Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 01:21
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na Górze Świętej Anny powstanie radar meteorologiczny. Będzie ostrzegał przed niebezpiecznymi zjawiskami

Na Górze Świętej Anny powstanie radar meteorologiczny. Będzie ostrzegał przed niebezpiecznymi zjawiskami
W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski udzielił Instytutowi Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego pozwolenia na realizacje budowy stacji radaru meteorologicznego.

Inwestycja polegać będzie na budowie stacji radaru typu METEOR 735 CDP10 na Górze Św. Anny. Stacja radaru to bezobsługowa budowla, która stanowi funkcjonalną całość. Składać się będzie z 46 metrowej wieży żelbetowej pod radar METEOR 735CDP10 wraz z pomieszczeniami technologicznymi zlokalizowanymi u podstaw wieży oraz infrastruktury towarzyszącej.

Projektowana stacja radaru meteorologicznego zostanie włączona do polskiej sieci radarów meteorologicznych POLRAD i będzie stanowiła element Systemu Monitoringu i Osłony Kraju polskiej państwowej służby hydrologiczno-meteorologicznej. Inwestycja ta jest istotnym elementem projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły. Program ten, ze względu na zastosowaną zaawansowaną technologię i możliwość wykrywania gwałtownych zjawisk pogłosowych na znacznym zasięgu znacząco wpłynie na możliwość odpowiedniego reagowania, co przyczyni się do istotnej poprawy bezpieczeństwa Państwa Polskiego, bezpieczeństwa ludności, mienia oraz infrastruktury.

Obecnie przewiduje się modernizację całego systemu POLRAD składającego się z ośmiu istniejących stacji radarów meteorologicznych znajdujących się na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Obecna inwestycja polegać będzie na remoncie sześciu stacji radarów meteorologicznych, rozbiórce dwóch stacji i zastąpieniu ich nowymi radarami oraz budowie dwóch dodatkowych stacji, jedną z nich jest stacja radaru na Górze św. Anny. Przedsięwzięcie to ma na celu zwiększenie precyzji w monitorowaniu stanu atmosfery pod kątem niekorzystnych zjawisk meteorologicznych. Mają  one na celu wcześniejsze poinformowanie społeczeństwa, organów państwowych oraz służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ludzi oraz przygotowania do prowadzenia akcji ratunkowych i zabezpieczających działanie w czasie trwania i usuwania skutków groźnych zjawisk.


rada gora sw anny (1)

rada gora sw anny (1)

rada gora sw anny (2)

rada gora sw anny (2)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Hilda, taka bystrzejsza Hildegarda 16.12.2022 19:35
Ziobro nie rządzi w Pierdziszewie tylko królewna śmieszka. Smaruj do niej, wypłacz się w rękaw i zapytaj czy w ogóle wie co się dzieje w tym grajdole. Ocknij się w końcu z tego letargu kojocie.

Rychu, taki lepszy Ryszard 16.12.2022 14:41
Wycinają w głębi lasu, a drzewa spadają na jezdnię. Mogli by 5m pasa wzdłuż drogi wyciąć zamiast puszczy. Ale... czy Partii i SP Ziobry, która opanowała nadleśnictwa, to się opłaci? Wątpię.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ