Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 04:02
Reklama
Reklama
Reklama

Jeśli chcą dowozić mieszkańcom chleb, muszą uiścić opłatę targową. Jest wyższa niż zysk, piekarnia zrezygnowała

Jeśli chcą dowozić mieszkańcom chleb, muszą uiścić opłatę targową. Jest wyższa niż zysk, piekarnia zrezygnowała
Brak osiedlowego sklepu stał się dużym utrudnieniem dla starszych, schorowanych mieszkańców osiedla Kuźniczka. Tym bardziej, że jak się okazuje, nie mogą nawet liczyć na to, że ich ulubiona piekarnia sprzeda chleb obwoźnie. Aby firma mogła sprzedać pieczywo kilku osobom, musi dziennie uiścić opłatę targową, przekraczającą, według zapewnień przedsiębiorcy, jego zysk.

Po zamknięciu jedynego sklepu spożywczego na osiedlu Kuźniczka osoby starsze mają duży problem z zakupem świeżego pieczywa. Seniorzy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce, dzwoniąc do piekarni w Cisowej i prosząc, aby kilka dni w tygodniu dostarczano im chleb.

- Odkąd zamknięto sklep mamy wiele telefonów od starszych mieszkańców osiedla. Proszą nas o to, abyśmy tak jak kiedyś, kiedy działał sklep, dostarczali chleb kilka razy w tygodniu. Chcieliśmy im pomóc, tym bardziej, że lubią nasze pieczywo od piętnastu lat. Pojechaliśmy z chlebem dwa razy i za każdym razem pojawiała się straż miejska, grożąc nam mandatem. Jak się okazało, aby sprzedawać, musimy zapłacić dziennie sto pięćdziesiąt złotych opłaty targowej. Przecież sama sprzedaż chleba dla dziesięciu osób to przychód rzędu stu maksymalnie dwustu złotych. Do tego paliwo... i całkowicie się taki interes nie opłaca. Przykro nam, ale mimo chęci nie jesteśmy w stanie pomóc mieszkańcom osiedla - mówi Piotr Weiser, właściciel piekarni na osiedlu Cisowa.

Samochód z chlebem z piekarni pana Piotra zatrzymał się, za zgodą właściciela, na prywatnej posesji jednego z mieszkańców, niestety, tam również nie mógł sprzedać seniorom chleba. Za chwilę przyjechała straż miejska i go pouczyła. Wiele wskazuje na to, że ktoś musiał donieść o tym, że dokładnie w tym dniu i o tej godzinie zatrzyma się piekarnia obwoźna.

- Jeżeli ktoś  sprzedaje z samochodu jakiś towar, niezależnie, czy na terenie prywatnym, czy terenie publicznym, to zgodnie z uchwałą musi uiścić opłatę targową. Kiedyś pobierał to pracownik wydziału finansowego, ale od tego roku robią to strażnicy miejscy - mówi Aleksy Ptaszyński, komendant straży miejskiej w Kędzierzynie-Koźlu.

Przewodnicząca rady osiedla Kuźniczka nie kryje rozczarowania tym stanem rzeczy i uważa, że przez tak wysoką opłatę targową tracą tylko mieszkańcy.

- Po zamknięciu sklepu mieszkańcy naszego osiedla zostali pozbawieni możliwości kupienia przede wszystkim świeżego pieczywa. Dla ludzi czynnych zawodowo nie jest to wielkim problemem, ale seniorzy nie maja jak dojechać do miasta. Dlatego sami zadzwonili do piekarni z prośbą o samochód, w którym będą mogli kupić chleb czy bułki. Okazało się jednak, że sprzedaż jest obłożona opłatą w wysokości stu pięćdziesięciu złotych za dzień, co znacznie przerasta dochód ze sprzedaży pieczywa. Piekarnia zmuszona jest zrezygnować z sprzedaży obwoźnej, przez co nasi seniorzy zostali pozbawieni możliwości zakupu chleba. Coraz więcej sklepów się zamyka, to znak czasów i prawdopodobnie takich sytuacji z czasem może być więcej. Rozumiem, że przepisy muszą być przestrzegane, jednak w tej sytuacji tracą tylko mieszkańcy - mówi Ariadna Miernicka.

Gmina ogłosiła przetarg na wynajęcie lokalu, w którym jeszcze do niedawna był sklep osiedlowy. Mieszkańcy mają nadzieję, że niebawem znajdzie się nowy przedsiębiorca, który będzie chciał otworzyć tam sklep spożywczy.

bread-388647_960_720

bread-388647_960_720


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
al 27.12.2022 12:06
W trosce o swoje zdrowie psychiczne i czytających te bzdury, nie pij już denaturatu. Czyż nie widzisz jak to szkodzi?

Cieślik 25.12.2022 19:38
se zaświecili a tera ciemna ciągle zgaszona. Co jest do Wacława Trypla?

Yyy 14.12.2022 09:45
Coś ci się popierplaciło platfusie. Oglądaj mniej antypolskiej pseudostacji Tuskacz Vision Network to będziesz mądrzejszy. Tak ci zryli tą makówkę tymi bredniami i potem efekty widać. Męczący jesteś krasnalu.

😕 11.12.2022 23:05
Koksowników ni ma, bo PeŁo sprzedało za grosze koksownię Hindusowi 😕 I teraz Zdzieszowice robią koks dla PO-ważniejszych narodów 🙄 I to BYŁA słuszna końciepcia folksdojcza Donaldu T. - na ROZKAZ Krzyżaków 😁 W końcu wiadomo, że Polaczki wypuszczali tego dwutlenka na cały świat i niszczyli ekologię planety.😳 A teraz gdy Zdzieszowice są własnością Hindusa, to ekologia jest oczeń charoszaja 🥴 A PRZEDE WSZYSTKIM folksdojczowi Krzyżaki dali w nagrodę kolejnego MEDALA i PO-klepali PO plecach 👍😆 Z rozkazem dalszej troski o ekologię i PRZEDE WSZYSTKIM wykopania Kaczyńskiego z rząda 🤭🤣 W wszak wiadomo, że ROZKAZ to rozkaz i NALEŻY go wykonać 😎

Xxx 11.12.2022 12:23
Koksowników nie ma bo PiS doprowadził do braku węgla w kraju węgla. Ludzie nie mają czym ogrzać domów.

Realista 11.12.2022 10:24
No jak mają postawić koksiaki? Jak w centralnym składzie węgla na kędzierzyn który mieści się w Gogolinie brak koksu.

julka 10.12.2022 23:09
Szkoda ,że na darmowe specjały załapali się głównie ciawe plemię.To wkurzające bo można dzielic tak,by nie tylko niepracujacy mogli sie poczestować.W koncu to z naszych podatków Sabina sprawia przyjemność mieszkancom.

😕 10.12.2022 16:43
Ogniska nie wolno robić, bo wicie rozumiecie - TRZEBA ekologiczne się ogrzewać. 😕 Jakby eurokołchoz dowiedział się, że w miasteczku NIEmożliwości pali się ogniska albo koksowniki i produkuje dwutlenek węgla, 😳 to.. ..... to ..... nie tylko nałożono by nam kolejne kary za nieuczciwość i niepraworządność ekologiczną, 🙄 ale....mosze .... nawet jakiś Timermnas by nam wypowiedział wojnę za ten dwutlenek. 🥴 Albo jeszcze gorzej 😎

Gosc 10.12.2022 11:31
By mogli zrobić jakieś ogniska na ogrzanie się . Długo nie da się tak wystać.

Brygida z Lab 09.12.2022 19:18
Podobno pieniędzy w budżecie KK coraz mniej.Sabino N. zdecyduj się czy oszczędzamy czy wydajemy.Co za prezydent,ma kontrolę nad tym co mówi??

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ