Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 9 maja 2025 20:03
Reklama
Reklama
Reklama

Firma jednoosobowa. Prawa i obowiązki

Zakładanie jednoosobowej działalności w Polsce staje się coraz bardziej popularne – nie bez powodu, bo dla wielu grup zawodowych jest to naprawdę opłacalne. Podpowiadamy, jakie są prawa i obowiązki wynikające z posiadania JDG i jak najlepiej je wypełniać i wykorzystywać!
Firma jednoosobowa. Prawa i obowiązki

Kim formalnie jesteś, zakładając działalność? 

Założenie firmy trwa kilkanaście minut, ale aby poznać meandry przepisów i zasad rozliczeń trzeba poświęcić dłuższą chwilę. Firma jednoosobowa w świetle prawa to Ty z numerem NIP, zaś właściciel to nikt inny, jak przedsiębiorca. 

W praktyce jesteś szefem, księgowym, specjalistą BHP i ekspertem od marketingu, jeżeli nie zdecydujesz się wydelegować tych obowiązków komuś z zewnątrz. To jednocześnie i przywileje, i obowiązki, bo wiele aspektów sprawia, że masz zarówno ogromną elastyczność, jak i pełną odpowiedzialność, jak np. samodzielna księgowość.

Prowadząc JDG nie jesteś pracownikiem firmy, ale obowiązuje Cię RODO, składki, rozliczenia i ZUS. Taka firma to często trampolina do czegoś większego, np. spółki, ale również formalizacja dla freelancerów, którzy często poprzestają na JDG. 

Obowiązki jednoosobowego przedsiębiorcy – nie tylko faktury i ZUS 

Będąc firmą, musisz zarejestrować się, wypełniając formularz CEIDG, by dokonać wpisu do rejestru przedsiębiorców. Musisz wybrać formę opodatkowania, prowadzić ewidencję, księgowość, a także rozliczać VAT, jeżeli wybierzesz bycie VATowcem. 

Składanie deklaracji, rozliczenia, płacenie podatków – wszystko to jest na Twojej głowie, jeżeli nie korzystasz z usług biura księgowego. Nawet jeżeli nie masz dochodów, i tak musisz składać odpowiednie deklaracje, na dodatek przestrzegając terminów.

Wobec klientów obowiązują Cię wszystkie przepisy dotyczące relacji przedsiębiorca-osoba prywatna, a do tego masz obowiązek aktualizowania danych w CEIDG, na przykład przy przeprowadzce czy zmianie nazwiska. 

Warto wynotować sobie listę obowiązków wraz z datami, aby niczego nie przegapić! 

Prawa, które warto znać i wykorzystywać 

Firma to też przywileje. Jednym z nich jest na przykład opcja korzystania z ulg podatkowych, możesz także zatrudniać pracowników albo zawierać umowy jako podmiot gospodarczy. Choć działasz jednoosobowo, w świetle prawa jesteś pełnoprawnym partnerem biznesowym.

Dodatkowo jeśli zdecydujesz się na odliczanie VAT, możesz kupować na firmę, czyli odliczać VAT od tego, co samodzielnie musisz zapłacić. Często oznacza to spore oszczędności, np. na sprzęcie komputerowym czy wyposażeniu firmy. 

Możesz samodzielnie reprezentować się w sądzie, masz także do pomocy rzecznika MŚP, czyli małych i średnich przedsiębiorstw. 

Nie każdy wie, że w dowolnym momencie możesz bez konsekwencji zawiesić działalność nawet na kilkanaście miesięcy, na przykład wtedy, gdy nie przynosi oczekiwanych zysków albo gdy zechcesz podjąć zatrudnienie na etat w innej branży. 

Podsumowując – firma to i przywileje, i obowiązki, dlatego przed jej założeniem dobrze jest przemyśleć wszystkie potencjalne plusy i minusy. Powodzenia! 

– Artykuł sponsorowany

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ