Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 22 lutego 2024 14:15
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Remont ulicy Gliwickiej na ostatniej prostej. Ruch dopuszczony warunkowo. Finał prac w maju

Remont ulicy Gliwickiej na ostatniej prostej. Ruch dopuszczony warunkowo. Finał prac w maju
To jedna z największych inwestycji drogowych w Kędzierzynie-Koźlu. Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 408 przebiega zgodnie z planem i mimo pewnych ograniczeń w ruchu, poruszają się już tamtędy samochody. Inwestycję prowadzi Zarząd Dróg Wojewódzkich, a na miejscu był marszałek Andrzej Buła z radnym sejmiku Robertem Węgrzynem oraz starostą Pawłem Masełkiem.

- W tamtym roku dziury, wykopy, duże inwestycje kanalizacyjne, przebudowa sieci energetycznej, dzisiaj już widzimy jeżdżą tu samochody. Ruch jest ograniczony ale udostępniony. To będzie porządnie zrobiona droga od podstaw, dlatego będziemy dalej inwestować w ten sposób, solidnie i kompleksowo – mówił marszałek Andrzej Buła, doglądając prac w Kędzierzynie-Koźlu.

- Ogromnie się cieszę z tej inwestycji, ponieważ to tzw. trasa sudecka, główna droga w stronę województwa śląskiego. Odcinki od ronda Milenijnego do Brzeziec i kolejny w Ortowicach pochłonęły 22 mln zł. Obiecaliśmy to mieszkańcom trzy lata temu, że doprowadzimy do kompleksowej modernizacji tej drogi i za kilka tygodni będzie można w pełni się tą drogą poruszać – zaznaczył radny sejmiku Robert Węgrzyn.

- Nas cieszy każda taka inwestycja drogowa w mieście i powiecie, wiem, że tego typu remonty są kosztowne i wymagają wielu przygotowań, jeśli chcemy to zrobić dobrze i solidnie. A tu możemy już oglądać efekty przeprowadzonych prac w nowym standardzie. Bardzo nas to cieszy i będziemy zabiegać o pieniądze na kolejne remonty – powiedział starosta Paweł Masełko.

Przebudowa nie należała do łatwych, a technologia jaką zastosowano pozwoli na to, by ten kompleks drogowy służył jak najdłużej. Przede wszystkim na ulicy Gliwickiej powstało nowe, bezpieczne rondo. Cała konstrukcja wykonana została w parametrach 115 kiloniutonów na oś, więc wszystkie warstwy musiały być tutaj szczególnie dopilnowane. Oprócz tego, że położono nową podbudowę i nowy asfalt, to warto podkreślić, że powstały też bezpieczne ciągi pieszo-rowerowe, a także dobrze doświetlone przejścia dla pieszych i nowe chodniki. Budowa drogi ma niewątpliwy wymiar społeczny. Wszędzie, gdzie jest szkoła i instytucja publiczna, wymogiem są bezpieczne przejścia dla pieszych i ciągi pieszo rowerowe. To obecnie standard. Remontowany szlak stanowi wjazd do Kędzierzyna-Koźla, a także fragment trasy sudeckiej biegnącej ze Śląska, w stronę Prudnika, Nysy oraz Kłodzka, więc cała inwestycja ma również znaczenie turystyczne. Finał prac w maju.
woj1
woj1

woj2
woj2

woj3
woj3


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Anka 22.05.2023 01:31
Cóż, GDW zapomniała widać, że Kanał Gliwicki jest wielokrotnie dopełniany wodami z rzeki Kłodnicy, która ma swoje źródła w "Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym 'Źródło Kłodnicy'" położonym między katowickim dzielnicami: Ligota, Piotrowice, Giszowiec. I płynie przez najbardziej zdegradowane przyrodniczo środowisko w Polsce, nim w Gliwicach zacznie napełniać kanał i zbiornik Dzierżno Duże (Jezioro Dzierżno Duże, zwane również Jeziorem Rzeczyckim, powstało w 1964 r. w miejscu dwóch wyrobisk (po zakończeniu eksploatacji piasków podsadzkowych), które zalane zostały skierowanymi tu wodami rzeki Kłodnicy). Leszcze to ryby odbywające tarło w maju i czerwcu. Żyją we wszystkich wodach słodkich, rzekach i jeziorach. Część ryb po tarle pada i w zbiornikach, na ogół zostaje w osadach dennych. Co nie znaczy, że nie mogą się "naturalnie" pojawić w ciekach wodnych typu rzeka czy kanał. Nie pamiętam kiedy ostatnio widziałam jakiś "ruch" w tej części Kanału Gliwickiego. Ilość wody w odcinku powyżej tej śluzy jest duża, bo jest tu spory zbiornik przy odnodze Kanału Kędzierzyńskiego. A to, że jest tu kompletny zastój w ruchu transportowym, sprzyja zasiedlaniu się zwierząt, szczególnie ryb...

Kanał 17.05.2023 11:05
Czy i kiedy dojdzie do kolejnego "punktu przegięcia"?! Pewnie tak, ale kiedy?. Obawiam się, że efekt śnięcia ryb jest tylko początkiem problemów bo z tego co pamiętam woda w przyrodzie krąży i przesiąka przez grunt. Oby za jakoś czas w KK w kranach nie pojawiła się słona woda.

Sezon na leszcza 17.05.2023 03:19
Pamiętajmy ze są gorsze rzeczyna świecie niż 30 padlych leszczy. Pamiętajmy i mudlmy się za ukraine. No i ze niedlugo wybory. Te samorządowe też.

Śluzar 16.05.2023 10:25
Człowiek niszczy piękny świat jaki znamy. Matka natura nam tego nie wybaczy.

Realista 16.05.2023 09:38
Czyli co ? Ściemniania ciąg dalszy!!! Skoro wiadomo że kopalnie przesądziły z ilością zrzutów słonej wody to może trzeba podjąć męska decyzję i przepuścić parę spustów na wszystkich śluzach i zaporze w Raciborzu puki padają deszcze i nie stopniał cały śnieg.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ