Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 grudnia 2023 23:40
Reklama
Reklama
Reklama

Duże uchybienia przy transporcie odpadów. Kierowca zapłaci mandat w wysokości 7,5 tysiąca złotych

Duże uchybienia przy transporcie odpadów. Kierowca zapłaci mandat w wysokości 7,5 tysiąca złotych
Podczas kontroli przeprowadzonej na punkcie przy drodze krajowej w Reńskiej Wsi inspektorzy stwierdzili poważne uchybienia dotyczące transportu odpadów.

W czwartek, 1 września inspektorzy z kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału WITD w Opolu zatrzymali do kontroli drogowej zespół pojazdów należących do czeskiego przewoźnika. Z okazanych do kontroli dokumentów wynikało, że pojazdem wykonywany był międzynarodowy transport drogowy odpadów ze Szwecji do Słowacji, co oznacza, że przewóz musiał spełniać wymagania m.in. ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (SENT).

Od 22 lutego 2022 r. systemowi SENT podlegają również odpady przywożone do Polski lub przewożone „w tranzycie” z jednego państwa członkowskiego UE do drugiego państwa członkowskiego UE przez Polskę, oraz przemieszczane na podstawie przepisów rozporządzenia nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przemieszczania odpadów. Zgodnie z wymaganiami ustawy SENT, taki przewóz musi być zgłoszony do systemu SENT a przewoźnik w trakcie całej trasie przewozu towaru objętego zgłoszeniem, ma obowiązek zapewnić przekazywanie aktualnych danych geolokalizacyjnych środka transportu objętego tym zgłoszeniem – a nr lokalizatora lub zewnętrznego systemu lokalizacji musi zostać wprowadzony do rejestru SENT.

Jak wykazała kontrola, przewóz ten nie spełniał ww. wymagań ustawy tj. nie został zgłoszony do systemu SENT. Nie został spełniony również warunek geolokalizacji. Kontrolujący nałożył na kierowcę mandat karny w wysokości 7 500 zł, a od przewoźnika pobrana została kaucja w wysokości 20 000 zł. Sprawę do dalszego prowadzenia przekazano przybyłym na miejsce kontroli funkcjonariuszom Krajowej Administracji Skarbowej. Kierowcy zakazano również dalszej jazdy do momentu zarejestrowania przejazdu w systemie SENT oraz spełnienia warunku geolokalizacji zespołu pojazdów.


odpady 1
odpady 1

odpady 2
odpady 2

odpady 3
odpady 3


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ilko 28.03.2023 20:28
przepraszam ale telefon nie był w użyciu😉

Deratyzator szurów 25.09.2022 19:39
To właśnie dlatego Jarosław będzie zabierał smarfony dzieciom i młodzieży.

Yeay1 22.09.2022 11:41
Smarfon był w użyciu.A dziecku rower sprawić a nie samochód.

gugh 22.09.2022 11:17
90% komórka

Jola 22.09.2022 10:58
Dopiero uderzy?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ