Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 grudnia 2023 23:06
Reklama
Reklama
Reklama

Potrącenie pieszej na ulicy Kozielskiej. Kierująca na letnich oponach nie wyhamowała, jest apel policji

Potrącenie pieszej na ulicy Kozielskiej. Kierująca na letnich oponach nie wyhamowała, jest apel policji


Trudne warunki na drogach dają się we znaki. Policjanci apelują o ostrożność, apelując do kierowców o zmianę ogumienia na zimowe. O tym, jak istotną różnicę ma rodzaj i jakość opon przekonała się młoda kierująca, która potrąciła przechodzącą przez pasy kobietę. 

Do zdarzenia doszło wczoraj (15 grudnia) po godzinie 6 na ulicy Kozielskiej. Kierująca lexusem 27-latka nie zdołała wyhamować przed przejściem dla pieszych, w efekcie czego potrąciła znajdującą się na pasach 35-latkę. Jak ustalili policjanci na miejscu, 27-latka jechała samochodem z letnimi oponami. Poszkodowana trafiła do szpitala, na szczęście obrażenia, których doznała nie zagrażają jej życiu.

Obecnie w Polsce nie ma przepisu, który nakłada na nas obowiązek wymiany opon. Niemniej duża część kierowców decyduje się na zmianę ogumienia adekwatnie do pory roku i warunków drogowych, co ma duży wpływ na poprawę bezpieczeństwa. Jednak nie wszyscy o tym pamiętają.
Zdaniem wielu ekspertów „zimówki” znacząco wpływają na poprawę bezpieczeństwa jazdy, gdy temperatura powietrza w ciągu dnia zacznie regularnie spadać poniżej 7°C. Opony zimowe już na pierwszy rzut oka różną się wyglądem od opon letnich. Charakterystyczna rzeźba bieżnika sprawia, że opony te zapewniają wysoką przyczepność na mokrej nawierzchni oraz skutecznie odprowadzają wodę i śnieg.

Pamiętać należy, że używanie opon nieprzystosowanych do danej pory roku, a co za tym idzie do warunków pogodowych, może doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Ostatnio przekonała się o tym kierująca, która jadąc samochodem osobowym na letnich oponach, potrąciła pieszą przechodzącą przez przejście dla pieszych. W tym przypadku wciśnięcie pedału hamulca nie na wiele się zdało, a potrącona kobieta trafiła do szpitala.

Mając na uwadze powyższe zdarzenie i warunki pogodowe, jakie panują w ostatnich dniach, warto wspomnieć o drodze hamowania pojazdu jadącego na oponach letnich i zimowych.

  • Na oblodzonej nawierzchni podczas jazdy z prędkością 32 km/h droga hamowania na oponach zimowych wynosi 57m, natomiast na oponach letnich 68m. Różnica 11m odpowiada długości dwóch aut kompaktowych.

  • Na ośnieżonej nawierzchni przy prędkości 48 km/h samochód na oponach letnich zahamuje po 62m, to odległość dwukrotnie większa w porównaniu do hamowania pojazdu na oponach zimowych, który zatrzyma się po 31m .

  • Na mokrej nawierzchni przy temperaturze 6°C droga hamowania samochodu jadącego z prędkością 80 km/h na letnich oponach była dłuższa aż o 7m niż samochodu na oponach zimowych. Gdy samochód na „zimowkach” bezpiecznie się już zatrzymał, auto na letnim ogumieniu jechało jeszcze z prędkością ponad 32 km/h.


Pomimo braku obowiązku zmiany opon zalecamy, aby każdy właściciel pojazdu wyposażył swój samochód w opony zimowe. To niewątpliwie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na drogach.Źródło: Policja Kędzierzyn-Koźle

opony zimowe
opony zimowe


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
achim 02.01.2023 12:20
Zaraz po polnocy straż pożarna i karetka, plus policja.Gdzie tak gnali?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ