Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 05:01
Reklama
Reklama
Reklama

List prezydent Sabiny Nowosielskiej do mieszkańców i kalendarium najważniejszych wydarzeń 2022 roku

List prezydent Sabiny Nowosielskiej do mieszkańców i kalendarium najważniejszych wydarzeń 2022 roku
Z 2022 roku wyjeżdżamy nową obwodnicą Kędzierzyna-Koźla. Oglądając się za siebie dojrzymy wiele kluczowych dla miasta inwestycji, które zmieniły je na lepsze. Do walizki pełnej wspomnień spakowaliśmy potrójną koronę ZAKSY oraz inicjatywy integrujące mieszkańców w ramach projektu „Dugnad”. Bogatsi o te doświadczenia z optymizmem obieramy kierunek na 2023 rok.

Przedstawiamy miejskie kalendarium, a także podsumowujący felieton prezydent Sabiny Nowosielskiej. Poniższy informator ukazał się również na łamach lokalnej prasy. Zachęcamy do lektury.

Drodzy mieszkańcy!

Powiedzieć, że 2022 rok był dynamiczny, to jak nic nie powiedzieć. Przez ostatnie 12 miesięcy rzeczywistość wokół nas zmieniała się jak w kalejdoskopie. Piękne momenty przeplatały się z trudnymi chwilami. Na szczęście tych pierwszych było dużo więcej.

Ledwo co zaczęliśmy wracać do normalności po wyjściu z pandemii, a zaskoczyła nas tragiczna informacja o wybuchu wojny w Ukrainie. Z dumą mogę powiedzieć, że mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla nie pozostali obojętni i szybko zareagowali organizując ogromną pomoc. Jako samorząd również robiliśmy co w naszej mocy, aby wspomóc naszych sąsiadów, szczególnie z miasta partnerskiego – Kałusza. Pomagaliśmy również uchodźcom, którzy trafili do naszego miasta odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Ta bezsensowna wojna spowodowała również wiele problemów ekonomicznych. Rosnąca inflacja, podwyżki cen energii, paliwa, gazu odbiły się również na ogłaszanych przez nas przetargach. Musieliśmy wprowadzać rozwiązania oszczędnościowe. Ponadto przejęliśmy znaczną część obowiązków rządu, zajmując się przydzielaniem dodatków węglowych, jak i samą sprzedażą węgla. Daliśmy sobie z tym wszystkim radę, dzięki ciężkiej pracy, a bodźcem do działania były osiągane w międzyczasie sukcesy, których przecież nie brakowało!

Zrealizowaliśmy kilkadziesiąt ważnych inwestycji – remontów ulic, placówek oświatowych, obiektów sportowych, wybudowaliśmy nowe tężnie, przystań kajakową i pump truck. To tak, żeby wymienić jedynie kilka. Z powodzeniem wdrożyliśmy projekt „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” integrujący naszych mieszkańców ponad wszelkimi podziałami. W jego ramach odbywają się imprezy sportowe i kulturalne, warsztaty oraz szkolenia. Dzięki funduszom „norweskim” przygotowujemy się także do dużych przedsięwzięć, takich jak zagospodarowanie budynku po byłej szkole przy ul. Stalmacha. Bardzo cieszy nas fakt sprzedaży dużych działek na Polu Południowym. Pozyskaliśmy w ten sposób kolejnego strategicznego inwestora. W sąsiedztwie firmy Foosung swój nowoczesny zakład postawi spółka Eko-Okna. W ten sposób niebawem pozyskamy kilkaset nowych miejsc pracy dla naszych mieszkańców. W poczet wielkich wydarzeń tego roku zmieniających kształt Kędzierzyna-Koźla musimy również zaliczyć oddanie do użytku nowego odcinka obwodnicy, który połączył nas bezpośrednio z autostradą A4. A dla nas wszystkich, nie tylko dla kibiców, na pewno wisienką na torcie dobrych wiadomości była oczywiście potrójna korona Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. "Trójkolorowi" w jednym sezonie sięgnęli po tytuły Mistrza Polski i Mistrza Ligi Mistrzów oraz zdobywcy Pucharu Polski.

Kolejnym potwierdzeniem tego, że mimo trudności piętrzących się w ciągu roku dajemy z siebie wszystko, niech będą zebrane przez nas nagrody i wyróżnienia. Kędzierzyn-Koźle otrzymał prestiżowy tytuł „Gmina Dobra do Życia 2022” zajmując pierwsze miejsce w kategorii „Gminy z siedzibą powiatu ziemskiego”. Organizatorem rankingu był Serwis Samorządowy PAP. Został on opracowany przez naukowców w oparciu o tzw. „Wskaźnik Jakości Życia” składający się z 63 wytycznych. Ocenie poddano wszystkie 2477 gmin w Polsce! Niezależni eksperci potwierdzili również, że finanse naszego miasta są pod wzorową opieką. W kozielskim magistracie pracuje najlepszy skarbnik w kraju. Joanna Hariasz zajęła pierwsze miejsce w prestiżowym ogólnopolskim rankingu „Perły Samorządu” organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną. Dopełnieniem tych zaszczytów jest także nagroda dla hospicjum. Wybudowana przez nas placówka według internautów jest najpiękniejszym budynkiem użyteczności publicznej w regionie.

Wszystko to i jeszcze więcej napędzało i wciąż napędza nas do dalszego działania. Dla miasta warto!

Sabina Nowosielska
Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle


2022_2

2022_2

2022_3

2022_3

2022_4

2022_4

miasto dobre do zycia

miasto dobre do zycia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zx 27.02.2023 20:03
Za późno jasiek wylazłeś ze swej nory. Martwą wiewiórkę zdążyli już sprzątnąć. A co tam się wyrabia? 80% wyciętych drzew to zdrowe drzewa, na których mogłyby mieszkać ptaki, czy wiewiórki. Co tam się wyrabia? Będą budować dodatkowe, utwardzone chodniki w miejscu gdzie leniwi mieszkańcy wydeptali ścieżki w drodze do biedry, bo nie chciało się chodzić chodnikami istniejącymi. Było k....a za daleko. Wszyscy przyczyniają się do dewastacji tego parku. Mieszkańcy poprzez nie szanownie i urzędasy poprzez nieprzemylane decyzje.

Jasiek 27.02.2023 16:05
Jestem codziennie w parku i jakoś trudno mi spotkać martwe wiewiórki,są chetne kazdego orzecha.Przynieś i przestań bajdurzyć.Szkoda,że miasto nie postarało się o plansze wizualna,która trochę by rozjaśniła "co się tam wyrabia"!Czekam na zapowiadane budki lęgowe,już teraz a nie za parę lat kiedy wreszcie park powstanie,można nawiercić otwory w połamanych drzewach/tak robią sasiedzi-idzie wiosna ptaki i wiewiórki szukają m-1.

rad 17.01.2023 11:30
Już pierwsze oznaki tej pomocy przyrodzie widac chodzby martwa wiewiórka obok wycinki czego oni chcą od tej przyrody!To sa szkodniki !masakra.

zx 15.01.2023 16:13
A nie zapomnijcie też koziołków nastawiać na tych łąkach kwietnych. A jak już będą koziołki, to można by też jakieś kózki, młode dzierlatki przyprowadzić. Wtedy koziołki, wespół z kózkami zajmą się prokreacją. Nasz miejski rzeźbiarz koziołków, a także budżet sobie odpoczną.

😕 14.01.2023 19:27
Właściwie to mnie nie interesuje @Rysieńku, gdyż jest to Twoja sprawa 🤭 Ale przyznaj się tak uczciwie - na czym jedziesz? 😆 Bo to musi być coś bardzo, BARDZO mocnego , że AŻ tak bardzo rzuca się na głowę 😳 A z tego co mówią ludzie, to nic tak mocnego nie rośnie w Blachowni 😂 Chyba że takie specyfiki podsyłają Ci Twoi przyjaciele z Moskwy? 😯 Albo zza Odry . Znajomi robią nawet zakłady, że są to są prawdopodobnie jakieś grzybki? 😎

Do Rychu, taki lepszy Ryszard 14.01.2023 15:08
Rysiu mylisz się. To nie PiS. Drzewa w tym mieście możliwości wycinają bliscy twojego serduszka przedstawiciele Total Opozite.

Hilda, taka bystrzejsza Hildegarda 14.01.2023 12:15
PIS nie rządzi w Benzen City dziadku tylko śmieszka ze swoją świtą. Tak pierdzisz w kółko o tym samym jakbyś się obudził dopiero. Coś ci się popierplaciło.

Pl 14.01.2023 11:40
Zgadzam się z tym, że park powinni zostawić, ale co do placu zabaw to nie masz racji, a przynajmniej nie do końca - płać zabaw jest w parku od conajmniej lat 80-tych.

Sznycel 14.01.2023 08:58
Według szkodniczki Nowosielskiej ochrona różnorodności biologicznej Województwa Opolskiego polega na wycinaniu rodzimych drzew i sadzeniu obcych nie przystosowanych do naszych warunków które wymagają stałej opieki a i tak po 5 latach usychają ale ktoś zarabia. UM Nowosielskiej notorycznie narzeka na brak pieniędzy w budżecie bo wydaje na takie szkodliwe inwestycje. Czas jej podziękować za "ciężką pracę" ala Trzaskowski!

Cieślik 14.01.2023 00:13
Las będzie tak rzadki, że zrobienie czegoś pod drzewkiem będzie wręcz niemożliwe.

Rychu, taki lepszy Ryszard 13.01.2023 22:31
Za Niemca sadzili drzewa, a za PiS wszystko pod topór... Ja się władzy nie dziwię, należny zwalczać wszelką spuściznę, Bóg kazał czynić sobie Ziemię poddaną. Nie należy o nią dbać, trzeba brać ile wlezie, kapłon w drewnianej budce wszystko rozgrzeszy !

Leon z poczty w Kłodnicy 13.01.2023 17:54
Jaki koszt budki dla nietoperza? 1000 zł ? 5000 zł ?

małgorzatka 13.01.2023 17:49
Te nasadzenia w parkach,w mieście to jest wymysł konkretnie jednej osoby,bo podobny schemat.Wycinka drzew i zasadzanie krzewów i kwiatków.Ma ktoś wiedzę kto to wymyśla? To jest jeden urzędas który dewastuje nasze miasto.

Grzegorz 13.01.2023 17:44
Hotel dla owadów ? I wszystko jasne dokąd zmierzamy,degradacja umysłowa na ogromną skalę,ludzie cofają się w rozwoju,infantylizm,pierdoły z głupotami na poziomie 6 letniego dziecka,bez obrazy dla dzieciaka.

🌲 🌳 🌲 🌳 🌲 13.01.2023 15:51
Qlva znowu dewastują ten park. Niedługo chyba wszystko tam wyrżną. Naipierw zrobili plac zabaw jakby nie było innych miejsc, potem postawili tam kolejne żelastwo. I tylko tną i tną co popadnie. Brakuje słów już człowiekowi na to co się dzieje w tym Pierdziszewie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ