Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 02:05
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

"W wyborach Kędzierzyn-Koźle będzie dla nas priorytetowy". Wywiad z poseł Prawa i Sprawiedliwości Violettą Porowską

"W wyborach Kędzierzyn-Koźle będzie dla nas priorytetowy". Wywiad z poseł Prawa i Sprawiedliwości Violettą Porowską
Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje się do wyborów - parlamentarnych w tym roku, a w przyszłym samorządowych. Poseł Violetta Porowska, szefowa ugrupowania na Opolszczyźnie nie ukrywa, że Kędzierzyn-Koźle, jako drugie miasto Opolszczyzny, będzie w kampaniach priorytetem. Zapytaliśmy również, jak reaguje na pogłoski o możliwym starcie jej samej w wyborach na prezydenta Kędzierzyna-Koźla.

- Pani poseł, chciałbym rozpocząć naszą rozmowę od sprawy, która może nie jest zbyt porywająca, ale za to bardzo ważna, mianowicie to struktury partyjne na poziomie województwa i powiatów. Świadomość tego, jak one działają, pozwala lepiej zrozumieć funkcjonowanie tak dużej partii politycznej jaką jest Prawo i Sprawiedliwość. A więc pełnomocnikiem okręgowym, pomimo pewnych zmian organizacyjnych sprzed kilku miesięcy, inaczej mówiąc szefową Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie, jest właśnie pani.

- To prawda, jestem pełnomocnikiem okręgowym, a więc odpowiadam za działalność naszego ugrupowania na Opolszczyźnie. Co do struktur, osobiście uważam, że to bardzo interesujące zagadnienie, dlatego, że za tym pojęciem po prostu stoją ludzie, konkretne życiorysy, biografie i ich pasja do tego, żeby pracować dla Prawa i Sprawiedliwości. Według stanu na ubiegły rok, gdyż odbędzie się kolejna weryfikacja, jest z nami ponad 1400 osób z terenu całego województwa. Proszę jednak zauważyć, że cały czas przyłączają się nowi członkowie i co bardzo mnie cieszy, są to także młodzi ludzie, którzy widzą w Prawie i Sprawiedliwości pole działania dla Polski. To bardzo podnosi na duchu. Mówiło się, że młodzi nie chcą angażować się w sprawy obywatelskie, a jednak w Prawie i Sprawiedliwości jest inaczej, to osoby bardzo świadome i pełne zapału do pracy.

- Mamy rok wyborczy, bardzo istotna będzie praca w terenie.

- O tym zawsze mówi prezes Jarosław Kaczyński, trzeba pracować w terenie , spotykać się, rozmawiać i poznawać problemy. Prawo i Sprawiedliwość zawsze było blisko ludzi, a teraz, w tych najbliższych miesiącach, chce być jeszcze bliżej. Także ruszamy w teren, aby dotrzeć do każdego. Ja uwielbiam takie spotkania, rozmowy, zresztą chyba jestem z tego znana. Opolszczyznę mam objechaną, a jeśli gdzieś jeszcze nie byłam, natychmiast staram się to naprawić. Chcemy być wszędzie i tutaj ponownie wracamy do tego, dlaczego struktury i ludzie w terenie są tak ważni.

- Na początku wspomniałem o zmianach organizacyjnych w partii, miałem na myśli pojawienie się tak zwanych “opiekunów regionów”. Na Opolszczyźnie jest to minister Przemysław Czarnek. Jaka jest właściwie jego rola? Czy wasze kompetencje się nie zazębiają?

- Ta rola opiekuńcza jest bardzo istotna. Pamiętajmy, że województwo opolskie jest jednym okręgiem wyborczym, a ma trzy okręgi partyjne, więc ich synergia jest bardzo istotna i to jest właśnie zadanie Przemysława Czarnka, aby otaczać okręg taką centralną opieką. Bardzo sobie to cenimy, pan minister jest bardzo aktywny, przyjeżdża tutaj co rusz, często jest na Opolszczyźnie i jest tutaj bardzo życzliwie przyjmowany. Ja natomiast cieszę się, że jeśli pojawiają się jakiekolwiek kwestie do omówienia na styku struktur regionalnych i właśnie tych centralnych, zawsze możemy liczyć tutaj na pomoc i wsparcie.

- 2022 rok na pewno zapisze się w historii regionalnych i lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości, jak i samego Kędzierzyna-Koźla, gdyż w mieście pojawił się najpierw premier Mateusz Morawiecki, a następnie prezes Jarosław Kaczyński. To musiało podziałać mobilizująco.

- Oczywiście, bardzo mobilizująco. Sala wynajęta na spotkanie z premierem Morawieckim okazała się za mała, więc nauczeni tym przykładem na spotkanie z prezesem Jarosławem Kaczyńskim wynajęliśmy bardzo dużo wnętrze, a i ono zostało wypełnione do ostatniego miejsca. Zgromadziło się ponad 500 osób. Samo spotkanie było wyśmienite, prezes Kaczyński przyznał, że jedno z lepszych, w których brał udział w tamtym czasie. Było bardzo wiele pytań, mogę tylko przeprosić, że nie wszystkie udało się zadać, choć i tak bardzo przedłużyliśmy tę część.

- Jak natomiast wyglądają struktury w samym Kędzierzynie-Koźlu? Czy są one jednolite?

- Jak w każdym demokratycznym ugrupowaniu, są różne skrzydła i to możemy zauważyć na wszystkich szczeblach, również tych lokalnych. Taka jest logika polityki, że ścierają się różne poglądy, nawet wewnątrz jednego środowiska. Strukturą powiatową w Kędzierzynie-Koźlu kieruje nasza radna miejska Katarzyna Kukolka-Bogocz i z tej roli bardzo dobrze się wywiązuje. Kędzierzyńska struktura jest jedną z większych na Opolszczyźnie, w 2022 roku powitaliśmy nowych członków, a teraz planujemy kolejne przyjęcia. Przed wyborami każda para rąk jest potrzebna.

- Przed nami gorący wyborczy czas. Będzie mocny kędzierzyński kandydat z waszych list do parlamentu?

- Listy będą układane już niedługo i na pewno znajdzie się na nich przedstawiciel Kędzierzyna-Koźla.

- Tylko czy będzie to tak zwane “miejsce biorące”?

- Jest takie podejście, że miejsce na liście ma znaczenie, ale według mnie równie ważna jest praca kandydata podczas kampanii. Ja sama zaczynałam swoje wybory z dość odległego miejsca, więc myślę, że można osiągnąć cel.

- Po wyborach parlamentarnych w perspektywie kilku miesięcy czekają nas wybory samorządowe. Czy Prawo i Sprawiedliwość zawalczy o fotel prezydenta Kędzierzyna-Koźla? Zastanawiałem się, czy powtarzać plotki krążące już od jakiegoś czasu, ale skoro mówi się, że w każdej z nich jest ziarno prawdy, zatem czy kandydatem może być Violetta Porowska?

- (Śmiech) Przyznam szczerze, że ja sama o takim pomyśle nie słyszałam. Natomiast rozumiem, skąd może się on brać. Jestem bardzo aktywna w Kędzierzynie-Koźlu, ale też osobiście bardzo związana z miastem, tu stawiałam swoje pierwsze kroki zawodowe, mam wielu serdecznych przyjaciół i znajomych. Na tę chwilę jednak, w tym roku, najważniejsze są wybory parlamentarne i na nich się skupiam. W 2024 roku będziemy natomiast bardzo intensywnie myśleć o wyborach samorządowych, choć już dziś przecież pracujemy na zaufanie mieszkańców.

- Ale sama walka o fotel prezydenta miasta przez kandydata Prawa i Sprawiedliwości jest pewna?

- Na tysiąc procent, będziemy walczyć o jak największą liczbę mandatów, a Kędzierzyn-Koźle, jako drugi ośrodek w regionie, jest i będzie dla nas bardzo ważny.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Rychu, taki lepszy Ryszard 22.03.2024 09:13
Gdzie Pani się podziała, nic o Pani nie słychać, gdzie jesteś Violcia???

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ