Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 05:11
Reklama
Reklama
Reklama

Narty dla początkujących - od czego zacząć?

Chciałbyś szusować na nartach po górach, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Wybór odpowiednich nart i innych elementów wyposażenia jest dla Ciebie zbyt trudny? Z nami dowiesz się, jak rozpocząć swoją przygodę z narciarstwem.
Narty dla początkujących - od czego zacząć?

Wybór trasy – na jaką warto się zdecydować?

Zanim zaczniesz jeździć na nartach, musisz wiedzieć, że bardzo ważne jest wybranie odpowiedniej trasy. Zarówno w Polsce, jak i za granicą znajdziesz miejsca, które oferują różne stopnie zaawansowania stoków, od takich, na których uczą się nowicjusze, jak i takie, po których szusować powinni jedynie osoby, które jazdę na nartach mają opanowaną niemalże do perfekcji. W Polsce trasy oznaczone są czterema kolorami: zielonym, niebieskim, czerwonym oraz czarnym. Dla osób początkujących idealnym rozwiązaniem będą te zielone, które są szerokie, a ich kąt nachylenia niewielki, co stwarza bezpieczne warunki do nauki. Nie nabierzesz na nich dużej prędkości, a także nie spotkasz snowboardzistów czy zaawansowanych narciarzy, najczęściej będą tu znajdować się dzieci i inne osoby, dla których jest to początek przygody z nartami. Odrobinę trudniejszymi trasami będą te, oznakowane kolorem niebieskim, jednak ciągle są one dobre dla osób, które dopiero uczą się jeździć. Jeśli zależy Ci na spokojnym miejscu, na którym łatwo można doskonalić swoje umiejętności, nie wybieraj tras czerwonych, a także tych oznaczonych na czarno. Są one przeznaczone jedynie dla osób, które świetnie sobie radzą na nartach czy snowboardzie.

Pierwsze narty – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jeśli chcesz spróbować czy jest to sport dla Ciebie, nie musisz kupować od razu swojego sprzętu. Lepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie go z wypożyczalni. Dodatkowo wykwalifikowany personel doradzi Ci, jakie wyposażenie wybrać, gdyż ma to ogromne znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Jeśli chcesz kupić swoje narty, musisz zwrócić uwagę na ich długość. Idealne narty dla osób początkujących to takie, które postawione na podłożu sięgają mniej więcej do brody. Wyjątkiem będą tu sytuacje, gdy waga użytkownika przekracza średnią wartość dla danego wzrostu, wówczas konieczne będą narty dłuższe, sięgające do przestrzeni pomiędzy nosem a czubkiem głowy. Podczas wyboru nart nie mniej ważnym kryterium jest szerokość, gdyż ma ona wpływ na przyczepność, szybkość jazdy, a także łatwość wykonywania manewrów. Osoby początkujące powinny zdecydować się na modele w przedziale 70-85 mm, które zapewniają im stabilność, jednocześnie dając przyjemność z jazdy. Powinny to być także narty miękkie, które są elastyczne i umożliwiają łatwe skręty oraz świetnie sprawdzają się na niewielkich prędkościach, jednak tu również wpływ będzie miała waga użytkownika. Jeśli jesteś osobą, której waga przekracza 105 kg, będziesz musiał niestety postawić na narty twarde. Bardzo ważny jest także promień skrętu, który dla osób początkujących powinien wynosić 13-17 metrów. Należy pamiętać, że nieodłącznym elementem nart są buty, które nie powinny być zbyt ciasne, ani zbyt luźne. Istotna jest także sztywność buta, kobiety powinny wybierać buty z flexem w przedziale 70-85, natomiast mężczyźni w przedziale 90-100. 

Jakiego innego wyposażenia będziesz jeszcze potrzebować?

Oprócz butów i nart niezbędne będą także kijki, ale również ważne będą także gogle, które umożliwią Ci lepsze widzenie nawet w bardzo słoneczne dni oraz kask, który ochroni Twoją głowę przed ewentualnymi urazami. Wybierając się na stok, nie można zapomnieć także o takich elementach jak kurtki narciarskie, spodnie czy rękawice. Muszą być one wykonane z nieprzemakalnych materiałów, dzięki którym nie będziesz musiał się obawiać, że przemokniesz od roztopionego śniegu, ale także z takich, które umożliwiają odprowadzanie powstałego podczas intensywnego wysiłku ciepła. Jeśli wybierzesz odpowiednio ubranie, nie tylko nie będzie krępować Twoich ruchów, co jest niezmiernie ważne podczas balansowania ciałem w trakcie jazdy, ale także umożliwi Ci komfortowe spędzanie czasu bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Dobrym wyborem będą spodnie narciarskie, które można podpiąć do kurtki, dzięki czemu nie trzeba się obawiać, że śnieg przedostanie się do Twojego ciała. Jeśli odpowiednio się przygotujesz, nauka jazdy na nartach i późniejsze szusowanie mogą być naprawdę przyjemne, dlatego warto poświęcić temu odrobinę uwagi.

– Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ