Sesja rozpoczęła się od przedstawienia raportu o stanie gminy przez prezydent Sabinę Nowosielską. Na koniec 2025 roku miasto liczyło 51 356 mieszkańców i niestety liczba ta konsekwentnie spada. W pierwszym kwartale tego roku Kędzierzyn-Koźle zyskał tylko 60 nowych obywateli - to liczba urodzeń. Zwiększa się jednak liczba przedsiębiorców działających w mieście. Na koniec zeszłego roku było ich 7168. Wśród nowych i rozwijających się firm prezydent wymieniła m.in. Emkę na Polu Południowym.
- To solidny inwestor, który ma plany rozwojowe - mówiła Sabina Nowosielska.
Nie wiadomo, jak potoczy się sytuacja firmy Eko-Okna, która po sąsiedzku wybudowała wielką halę produkcyjną. Działalność w tym miejscu jak na razie nie została rozwinięta.
Prezydent Nowosielska mówiła też o sytuacji na rynku mieszkaniowym.
- Co prawda liczba mieszkańców spada, ale rośnie liczba nowych mieszkań budowanych przez inwestorów prywatnych, ale my również to robimy - powiedziała Nowosielska, nawiązując do bloku przy ulicy Jasnej, którego budowa rozpoczęła się właśnie w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Powstaną tam 32 mieszkania.
W zeszłym roku oddano 43 mieszkania do remontu na rzecz najemcy i wyremontowano 67 mieszkań za kwotę ponad 3 mln zł. 30 mieszkań powstało także w Centrum Współpracy Dugnad w ramach Funduszy Norweskich.
- Cieszy, że deweloperzy wierzą w rozwój naszego miasta. Powstaje wiele nowych budynków mieszkalnych - dodała prezydent.
Prezydent sporo miejsca poświęciła także dostępności komunikacji miejskiej, ofercie sportowo-kulturalnej i polityce senioralnej. Wiele inwestycji dotyczy także tych sfer. W zeszłym roku miasto pozyskało ze środków zewnętrznych ponad 39 mln zł. Największą zakończoną inwestycją był łącznik do nowej obwodnicy.
W dyskusji głos zabrał m.in. radny PiS Fabian Pszon, który odnosząc się do polityki senioralnej, zwracał uwagę, że w mieście brakuje Zakładu Opieki Leczniczej. Prowadzenie takiej placówki to jednak zadanie powiatu. Miasto natomiast, o czym przypomniała prezydent Nowosielska, wybudowało hospicjum.
Radna Katarzyna Kukolka-Bogocz, również z PiS, zwracała natomiast uwagę na depopulację miasta. Jej zdaniem miasto - powoływała się na przykład Nysy - powinno oddawać jeszcze więcej mieszkań, aby zatrzymać niekorzystne trendy.
Radny Adam Oczoś z Klubu Radnych Sabiny Nowosielskiej-Koalicji Obywatelskiej ocenił natomiast, że sumarycznie nowych mieszkań powstaje w Kędzierzynie-Koźlu sporo - za sprawą szeroko prowadzonych remontów pustostanów. Co do demografii, jego zdaniem miasto zmaga się z trendami dotykającymi podobne ośrodki w całej Polsce.
- Miasto się zmienia, z roku na rok pięknieje, jest bardzo dobry dostęp do usług publicznych i dużo inwestycji na wszystkich osiedlach. Zwiększają się dochody, miasto pozyskuje ogromne środki zewnętrzne. Dlatego nasz klub będzie za udzieleniem wotum zaufania - zapowiedział Adam Oczoś.
W głosowaniu 15 radnych opowiedziało się za udzieleniem wotum zaufania, 4 było przeciw i 4 się wstrzymało, a więc uchwała została przyjęta.

W kolejnej części sesji radni zajęli się analizą wykonania zeszłorocznego budżetu miasta. Ponownie dane najpierw przedstawiła prezydent Sabina Nowosielska.
Dochody i przychody miasta w 2025 roku wyniosły 516,7 mln zł - 420 mln zł stanowiły dochody bieżące, m.in. podatki, subwencje i opłaty, 50,2 mln zł dochody majątkowe, m.in. dotacje na inwestycje i sprzedaż majątku, a 46,5 mln zł to przychody.
Zeszłoroczne wydatki i rozchody wyniosły 490,2 mln zł - wydatki bieżące 373,4 mln zł, wśród których największą część stanowiła oświata, majątkowe 104,2 mln zł, czyli inwestycje, w tym najwięcej inwestycje drogowe - 52,8 mln zł, a rozchody 12,6 mln zł.
- Udaje nam się obniżać zadłużenie miasta od 2020 roku. Następuje spadek i stabilizacja. Jeżeli bierzemy kredyty, to tylko na inwestycje i w granicach rozsądku, nigdy na bieżącą działalność - stwierdziła Sabina Nowosielska.
Realizację budżetu pozytywnie oceniła Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu, a także komisje rady miasta. Za udzieleniem absolutorium wnioskowała komisja rewizyjna.
- Budżet był odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców i w tym względzie dobrze je wypełnił, za co należą się podziękowania, bo to ogromny wysiłek i zaangażowanie. W zakresie finansowym zostało potwierdzone, że wszystko przebiegło prawidłowo - komentował radny Adam Oczoś, zapowiadając głosowanie za udzieleniem absolutorium w imieniu swojego klubu.
Radni najpierw zatwierdzili sprawozdanie budżetowe, a następnie udzielili absolutorium prezydent Sabinie Nowosielskiej - wszyscy byli za. Po oklaskach prezydent podziękowała radnym.
- Robimy wszystko dla naszego miasta, bo ono jest tego warte. Nasi mieszkańcy są najważniejsi - powiedziała.




Napisz komentarz
Komentarze