Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 września 2023 21:27
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Executive Search – czym się różni od Direct Search?

Executive Search – czym się różni od Direct Search?
Wiele osób używa zamiennie terminów Executive Search i Direct Search, co niestety jest błędem. Tym, co łączy oba hasła, jest fakt, że pojawiają się one podczas rekrutacji kandydatów pasywnych, do których trzeba dotrzeć w bezpośredni sposób. W niniejszym artykule wyjaśniamy, czym różni się Executive Search od Direct Search i dlaczego zdarza nam się mylić te pojęcia.

Co to jest Direct Search?


Direct Search to po prostu bezpośrednie docieranie do kandydatów, którzy sami z siebie nie szukają pracy. W wielu branżach (np. IT, budowlanej, finansowej) zapotrzebowanie na określonych specjalistów jest znacznie większe niż liczba wykwalifikowanych pracowników. Specjaliści są rozchwytywani, a pracodawcy, którym na różne sposoby udaje się ich pozyskać, dbają o nich z największą starannością.

Osoby pracujące w atrakcyjnym środowisku pracy, cieszące się wysokimi zarobkami i benefitami, nie mają potrzeby szukania innego zatrudnienia, nie biorą więc udziału w tradycyjnych formach rekrutacji. Nie oznacza to jednak, że nie można ich zmotywować do zmiany pracy. W tym właśnie momencie pojawia się rekruter, który w bezpośredni sposób kontaktuje się z wybranym kandydatem i przedstawia mu ofertę innej firmy. Takie działanie określamy mianem Direct Search. Jest to metoda popularnie stosowana podczas headhuntingu oraz bardziej zaawansowanych projektów, takich jak Executive Search.

Czym jest Executive Search?


Executive Search (https://hrk.pl/pl/dla-klienta/executive-search) to specjalistyczna usługa pozyskiwania kandydatów najwyższego szczebla: wysokiej klasy menedżerów i specjalistów z wąskich dziedzin. Direct Search, czyli bezpośrednie poszukiwanie i docieranie do najbardziej wartościowych kandydatów, jest jedynie częścią projektu Executive Search. Całość składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest oczywiście rozpoznanie potrzeb klienta oraz stworzenie wspólnie z nim dokładnego profilu idealnego kandydata bądź kandydatów. Następnie rekruter kontaktuje się z wybranymi osobami i motywuje ich do wzięcia udziału w rekrutacji.

Bardzo istotne w przypadku Executive Search jest doświadczenie rekrutera, który musi doskonale orientować się w branży, posiadać rozbudowaną bazę sprawdzonych kontaktów oraz wykazać się delikatnością, dyskrecją i wybitnymi zdolnościami interpersonalnymi. Nierzadko mówi się, że projekty z zakresu Executive Search przypominają negocjacje handlowe na najwyższym szczeblu. Rekruter musi odpowiednio zachęcić kandydata, dbając jednocześnie o interesy klienta.

Czym różni się Executive Search od headhuntingu?


Wiemy już, że Direct Search jest częścią Executive Search. A czym ta ostatnia metoda różni się od headhuntingu? Elementem różnicującym są sami kandydaci. O ile headhunting z powodzeniem można stosować, poszukując pracowników na różne szczeble, tak Executive Search dedykowany jest kadrze zarządzającej, menedżerom, liderom i specjalistom. Pozyskanie do firmy wybitnych talentów jest znacznie trudniejsze, dlatego projekty z zakresu Executive Search powierza się najbardziej doświadczonym rekruterom.

Materiał promocyjny

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
Reklama