sobota, 6 czerwca 2026 21:36
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Budują i remontują

Miasto szykuje kolejne inwestycje. Drogi, rondo w Koźlu, ścieżki rowerowe i remont Magnolii

W Kędzierzynie-Koźlu trwa realizacja kilku inwestycji drogowych, rowerowych i parkowych, a miasto przygotowuje się do kolejnych zadań finansowanych m.in. z funduszy szwajcarskich. O planach na najbliższe miesiące mówili podczas konferencji zastępca prezydenta Kędzierzyna-Koźla Krzysztof Wołynkiewicz oraz prezydent Sabina Nowosielska.

Materiał wideo:

Jak informował zastępca prezydenta Krzysztof Wołynkiewicz, część prac jest już zaawansowana. W Koźlu w czerwcu ma zakończyć się przebudowa dojazdu od ulicy Głubczyckiej. Firma wykonawcza koncentruje się obecnie na układaniu docelowej nawierzchni.

W Kłodnicy trwają prace przy budowie ulicy Błonie, w rejonie za placem Wagnera i Szkołą Podstawową nr 15. W najbliższych dniach miasto ma również przekazać plac budowy dla odnogi ulicy Wyspiańskiego, prowadzącej do posesji nr 28-40.

- Mieszkańcy będą mieli tam wreszcie odpowiednią nawierzchnię, oświetlenie drogi oraz odprowadzenie wód opadowych i roztopowych – mówił zastępca prezydenta Kędzierzyna-Koźla Krzysztof Wołynkiewicz.

Miasto przygotowuje także kolejne inwestycje rowerowe. Na etapie projektowania jest budowa nowej ścieżki rowerowej od alei Jana Pawła II do ulicy Stalmacha. Zadanie jest realizowane w porozumieniu ze starostwem. Po uzyskaniu wymaganych decyzji miasto będzie mogło przejść do robót budowlanych.

Rozpoczęły się już również prace przy ważnym połączeniu rowerowym między ulicą Królowej Jadwigi a osiedlem Blachownia. Chodzi o przejście przez kanał Gliwicki. Jak wyjaśniał Krzysztof Wołynkiewicz, po prawej stronie mostu, patrząc od strony Lidla, na wspornikach ma powstać nowa kładka umożliwiająca przejazd rowerami.

Inwestycje drogowe prowadzone są też w Sławięcicach. Część prac przy ulicach Szczęśliwickiej i Niezdrowickiej dobiega końca, a na ulicy 8 Marca rozpoczęto pierwszy etap robót.

Ważną częścią planów miasta są zadania związane z funduszami szwajcarskimi. Jednym z nich jest kompleksowa modernizacja Domu Dziennego Pobytu „Magnolia”. Postępowanie przetargowe prowadzone jest w formule „zaprojektuj i wybuduj”, a oferty mają być znane na przełomie maja i czerwca.

Prezydent Sabina Nowosielska uspokajała uczestników zajęć w Magnolii, że na czas remontu zostaną im zapewnione inne warunki do spotkań.

- Uczestnicy korzystający z usług Magnolii na pewno zostaną bardzo dobrze zaopiekowani. Zajęcia będą się odbywały, proszę się nie martwić – mówiła prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska.

Jak dodała, miasto ma już pomysł, gdzie zajęcia mogłyby być prowadzone w czasie remontu. Szczegóły mają zostać przekazane podczas spotkania w Magnolii, gdy znane będą konkrety dotyczące inwestycji.

Szacowane dofinansowanie na remont Magnolii wynosi ponad 5 mln zł, a wkład miasta około 2 mln zł. Ostateczne koszty będą jednak znane dopiero po otwarciu ofert. Sabina Nowosielska przypomniała, że wcześniejsze szacunki dla samodzielnej realizacji zadania przez miasto sięgały nawet 12 mln zł.

Kolejnym zadaniem z funduszy szwajcarskich ma być monitoring i oświetlenie plant w Koźlu. Chodzi o odcinek od okolic liceum, przez całe planty, aż do mostu przy stacji Orlen. To około trzykilometrowy fragment. Miasto ma już dokumentację i zabezpieczone środki, a obecnie czeka na wykonawcę.

Dużą inwestycją będzie również budowa ronda na ulicy Łukasiewicza. To jeden z etapów modernizacji odcinka od ulicy Karpackiej do rejonu ulic Łukasiewicza i Raciborskiej. Miasto jest na etapie uzyskiwania ostatnich zgód i uprawomocnienia decyzji ZRID. Postępowanie przetargowe może ruszyć na przełomie czerwca i lipca, a roboty budowlane planowane są najwcześniej we wrześniu.

Zastępca prezydenta podkreślił, że prace mają być prowadzone w taki sposób, aby zachować przynajmniej częściową możliwość przejazdu w tym rejonie.

W Kłodnicy zaplanowano również drugi i ostatni etap prac w parku różnorodności przy ulicy Szymanowskiego. Postępowanie przetargowe w tej sprawie ma zostać uruchomione w czerwcu.

Miasto kontynuuje także roboty w Parku Pojednania oraz zabytkowym parku w Sławięcicach. Jak zaznaczył Krzysztof Wołynkiewicz, są to zadania skomplikowane, ponieważ prowadzone są na terenach objętych nadzorem konserwatorskim. Wciąż trwają rozmowy dotyczące muru w Parku Pojednania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

MARTA 23.05.2026 22:50
A co ze sklepem, przedszkolem i szkołą na Kuźniczkach?

ArtK 16.05.2026 11:29
Przejście dla pieszych na ulicy 24 kwietnia (obok prokuratury) - nie da się bezpiecznie przejść. Większość pojazdów, pomimo ograniczenia prędkości do 40 km/h, gna zdecydowanie szybciej a jak ktoś jedzie zgodnie z przepisami, to zaczyna się siedzenie na zderzaku i czasami poganianie światłami. Od strony Koźla, na poboczu wiecznie stoi jakieś auto, czy to jadąc autem czy stojąc przed przejściem (od strony parku), ani kierowca ani pieszy nie ma szans na weryfikację sytuacji na drodze - tam powinny powstać słupki i zakaz postoju. Czy nie można w ramach prewencji, podnieść delikatnie przejścia dla pieszych tak aby można było bezpiecznie przejechać 40 km/h a każdy szybciej odczułby dyskomfort. To dotyczy także drugiego przejścia dla pieszych na zakręcie w kierunku ronda przy Orlenie. Na ścieżce rowerowej wspólnej z chodnikiem, nagminnie szaleje jakiś młodzian w czarnym kasku na elektrycznej hulajnodze, wyprzedza rowery jadąc 2x szybciej od nich! Co takiego musi się tam stać aby decydenci tego miasta zadbali o bezpieczeństwo pieszych ???

gumi 16.05.2026 22:55
Zepchać to auto ze skarpy do parku.

Marian 15.05.2026 07:26
To miasto ma hopla na punkcie ścieżek rowerowych

Gość 15.05.2026 20:35
A most na Klodnicy jak zrobili tylko jedna ścieżka po jednej stronie przecież odechciewa się jeździć rowerem gdy tak sie skutecznie utrudnia ruch i rowerzysta i samochodą ile pasów dodatkowo rowerzysta ma przejechać i uważac zeby ktoś go na masce samochodu nie zabił jak chce jechac do Klodnicy

Cr6 16.05.2026 17:50
Idź analfabeto do szkoły bo literek widać z sensem nie potrafisz poskładać tworzą zrozumiale zdanie.

Mieszkaniec 15.05.2026 05:57
A co z bezpiecznym przejazdem na moście Azotowym dla rowerów. A stan nawierzchni na samym moście? Pani Prezydent jeździ tam nie przeszkadza jej to????

Ela z kędzierzyna 15.05.2026 19:54
Do powiatu te pytania. Po za tym nikt ci nie karze jeździć rowerem. Przecież są autobusy.

Koźlanin 14.05.2026 21:27
A co z nowymi lokalami mieszkalnymi czynszowymi ? Co z bezrobociem czy U.M. coś i w tej kwestii zrobi ? Miało być 500 nowych miejsc pracy i co ? Podobnie miała ruszyć dalej inwestycja w porcie Kozielskim ? A zamienia się w ruinę... Czemu te tematy pani Nowosielska unika ? Przecież to obiecanki pani Nowosielskiej przedwyborcze na prezydenta miasta II i III kadencji....

Lol 15.05.2026 20:28
Przecież pracę maja misjonarze z koumbi i gosce ze wschodu a polak moze iść na staż sprzątać ulice lub ma jechac na truskawki do Niemca

Pejter 14.05.2026 21:27
Korki w Kłodnicy jak były tak są. Nieraz stoi się od Dino aż do ronda.

Leszek Licznar 14.05.2026 20:41
Bardzo proszę, o informację dot skrzyżowania przy Policji ? Obecny stan fatalny, muldy i nierowności, w tak ważnym miejscu miasta..to jest wstyd. Chociaż zeskrobać tę nawieżchnię, to by poprawiło jej stan. W innym miejscu wykonano jakieś prowizorki, a najazd od Odry w kierunku na lewo, to tragedia..!

kazia 16.05.2026 11:32
Czytaj ze zrozumieniem: tam powstanie rondo !

Gość 14.05.2026 16:36
A młodzież nie ma gdzie się podziać nic dla młodych nic dziwnego że uciekają z miasta możliwości

suweren 15.05.2026 19:59
Jak to nie mają gdzie... Pełno ich w parku czy na ulicach... Wrzeszczą, klną, komórki w łapie, czasem papierosek czy piwerko... Przyszłość narodu a ten się martwi.

Siwa 17.05.2026 22:56
Rozwoj i przyszłość młodzieży leży w rękach pani prezydent.Gdyby nie jej pomysły 🙂to młodzi by stąd nie wyjeżdżali. Przyszłość to będziesz miał kiedy nie będzie miał kto pracować na twoją emeryture😡

suweren 18.05.2026 17:42
Masz poniekąd racje bo do tego co napisane dodałbym jeszcze rządy POPiS które rujnują Polskę.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ