Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 grudnia 2023 20:50
Reklama
Reklama
Reklama

Przygotowania do wycieczki górskiej – co spakować?

Przygotowania do wycieczki górskiej – co spakować?
Planujesz wycieczkę górską, ale nie wiesz, jak się do niej przygotować? A może udało Ci się już spakować, ale chcesz się upewnić, że nie zapomniałeś niczego istotnego? Jeśli tak, to jesteś we właściwym miejscu. O czym trzeba pamiętać przed wyruszeniem na wycieczkę? Jakie akcesoria i ubrania warto ze sobą zabrać? Wyjaśniamy, jak przygotować się do wyprawy w góry!


Jak zaplanować wycieczkę górską?


Zanim zaczniesz się pakować musisz dokładnie zaplanować wycieczkę. Rozpisz krok po kroku całą trasę, jaką planujesz pokonać i rozbij ją na kilkanaście pomniejszych etapów. Przy każdym szlaku turystycznym znajdziesz szacunkowy czas, jaki zajmuje jego pokonanie – wykorzystaj te informacje, ale dostosuj je do swojego tempa marszu oraz możliwości. Podczas wyliczeń zostaw zapas na nieprzewidziane zdarzenia i uwzględnij wpływ zmęczenia, a także innych potencjalnie istotnych czynników. Postaraj się zaplanować awaryjne rozwiązanie, które umożliwi Ci szybkie przerwanie trasy. Kto wie, czy taka opcja się nie przyda?

Co spakować na wycieczkę górską? Niezbędne przedmioty


Jeśli na wycieczkę zabierasz samochód, to możesz wziąć ze sobą szereg nadmiarowych rzeczy – wykorzystaj tę opcję i zapakuj dodatkowe przedmioty. Natomiast jeśli wszystko musisz dźwigać na plecach, to każdy gram się liczy. Jak efektywnie spakować się na wyprawę w góry?


Plecak turystyczny lub wspinaczkowy


Wygodny plecak turystyczny z pasem piersiowym to absolutna podstawa, szczególnie jeśli planujesz dłuższy, kilkudniowy marsz. Zwykły plecak przesadnie obciąża kręgosłup, nie mówiąc już o tym, że zwyczajnie może mieć za mało miejsca jak na twoje potrzeby. Sprawdź ofertę plecaków turystycznych w Sportano: https://sportano.pl/Wybierz pojemny model z dodatkowym usztywnieniem, które odciąży twój kręgosłup. Jeśli planujesz wspinaczkę, to zdecyduj się na specjalny plecak wspinaczkowy, do którego możesz łatwo przytroczyć cały niezbędny sprzęt.

Odzież turystyczna


W górach musisz być ciepło i wygodnie ubrany. Zwykła odzież prawdopodobnie nie sprawdzi się w trudniejszych warunkach. Wybierz jej specjalne, turystyczne odpowiedniki, takie jak koszulki trekkingoweSą one wykonane z lekkiego materiału, który zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu organizm mniej się poci. Na tym jednak nie koniec – zainwestuj również w spodenki trekkingowe: https://sportano.pl/odziez-turystyczna-i-trekkingowa/spodenki-trekkingowe. Odzież trekkingowa nie jest niezbędna, ale zdecydowanie ułatwi Ci życie, szczególnie podczas długiego, wyczerpującego marszu.

Buty trekkingowe


Wygodne buty to niezbędny element wyposażenia podczas wycieczki w góry. Wybierz model przeznaczony do trekkingu, który wyróżnia się twardą, sztywną podeszwą oraz nieprzemakalnością. Deszcze na trasie zdarzają się często, a nie ma nic gorszego, niż przemoczone obuwie. Do tego często trzeba pokonywać przeszkody terenowe oraz błoto. Buty trekkingowe świetnie się do tego nadają!


Kurtki i płaszcze przeciwdeszczowe


Jak już wspomnieliśmy, deszcz w górach to częste zjawisko – należy być przygotowanym na opady, nawet jeśli prognozy pogody są dobre. Zabierz ze sobą dobrą, wodoodporną kurtkę oraz dodatkowy płaszcz przeciwdeszczowy, zakładany na wierzchnią warstwę odzieży. Kurtka i płaszcz są lekkie i nie zajmują dużo miejsca, a mogą uratować skórę w razie nieprzewidzianych opadów deszczu.

Apteczka przenośna


Apteczkę przenośną warto jest zawsze mieć ze sobą. Zasada ta szczególnie dotyczy gór, gdzie na pomoc medyczną trzeba długo czekać. W sprzedaży znajdziesz lekkie, przenośne modele zawierające jedynie najważniejsze przedmioty. Pamiętaj, żeby przed wyjściem na trasę zapakować do apteczki lekarstwa, które przyjmujesz na stałe tak, żeby mieć do nich stały dostęp podczas wyprawy w góry!

Jak spakować się na wycieczkę górską: podsumowanie


Najpierw dokładnie zaplanuj wycieczkę górską, a dopiero później zacznij się do niej pakować. Zabierz ze sobą wygodne, nieprzemakalne buty trekkingowe, odzież trekkingową, pojemny plecak turystyczny, kurtkę oraz płaszcz przeciwdeszczowy, a także apteczkę przenośną. To absolutnie podstawowe przedmioty, które trzeba mieć ze sobą na każdej wyprawie w góry!Artykuł sponsorowany


Zdjecie-2-646f4aa8da222
Zdjecie-2-646f4aa8da222

Zdjecie-3-646f4aa8f03ca
Zdjecie-3-646f4aa8f03ca


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ