Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 15:03
Reklama
Reklama

Ruszył pilotażowy program antykoncepcji awaryjnej. Pigułkę "dzień po" jak na razie można dostać w trzech opolskich aptekach

Pierwsze umowy na realizację programu pilotażowego na Opolszczyźnie zostały podpisane w czwartek, 9 maja. Do opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia napływają kolejne wnioski z aptek, które są rozpatrywane priorytetowo. Nabór jest otwarty. Aby maksymalnie ułatwić przystępowanie do programu, wnioski można składać elektronicznie.
Ruszył pilotażowy program antykoncepcji awaryjnej. Pigułkę "dzień po" jak na razie można dostać w trzech opolskich aptekach

Należy podkreślić, że nie ma żadnych limitów na usługę farmaceuty w związku ze zdrowiem reprodukcyjnym. Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za każdą konsultację farmaceuty udzieloną pacjentce, która zgłosi się do apteki po tabletkę „dzień po”. 

Każda umowa z NFZ, zgodnie z przepisami prawa, musi być zawarta na określoną kwotę. W tym przypadku jest dokładnie tak samo. Oddział wojewódzki NFZ uzgadnia kwotę umowy z farmaceutą, zachowując elastyczność i zakładając zwiększoną dostępność do tabletki „dzień po”. W przypadku osiągnięcia lub przekroczenia kwoty w umowie, zostanie ona aneksowana, a NFZ zapłaci za każdą usługę. Zapobiegnie to sytuacji, w której NFZ zamraża w umowie środki, które mogą pozostać niewykorzystane.

- Uruchomiliśmy dla aptek zainteresowanych udziałem w programie specjalne numery telefonów, pod którymi mogą się kontaktować z naszymi pracownikami. Przeprowadzimy apteki krok po kroku w prawidłowym uzupełnieniu wniosku. Pracownicy NFZ są do dyspozycji farmaceutów. Dodatkowo uruchomiliśmy stanowisko komputerowe, przy którym farmaceuci zainteresowani przystąpieniem do programu pilotażowego mogą wypełnić stosowny wniosek. Zrobimy wszystko, aby w maksymalnie krótkim czasie podpisać umowy z aptekami – mówi Beata Cyganiuk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ. 

Jak do tej pory do programu pilotażowego przystąpiły trzy apteki, wszystkie znajdują się w stolicy regionu:

1.    Apteka Ogólnodostępna, ul. Kazimierza Sosnkowskiego 16, 45-273 Opole
2.    Apteka Eskulap, ul. Bielska 21/02 , 45-401 Opole
3.    DOZ Apteka. Dbam o zdrowie. Aretuza, ul. Oleska 31, 45-052 Opole
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
LLL 11.05.2024 22:39
"Zdrowie reprodukcyjne" ma polegać na aplikowaniu syntetycznych hormonów w niekontrolowanych( bo nikt nie wie ile tych "awarii" w miesiącu kobieta może mieć) ilościach? Kto będzie odpowiadał za zdrowie nastoletnich lekkomyślnych dziewcząt? Czy nie zacznie się pokątny handel tymi tabletkami, bo przecież każda kobieta będzie to mogła kupić bez recepty i odsprzedać innej pani? Producenci zacierają łapki - kto jest w Polsce na ich liście płac? Przecież nie o dobro kobiet im idzie, ale o grube miliony zysku - bo nie sztuka wyprodukować, ale sztuka to sprzedać. I tu trzeba mieć dobrze opłacanych agentów.(sob.,22.38)

Tomek 11.05.2024 21:57
Dobrze że zajmują się priorytetowo ważnymi kwestiami. Za pisowskiego talibanu to zdrowie dziecka było różnie ważne, ale z tym już koniec.

Siarka 11.05.2024 19:42
Trutka na dzieci

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ