Jak poinformował Krzysztof Wołynkiewicz, zastępca prezydenta miasta, wykonawca złożył 6 maja oficjalne pismo o zakończeniu wszystkich robót budowlanych.
– W czwartek rozpoczynamy odbiór końcowy – mówi Krzysztof Wołynkiewicz. – Procedura związana z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie również ma swoje określone ramy czasowe, ale jestem przekonany, że na początku czerwca wszyscy będziemy mogli korzystać z nowego połączenia.
Łącznik ma długość 2,7 kilometra i powstał z myślą o usprawnieniu transportu między dawnymi zakładami przemysłowymi w Blachowni a rozwijającą się strefą gospodarczą na tzw. Polu Południowym. Dzięki niemu ruch ciężarowy omija centrum miasta i osiedla mieszkaniowe. W ramach inwestycji powstały dwa nowe mosty – nad Kanałem Gliwickim i rzeką Kłodnicą – a także dwa ronda, które mają poprawić płynność ruchu.
Władze miasta podkreślają, że współpraca z wykonawcą układała się wzorowo. Choć pojawiły się typowe dla dużych inwestycji problemy – m.in. prace dodatkowe czy konieczność rozwiązywania nieprzewidzianych kwestii w trakcie realizacji – to były one na bieżąco rozwiązywane.
– To, co jest kluczowe, to podejście do trudności. Zamiast przerzucania się odpowiedzialnością, obie strony koncentrowały się na znajdowaniu rozwiązań – zaznaczył wiceprezydent Wołynkiewicz. – Nie znam inwestycji, w której nie byłoby żadnych komplikacji, ale tutaj naprawdę udało się przejść przez to w dobrej atmosferze.
Wykonawca zakończył większość prac wcześniej niż zakładał kontrakt. Pismo zgłaszające zakończenie robót wpłynęło dwa tygodnie przed terminem. Ostateczne procedury trwają, ale nie ma przeszkód, które mogłyby znacząco opóźnić oddanie drogi do użytku.
Władze miasta planują uroczyste otwarcie drogi z udziałem przedstawicieli rządu. – Chcemy zaprosić pana ministra, ponieważ dzięki rządowemu wsparciu mogliśmy zrealizować tę inwestycję. To dla nas ogromne wsparcie finansowe. Zwykle unikam przecinania wstęg, ale przy tej drodze zrobimy wyjątek – zapowiada prezydent Sabina Nowosielska.
Środki z budżetu państwa zostały przekazane i wykorzystane jeszcze w ubiegłym roku. Końcowa część inwestycji realizowana była już ze środków własnych miasta.
Nowy łącznik to strategiczna inwestycja, która nie tylko poprawi układ komunikacyjny Kędzierzyna-Koźla, ale również stworzy realne warunki dla dalszego rozwoju gospodarczego miasta i całego regionu.
Napisz komentarz
Komentarze