Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 3 grudnia 2023 22:33
Reklama
Reklama
Reklama

Grupa Azoty ZAK ze stratą za trzeci kwartał 2023 roku. Wpływ na wyniki miała awaria i wciąż wysokie koszty surowców

Grupa Kapitałowa Grupa Azoty ZAK S.A. odnotowała w III kwartale 2023 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 352 mln zł, wynik netto w wysokości minus 152 mln zł i marżę EBITDA na poziomie minus 41,7%.
Grupa Azoty ZAK ze stratą za trzeci kwartał 2023 roku. Wpływ na wyniki miała awaria i wciąż wysokie koszty surowców

W okresie dziewięciu miesięcy 2023 roku przychody ze sprzedaży wyniosły 1,6 mld zł, wynik netto minus 436 mln zł, a marża EBITDA minus 25,5%. Osiągnięte wyniki w dalszym ciągu odzwierciedlają szereg wyzwań rynkowych, przed jakimi od zeszłego roku stoją europejscy producenci branży nawozowej i chemicznej. W omawianym okresie do osiągniętych wyników przyczyniły się także czynniki wewnętrzne.

- W trzecim kwartale obserwowaliśmy stabilizację, jednak wciąż na wysokim poziomie, kosztów zakupu energii i cen gazu ziemnego oraz odbicie popytowe na asortyment produktowy Grupy Azoty ZAK S.A. Na osiągnięte wyniki finansowe w tym okresie w dużym stopniu wpłynęła jednak dyspozycyjność instalacji produkcyjnych. W lipcu i sierpniu trwały wzmożone prace inwestycyjne, modernizacyjne i remontowe, a we wrześniu w wyniku zdarzenia awaryjnego na terenie instalacji amoniaku doszło do czasowego zatrzymania pracy najważniejszych instalacji spółki. W bieżącym kwartale przywrócono dostępność instalacji, tak więc - przy ostatnich coraz bardziej optymistycznych trendach rynkowych - spodziewamy się powrotu do równowagi popytowo-podażowej - ocenia Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A., wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A.

Segment Oxoplast

Przychody Segmentu Oxoplast w III kwartale 2023 roku wyniosły 97 mln zł przy marży EBITDA minus 51,5%. III kwartał obejmuje miesiące wakacyjne, które cechują się mniejszym popytem na produkty Oxoplast. Na osiągnięty wynik wpłynęła presja na obniżki cen ze strony kupujących przy jednoczesnej rosnącej presji kosztowej. Ponadto sprzedaż produktów Segmentu była warunkowana ograniczoną dostępnością potencjału produkcyjnego przedsiębiorstwa, która znacząco wpłynęła na uzyskany wynik finansowy.

Segment Agro

Przychody Segmentu Agro w III kwartale 2023 roku wyniosły 173 mln zł przy marży EBITDA minus 54,7%. Na rynku odnotowywano wzrost popytu na nawozy azotowe oraz stopniowy powrót do typowych relacji popytowo-cenowych. W tym czasie wolumen produkcji kędzierzyńskich instalacji zdeterminowany był ograniczonym potencjałem produkcyjnym. Szeroko pojęte skutki finansowe zatrzymania procesów produkcyjnych we wrześniu miały znaczący wpływ na wynik finansowy Segmentu Agro.

Segment Energetyka

Przychody Segmentu Energetyka w III kwartale 2023 roku wyniosły 76 mln zł przy marży EBITDA minus 12,5%. Grupa Azoty ZAK S.A. stale podnosi efektywność energetyczną instalacji  i procesów, realizując przedsięwzięcia wpływające na poprawę bilansu energetycznego, w tym przede wszystkim zaawansowany już w 94% program inwestycyjny Nowa Koncepcja Energetyczna. W III kwartale w wyniku takich działań spółka otrzymała świadectwo efektywności energetycznej o wartości 567,078 TOE.

Źródło: Grupa Azoty ZAK S.A.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Jeju 17.11.2023 23:04
Już nie piszą, że to wina Putina?

X 15.11.2023 09:17
Ludzie w prorem nawet mogą pomarzyć o wypłatach azotowych.

Grobelny 17.11.2023 18:51
No to ile w Prorem zarabiaszx? Jak mało to do Azot

Prezes z Powołania 11.11.2023 14:59
Gratulacje dla Zarządu i Dyrektorów - PiSowskich Rekinów Chemii i Biznesu

Leon Hak 11.11.2023 11:00
Prezes G.A.Tomasz Hinc i pięciu wiceprezesów dalej na stanowiskach. Ile miliardów straty koncernu spowoduje ich odwołanie? Aha,to wina pandemii ,Tuska i Putina....

Zorientowany 11.11.2023 07:32
Na koniec roku będzie piekne -500 mln wyniku netto. Brawo szanowni dyrektorzy amatorzy.

pracownik 10.11.2023 18:24
GA ZAK S.A. leci na pysk. Powody? a) stosunkowo nowa i nie przygotowana kadra dyrektorska departamentów, wciśnięta na stołki nieoczekiwanie i na siłę b) kompletne oderwanie od rzeczywistości biznesowej; pozyskanie i utrzymanie klienta w tej firmie to jest abstrakcja, tam nikt tego nie rozumie i jadą na zasadzie, że my jesteśmy najlepsi i od nas mają kupić c) nepotyzm - w tej firmie jest tyle wciśniętych nic nie umiejących figurantów, że aż szkoda gadać. Powody? Szykuje się sprzedaż tego, a jak ktoś chce kupić, to chce tanio. Vide: świętj pamięci Zakłady Chemiczne Blachownia. Bedzie podobnie - parcelacje na prywatne spólki, albo przejęcie całkowite przez kogoś kto umie robić biznes.

glr 10.11.2023 15:33
Dlatego ZAKSA dostała tylko milionik na waciki.

hEnryk 10.11.2023 11:36
Przez parę lat ogromnych zysków ZAK skąpił na podwyżkach i premiach. Teraz pracownicy utkną przy tych nędznych pięciu tysiącach pensji na zawsze. Tylko czekać aż dojdzie do cięcia kosztów i obniżą każdemu wypłatę o tysiaka.

Prezes z Powołania 10.11.2023 14:19
To nie czekaj tylko się zwolnij i idź do innej roboty za nędzne 20 tysięcy. System nakazu pracy już dawno się skończył.

hEnryk 11.11.2023 08:36
Niestety duża część społeczeństwa pracuje za miskę ryżu,czyli wlaśnie te parę tysięcy i nawet nie narzeka.Taka mentalność Polaków,pracowaliśmy kiedyś za 100 dolców to teraz 1000 dolców wydaje się fortuną.

Zenon 12.11.2023 12:08
A ty prezesie z powołania czekaj za to jak baran - rób za grosze, daj sobie obniżyć wypłatę, obserwuj, jak odchodzący zarządzający wypłacają sobie kosmiczne premie, słuchaj fantastycznych pomysłów ratunkowych członków zarządu (to o odrzańskim szlaku wodorowym), przejmuj się dobrem firmy a na końcu i tak będziesz szukał nowej roboty. Ci od zarządu sobie poradzą, jeden na przykład już ma nową "pracę" w Nysie. Jak można w niecały rok zarżnąć kurę znoszącą złote jajka?!

Karolina 10.11.2023 11:30
Wiecie ile jest biurowców w ZA Kędzierzyn? Trzy ogromne i parę mniejszych.Generują potężne koszty.Na ogół jedno biuro przypada na jednego pracownika.W każdym pomieszczeniu biurowym jest klimatyzacja,wyposażenie,czyli komputery,drukarki,telefony służbowe itp. Wiele posad stworzono nie z potrzeby,tylko po to żeby znajomi królika mieli lekką i przyjemną pracę za niezłe pieniążki.

Prezes z Powołania 10.11.2023 14:15
To gdzie mam urzędować? Na rurociągu?

Jatyon 10.11.2023 15:59
Kilka slow sprostowania. Na ogół jedno biuro przypada na min. 2-3 pracowników. Co do sprzętów to bez sensu jest to zdanie bo klimatyzacji czy drukarki (która notabene zwykle jest poza biurem i obsługuje kilka biur) nie używa się ciągle. Poza tym na produkcji na sterowniach sprzętu komputerowego jest więcej. Proszę mi wierzyć na słowo ;) niezłe "pieniążki" już się skończyły...

Ares1 11.11.2023 15:17
Prawda jest taka że tylko pracownicy produkcji,służb remontowych i utrzymania ruchu coś robią w tym zakładzie.

Zenon 20.11.2023 17:51
Nie do końca, bo umysłowi być muszą. W normalnych realiach biznesowych jest tak: zarząd/właściciel: 2-4%, administracja (sprawy pracownicze, nadzór obrotu kasą, zakupy, sprzedaż): 4-6%, szczebel dyrekcyjny: 2-4%, kontrola jakości i B+R: 2-4%, handel rzeczywisty: 4-8% ogólnego stanu osobowego. Reszta to są pracownicy realnie produkcyjni - produkcja, transport wewnętrzny, utrzymanie ruchu, kierowcy. Oznacza to, że białe kołnierzyki i fartuchy to jest wystarczająco 14% a maksymalnie 26% załogi. To są wskaźniki dla skali zatrudnienia 50-100 osób. I wszyscy pracują realnie - to jest warunek konieczny! Zwiększenie skali produkcji nie skutkuje zwiększeniem udziału biurokracji bo to już nie ma sensu ekonomicznego i nie ma takiej potrzeby. Wtedy optymalizuje się zarządzanie w kierunku skuteczności i do tego są skuteczne narzędzia. Niektórzy przedsiębiorcy przekraczają to, ale tylko w kierunku zwiększenia efektywności sprzedaży rzeczywistej – mobilni przedstawiciele (handlowiec, doradca techniczno-handlowy itp.) Dla omawianych kędzierzyńskich Azotów podziel sobie zatem podane wskaźniki przez liczbę od 17 do 34 (bo tam na liście płac jest jakieś 1700 osób) a potem sprawdź. Jak Ci się uda, to złapiesz się za głowę!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ