezes Lwowskiej Federacji Hortingu który jeszcze do niedawna zajmował się szkoleniem zawodników sekcji bokserskiej Chemika Kędzierzyn-Koźle.- Mam polskie korzenie, przez całe życie jeździłem tutaj odwiedzać rodzinę. Podczas jednego z treningów bokserskich w Gliwicach otrzymałem propozycję poprowadzenia zajęć w Kędzierzynie-Koźlu. Spędziłem tu trochę czasu i poznałem wielu przyjaznych ludzi. Gdy usłyszałem o pomyśle organizacji mistrzostw w Polsce, stwierdziłem, że wasze miasto świetnie się do tego nadaje. Macie wielką halę, do tego są tu ludzie, którzy wyrazili chęć pomocy w organizacji imprezy – podkreśla Ukrainiec.

W organizację mistrzostw zaangażować ma się m.in. sekcja bokserska Chemika Kędzierzyn-Koźle. Impreza została wstępnie zaplanowana na ostatni weekend września bądź pierwszy weekend października. Zawody miałyby dwudniowy przebieg, według organizatorów w imprezie mogłoby wziąć udział nawet 300 zawodników, którzy rywalizowaliby na trzech matach.

horting7aZ czym to się je?

Horting podzielony jest na cztery dyscypliny. Pierwsza z nich zbliżona jest do tradycyjnych zapasów, to zarazem najmłodsza składowa sportu. Drugą są pokazy technik- To bezkontaktowa dyscyplina, którą możemy porównać do karate kata – dodaje Witalij Plekhanov. Trzecią składową są pokazy i występy zawodników, którzy przy muzyce prezentują rzuty oraz rozbijają różne przedmioty. Bez wątpienia najefektowniejszą i najbardziej popularną częścią sportu jest dwubój.- To walka na zasadach zbliżonych do tych z MMA. Pierwsza runda to „siła”: zawodnicy toczą pojedynek na macie, dozwolone są ciosy i kopnięcia w głowę, a także rzuty. Druga runda to „szacunek”: walczący ściągają rękawice, zabronione jest uderzanie w głowę, więcej jest zapasów niż boksowania.

W przypadku konkurencji pokazowych, na macie mogą prezentować się pojedynczy zawodnicy, duety bądź całe drużyny. W zawodach rangi mistrzowskiej, które mają zostać zorganizowane w naszym mieście, walka o medale toczona będzie w trzech dyscyplinach, zabraknie wśród nich zapasów.

Zawody mają być przeprowadzone w trzech kategoriach wiekowych: kadetów (14-15 lat), juniorów (16-17 lat) oraz seniorów (18 lat i więcej).

Ludzie prezydenta

Organizatorzy imprezy czekają na zgłoszenia federacji, które będą chciały wystawić swoje reprezentacje podczas mistrzostw. Zainteresowanie występami w imprezie wyrazili przedstawiciele 16 federacji, obok Polaków i Ukraińców w Kędzierzynie-Koźlu mogą zaprezentować się Rosjanie, Białorusini, Czesi, Słowacy, Niemcy, Serbowie, Chorwaci, Rumuni, Azerowie, Armeńczycy, Węgrzy, Litwini, Kazachowie, czy Uzbecy. Ci ostatni mogą być szczególnie interesujący dla publiczności. W skład reprezentacji wchodzą ochroniarze prezydenta kraju Islama Karimowa.

Organizatorzy imprezy liczą na to, że w jej przygotowanie włączą się aktywnie władze miasta. Gdyby udało się zorganizować zawody w hali „Azoty”, to dwudniowe zmagania wojowników mogłaby obejrzeć liczna publiczność. Przy okazji zawodów zaplanowano też inne wydarzenia.- Myślimy o 2-3 koncertach oraz sprowadzeniu autobusu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Chcielibyśmy, aby akcje poboru krwi były organizowane przy okazji każdej większej imprez, którą będziemy organizować – mówi Łukasz Grotowski z sekcji bokserskiej Chemika.

Organizatorzy imprezy w najbliższym czasie zamierzają przeprowadzić rozmowy z przedstawicielami władz miasta na temat ich ewentualnej pomocy w przygotowaniu mistrzostw.

Artykuł został opublikowany w Tygodniku Kędzierzyńsko-Kozielskim Dobra Gazeta - nr 7.

horting7a

horting7a


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
wzburzony obywatel 22.04.2016 16:10
Jestem wstrząśnięty, tym, że władze miasta mają zamiar z publicznych ( naszych ) pieniędzy zamiar finansować imprezy promujące rosyjskie sztuki walki ( bo jak wiedzą wtajemniczeni horting to rosyjska, a nie ukraińska sztuka walki ). Już sam fakt ukrywania, że horting wywodzi się z Rosji, a nie z Ukrainy źle świadczy o ludziach z hortingiem związanych. Co dalej/ Miasto sfinansuje gościnne występy "zielonych ludzików" Putina???

Paweł 05.11.2015 08:46
Ukraińska... czyżby? Pierwsza federacja Hortingu powstała w Rosji. Dziś rozwija się szalonym tempem. Na stronę finansowe nie narzekają. Ukraińskie sztuki walki to Bojowy Hopak i Spas. Taki mix jak horting to próba stworzenia mma pod nową nazwą. Ale jaki cel temu przyświeca? Dlaczego MMA pod taką nazwą gdzie kolwiek zaczyna się rozwijać, dostaje sale, i nie ma problemów finansowych jak każda inne sekcja? Przypomina mi to sposób istnienia też innych Rosyjskich sportów, rzekomo z Ukrainy.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ