Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 24 maja 2024 08:45
Reklama
Reklama

Właściciel Aldi buduje kolejny sklep przy Kozielskiej. Ruszył pierwszy etap prac na terenie byłej szkoły

Właściciel Aldi buduje kolejny sklep przy Kozielskiej. Ruszył pierwszy etap prac na terenie byłej szkoły
Ruszyły prace związane z wycinką drzew i przygotowaniem terenu pod budowę drugiego w Kędzierzynie-Koźlu supermarketu Aldi. 

Duża działka znajdująca się pomiędzy sklepami Carrefour i Biedronka przy ulicy Kozielskiej przez lata stała niezagospodarowana. Od kilku tygodni można było jednak zaobserwować trwające na niej prace związane z wycinką drzew i przygotowaniem terenu pod budowę sklepu Aldi. Skontaktowaliśmy się z przedstawicielami Aldi, którzy przekazali informacje dotyczące budowy.

- Datę otwarcia sklepu będziemy mogli przekazać dopiero w momencie, kiedy wszelkie aspekty związane z budową zostaną zakończone. Wszelkie prace prowadzone w związku z budową nowego sklepu ALDI w Kędzierzynie-Koźlu, prowadzone są na podstawie wydanych zgód administracyjnych i zgodnie z prawem. Planując lokalizacje naszych obiektów każdorazowo konsultujemy je z właściwymi instytucjami, dbamy o to, aby nasze sklepy wpisywały się w architektoniczną strukturę miasta i dążymy do wpisania ich w zastaną przestrzeń by uniknąć zbędnej wycinki drzew. Zdarzają się jednak przypadki, gdy takie rozwiązanie jest nieuniknione, ponieważ znajdujące się na terenie budowy drzewa uniemożliwiają realizację inwestycji zgodnie z jej założeniami - przekazała Luiza Urbańska, specjalista ds. komunikacji sieci Aldi.

- Taka sytuacja miała właśnie miejsce w przypadku naszej inwestycji w Kędzierzynie-Koźlu i w związku z tym drzewa znajdujące się na terenie placu budowy muszą zostać wycięte. Na takie działanie otrzymaliśmy stosowną zgodę Urzędu Miasta. Chcielibyśmy jednak dodać, że w związku z wycinką będziemy przeprowadzać zasadzenie zastępcze – w postaci drzew i krzewów. O szczegółach otwarcia będziemy na pewno informować bliżej zakończenia budowy nowej inwestycji - dodała Luiza Urbańska.


Niemiecka sieć handlowa kupiła byłą szkołę wraz z przyległym terenem w 2021 roku. W momencie transakcji budynek nie był objęty ochroną konserwatora zabytków, jednak niedługo później wpis do rejestru został dokonany. Początkowo Aldi planowało wkomponowanie marketu w budynek, jednak ostatecznie zdecydowano, że sklep powstanie obok.


DCIM121MEDIADJI_0705.JPG

DCIM121MEDIADJI_0705.JPG

DCIM121MEDIADJI_0706.JPG

DCIM121MEDIADJI_0706.JPG

DCIM121MEDIADJI_0707.JPG

DCIM121MEDIADJI_0707.JPG

DCIM121MEDIADJI_0712.JPG

DCIM121MEDIADJI_0712.JPG

DCIM121MEDIADJI_0714.JPG

DCIM121MEDIADJI_0714.JPG


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Alina 08.08.2023 11:52
Konserwator wpisując ten budynek do rejestru zabytków sam sobie "strzelił w stopę": 1. Budynek nie ma żadnej wartości architektonicznej czy historycznej. Jego wygląd po przebudowach i remontach dalece odbiega od przedwojennego oryginału (przypuszczam, że pierwotnie wyglądał jak budynek szkoły podstawowej nr 1). 2. Dzisiejszy właściciel powinien (a może nawet musi?) przywrócić mu oryginalny wygląd. Oczywiście dokona tego na koszt państwa polskiego, gdyż remonty takich obiektów dokonywane są z dofinansowaniem nawet do 100% ich kosztów. 3. Jedyną ciekawostką związaną z tym obiektem jest to, że przed wojną nosił imię Horsta Ludwiga Wessela, autora tekstu hymnu partyjnego NSDAP. Po śmierci Wessela (zastrzelonego przez niemieckiego komunistę w 1930 roku) Joseph Goebbels, szef nazistowskiej propagandy, ogłosił Horsta Wessela męczennikiem za narodowy socjalizm. Pieśni tej nie wolno wykonywać publicznie w dzisiejszych Niemczech. I co pan na to panie "Konserwatorze zabytków"?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ