Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu zatrzymali 7 osób, które w swojej przeszłości wielokrotnie wchodziły w konflikt z prawem i skazane prawomocnymi wyrokami powinny odbywać kary pozbawienia wolności. Jednak z różnych powodów nie zgłosiły się do zakładów karnych i ukrywały się. Gdy do jednostki policji wpłynie list gończy, funkcjonariusze rozpoczynają czynności zmierzające do ustalenia miejsca pobytu i zatrzymania poszukiwanego. Czasami poszukiwani trwają wiele lat, gdyż poszukiwany stara się ukryć miejsce pobytu, w czym często pomagają mu najbliżsi i znajomi. Wielokrotnie opuszczają kraj na wiele lat. Niezależnie od działań podejmowanych przez osoby ukrywające się, kędzierzyńsko-kozielscy policjanci skutecznie działają w zakresie ustalania ich miejsca przebywania, zatrzymania i doprowadzenia do jednostki penitencjarnej.
Jednym z zatrzymanych jest 43-letni mieszkaniec Kędzierzyna, który poszukiwany był w celu doprowadzenia do zakładu karnego, gdzie miał do odbycia wyrok 9 miesięcy pozbawienia wolności. Mężczyznę rozpoznali policjanci ogniwa patrolowego, którzy zauważyli poszukiwanego, kiedy ten szedł chodnikiem. Zatrzymany już został osadzony w zakładzie penitencjarnym.
Kolejną osobą zatrzymaną przez policjantów jest mężczyzna, który nie zapłacił grzywny w wysokości 300 zł. W związku z powyższym Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu zasądził 4 dni kary aresztu i wydał nakaz zatrzymania i doprowadzenia do najbliższej jednostki penitencjarnej. W chwili zatrzymania 42-latek miał prawie 4 promile alkoholu w organizmie.
Taka sama procedura objęła 63-latka, który również unikał wykonania prawomocnego wyroku dotyczącego zapłacenia zasądzonej grzywny oraz kosztów postępowania. W tym przypadku mężczyzna miał zapłacił łącznie 220 zł. Nie zrobił jednak tego i sąd wymierzył mu zastępczą karę pozbawienia wolności na okres 2 dni.
Przypominamy, że unikanie odpowiedzialności karnej nie jest skuteczną strategią, a każdy, kto lekceważy obowiązki wobec sądu, musi liczyć się z konsekwencjami. Osoby poszukiwane narażają się na zatrzymanie w najmniej spodziewanym momencie – w miejscu pracy, w obecności rodziny czy podczas kontroli drogowej.
Zdecydowanie rozsądniejszym rozwiązaniem jest wykonywanie wyroków sądowych, terminowe stawiennictwo w jednostce Policji lub zakładzie karnym celem odbycia zasądzonej kary. Taka postawa może zostać potraktowana przez organy wymiaru sprawiedliwości jako przejaw współpracy i odpowiedzialności, co w niektórych przypadkach może mieć wpływ na dalszy tok postępowania.
Przypominamy również, że zgodnie z art. 65 kodeksu karnego wykonawczego:
§ 1Jeżeli skazany uchyla się od odbywania kary ograniczenia wolności, sąd zarządza, a jeżeli uchyla się on od świadczenia pieniężnego lub obowiązków orzeczonych na podstawie art. 34 § 3 Kodeksu karnego, sąd może zarządzić wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności. W razie gdy skazany wykonał część kary ograniczenia wolności, sąd zarządza wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności w wymiarze odpowiadającym karze ograniczenia wolności pozostałej do wykonania, przyjmując, że jeden dzień zastępczej kary pozbawienia wolności jest równoważny dwóm dniom kary ograniczenia wolności.
§ 2Jeżeli ustawa nie przewiduje za dane przestępstwo kary pozbawienia wolności, górna granica zastępczej kary pozbawienia wolności nie może przekroczyć 6 miesięcy.
§ 3 W posiedzeniu ma prawo wziąć udział prokurator, sądowy kurator zawodowy, skazany oraz jego obrońca.
§ 4 Na postanowienie w przedmiocie kary zastępczej przysługuje zażalenie.
Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kędzierzynie-Koźlu
Napisz komentarz
Komentarze