Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 listopada 2023 20:44
Reklama
Reklama
Reklama

Wraca temat cmentarza żołnierzy radzieckich. Radny chce usunięcia gwiazd i zmiany nazwy nekropolii

Wraca temat cmentarza żołnierzy radzieckich. Radny chce usunięcia gwiazd i zmiany nazwy nekropolii
Temat usunięcia symboli radzieckich z przestrzeni publicznej w Kędzierzynie-Koźlu powrócił na ostatniej sesji rady powiatu. Radny Andrzej Lachowicz domaga się zmiany nazwy cmentarza przy alei Jana Pawła II i usunięcia z niego czerwonych gwiazd.

Podobną próbę pięć lat temu podjęło Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźlu. Wtedy to pojawił się pomysł zbierania podpisów pod petycją dotyczącą usunięcia czerwonych gwiazd, ale po kilku dniach zrezygnowano z akcji. Stowarzyszenie tłumaczyło zmianę decyzji opinią uzyskaną we wrocławskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej, który stwierdził, że czerwone gwiazdy na cmentarzach nie są elementem gloryfikującym system komunistyczny.

W świetle trwającej od kilku miesięcy inwazji Rosji na Ukrainę, radny Prawa i Sprawiedliwości wrócił do tematu, wskazując, że w obecnej sytuacji czerwone gwiazdy powinny zostać usunięte.

- Kiedyś komuś przeszkadzały krzyże na tym cmentarzu i zostały one usunięte. Pozostały natomiast sowieckie czerwone gwiazdy, które drażnią mieszkańców Kędzierzyna-Koźla. Czy w obecnej sytuacji planowana jest zmiana nazwy cmentarza na cmentarz wojenny i usunięcie symboli sowieckich? To temat drażliwy, ofiara ofiarą, ale wiadomo, z czym kojarzy się krzyż i z czym czerwona gwiazda - mówił radny Andrzej Lachowicz.

Przyczynkiem do dyskusji nad usunięciem gwiazd i zmianą nazwy nekropolii było przekazanie przez wojewodę 30 tysięcy złotych dla powiatu, który od tego roku ma zajmować się utrzymywaniem porządku na cmentarzu. Starosta Paweł Masełko tłumaczy, że samorząd zajmuje się jedynie pracami porządkowymi, a o ewentualnych zmianach powinien decydować urząd wojewódzki.

- Jeśli dostaniemy jasny sygnał od mieszkańców i radnych, że chcą zmian w zakresie wizerunku zewnętrznego tego miejsca, to jako zarząd pochylimy się nad tą sprawą - zadeklarował starosta Paweł Masełko, proponując, aby ewentualną zmianę nazwy skierować do prac na jednej z komisji rady powiatu.

Podczas sesji pojawił się też pomysł organizacji konsultacji społecznych w temacie zmiany nazwy i usunięcia czerwonych gwiazd, czemu sprzeciwiał się jednak radny Lachowicz, argumentując, że usunięcie symboli totalitarnych z przestrzeni publicznej jest obowiązkiem samorządu.


DCIM120MEDIADJI_0839.JPG
DCIM120MEDIADJI_0839.JPG

DCIM120MEDIADJI_0842.JPG
DCIM120MEDIADJI_0842.JPG


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
suweren 01.08.2022 09:17
Tekturowe pis-państwo: mafie, oszuści, złodzieje i drożyzna!

Hania 31.07.2022 23:40
Władza skubie obywateli jak nigdy dotąd,podwyżki czynszów,przejazdów,prądu,gazu,nawozów,paliw,podatków. Za tym wszystkim stoją duże Państwowe spólki które natują horrendalne zyski.Tauron,ORLEN,PGNiG,PGE,Grupa AZoty itd.

Gosc 31.07.2022 17:22
Będą ludzie siedzieć w domach i wtedy nikt nie będzie zarabiał.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ