Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 14:00
Reklama
Reklama

Przez 20 lat do Kędzierzyna-Koźla popłynęły ogromne pieniądze z Unii Europejskiej. Rocznica wstąpienia do wspólnoty

Jak Unia Europejska wpłynęła na życie przeciętnego mieszkańca Kędzierzyna-Koźla? Ogromnie, i to nie tylko w ostatnich 20 latach. Dzięki regularnym staraniom samorządu unijne miliony zaczęły płynąć do naszego miasta jeszcze przed 1 maja 2004 roku. Płyną do dziś, zmieniając je na lądzie, w wodzie i w powietrzu. A nawet pod ziemią.
Przez 20 lat do Kędzierzyna-Koźla popłynęły ogromne pieniądze z Unii Europejskiej. Rocznica wstąpienia do wspólnoty

Przez ponad dwie dekady nasza gmina pozyskała z Brukseli setki milionów złotych. Dzięki nim żyjemy w całkowicie innym mieście, które dynamicznie rozwija się i staje się jeszcze bardziej przyjazne dla mieszkańców.

Gmina Kędzierzyn-Koźle o środki unijne zaczęła starać się jeszcze przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej i od razu skutecznie. Na budowę kanalizacji sanitarnej oraz budowę i przebudowę sieci wodociągowej uzyskała ponad 190 milionów złotych. Inwestycja, która znacząco wpłynęła na jakość środowiska w mieście, trwała kilkanaście lat.

Troska o jakość wody, gleby czy powietrza do dziś przyświeca władzom miasta. Kilka kolejnych dofinansowań (łącznie na kilkanaście milionów złotych) pozwoliło na przebudowę i modernizację sieci cieplnej, podłączenie nowych budynków i likwidację przydomowych kotłowni. W trosce o środowisko samorząd zainwestował też swoje i unijne środki w termomodernizację obiektów publicznych.

Z tych samych powodów miasto postawiło na ekologiczny transport. Dzięki unijnym dofinansowaniom samorząd zakupił kilkadziesiąt nowiutkich autobusów, w tym także elektrycznych. Samorząd, dla poprawy stanu miejskiego powietrza, nie zamierza na tym poprzestać.

Unijne miliony wydatnie odmieniły też przestrzeń publiczną w Kędzierzynie-Koźlu. Właściwie cały czas zmieniają ją na przyjaźniejszą i funkcjonalniejszą dla mieszkańca. Środki europejskie dofinansowały budowę „Wodnego oKKa”, czy tak potrzebnego dla ciężko chorych osób hospicjum. Dotacje pozwoliły przenieść także miejskie targowisko przy ul. Damrota z dwudziestowiecznych standardów w XXI wiek.

Przy pomocy środków Wspólnoty miasto zagospodarowuje też kolejne tereny zielone. Nowy wygląd uzyskały skwery przed pływalnią, przy ul. Chrobrego, plac Rodła, park Lotników w Blachowni i ul. Dunikowskiego, gdzie nasadzenia sąsiadują z cieszącą oczy cyklistów ścieżką rowerową. Dziś park w Sławięcicach jest znacznie przyjemniejszy i dostępniejszy dla spacerowiczów. Na nowo rozkwitły także kozielskie Planty i Park Orderu Uśmiechu. W Śródmieściu między budynkami mieszkalnymi powstały tzw. „zielone podwórka”.

Przy pomocy Wspólnoty miasto zadbało też o zabytki, zarazem udostępniając je mieszkańcom. Funkcjonalną przestrzeń w zamkowych piwnicach uzyskało Muzeum Ziemi Kozielskiej, a relikty zamku piastowskiego zostały efektownie wyeksponowane. Dzięki kolejnym funduszom schron przeciwlotniczy w Blachowni odzyskał swój pierwotny wygląd. O grozie i smutku śląskiej bitwy o paliwo przypomina Strefa Historii i Inspiracji stworzona na bazie bogatych zbiorów Stowarzyszenia „Blechhammer-1944”.

Dzięki wielomilionowym projektom z Unii Europejskiej skorzystała cała społeczność Kędzierzyna-Koźla. Przedszkolaki i uczniowie mogą rozwijać się i uczyć w doskonale doposażonych placówkach. Z kolei seniorzy mogli pogłębiać swoje przyjaźnie z południowymi sąsiadami z Czech dzięki projektom integracyjnym. Natomiast zapaleni wodniacy korzystają z przystani kajakowych, również powstałych przy wsparciu Wspólnoty. Wyliczać można by tu naprawdę długo.

Przez ponad dwie dekady miasto uzyskało z budżetu Wspólnoty setki milionów złotych. Mówimy tu o największych zadaniach i tylko w sektorze publicznym, a przecież dofinansowania zdobywały również podmioty prywatne, choćby na rozwój bazy hotelowej. Miasto korzystało i korzysta z regionalnych i krajowych programów operacyjnych oraz programów transgranicznych. Partnerów do zdobywania unijnych dofinansowań samorząd pozyskuje dosłownie wszędzie: wśród samorządów polskich (m.in. w ramach subregionu kędzierzyńsko-strzeleckiego) i zagranicznych, instytucji, organizacji pożytku publicznego.

Przed nami nowa perspektywa środków europejskich, do których pozyskania gmina jest już przygotowana. W najbliższym czasie opracowane projekty i dokumentacje techniczne trafią do wniosków ocenianych przez Urząd Marszałkowski w Opolu. Nasze miasto postawi na rozbudowę ścieżek rowerowych, inwestycje w miejską zieleń oraz poprawę infrastruktury. Dla miasta i jego mieszkańców naprawdę warto.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Obserwator 13.05.2024 19:39
Młodzi ludzie nie widzą perspektyw w tym "mieście możliwości." Miasto umiera.

Obserwator 05.05.2024 23:00
Faktycznie duże pieniądze. Dlaczego młodzi ludzie nie widzą perspektyw w tym "mieście możliwości." ????? Dlaczego to miasto umiera ???? Na co faktycznie wydano te pieniądze ????

Haha 04.05.2024 02:02
Tak mamy piękna wies z wąskimi ulicami i chabaziami po dwóch stronach głównych ulic w mieście

Tomek 04.05.2024 22:27
Prawda. Teraz rozwiązują problem korkowania na rondzie milenijnym który samu stworzyli

Prawda 04.05.2024 02:01
Niecmy odbiorą co ich co stalin im kiedys zabrał tusk tego dopilnuje a w nowych podręcznikach histori jest zakaz pisania jak oni mordowali cywilów np w Warzawie nie tylko zydow Polaków też

Prawda 05.05.2024 23:08
Jakim prawem używasz mego nicku ? Jest tyle do wyboru.... Piszesz jakieś bzdury i to z błędami.... Robisz to złośliwie ?

Prawda 03.05.2024 16:34
No tak tylko przechwałki... Lecz żadnego słowa na temat ile zakładów pracy upadło ? Ile przez to ludzi straciło pracę i wyjechało z miasta bądź za granice w celach zarobkowych ? Kędzierzyn-Koźle upadło pod względem gospodarczym... A włodarze tylko promują ZAK ... zamiast wszystko zrobić by odbudować utracone miejsca pracy....

Obserwującą 02.05.2024 19:50
I gdzie te pieniądze, w koziołkach czy niby ogranicznikach na ulicach ... pleckach!???

Dobrzej 02.05.2024 18:14
Przedszkolaki i uczniowie mogą rozwijać się, uczyć elgiebety i zielonych wiatraków.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ