Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 11:00
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Miasto szuka firmy, która wybuduje łącznik z obwodnicą północną. Nowa droga ma powstać w dwa lata

Miasto szuka firmy, która wybuduje łącznik z obwodnicą północną. Nowa droga ma powstać w dwa lata
Urząd miasta ogłosił przetarg na budowę łącznika obwodnicy północnej z Blachownią. Jedna z największych inwestycji miasta w ostatnich latach pochłonie kilkadziesiąt milionów złotych, a jej realizacja może potrwać dwa lata.

Budowa nowej drogi ma być podzielona na pięć etapów. Pierwszym będzie budowa ronda na skrzyżowaniu ulicy Przyjaźni i Energetyków, gdzie trasa rozpocznie swój bieg. Następnie plan zakłada budowę mostu nad Kłodnicą i Kanałem Gliwickim, odcinka do Miejsca Kłodnickiego, gdzie planowane jest utworzenie kolejnego ronda na ulicy Szpaków. Ostatnim etapem będzie fragment łączący nowe rondo z obwodnicą północną.

Szacuje się, że budowa nowej drogi pochłonie kilkadziesiąt milionów złotych. Najbardziej kosztownym zadaniem będzie budowa mostu nad Kłodnicą i Kanałem Gliwickim. Zgodnie z deklaracjami złożonymi jesienią 2020 roku przez ministra rozwoju i technologii Waldemara Budę (w 2020 roku jeszcze w randze wiceministra), samorząd otrzyma wsparcie z programu Mosty dla Regionów w wysokości 80 proc. kosztów utworzenia nowej przeprawy. Władze Kędzierzyna-Koźla liczą na to, że uda się pozyskać dofinansowanie również do pozostałych prac związanych z utworzeniem drogi.

Łącznik o długości 2,3 kilometra ma wyprowadzić tranzyt z Blachowni i Sławięcic. Termin składania ofert w przetargu upływa 21 marca. Zgodnie z zapisami, po rozstrzygnięciu postępowania i podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 720 dni na realizację inwestycji.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ