Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 lipca 2024 19:31
Reklama
Reklama
Reklama

Hartowanie laserowe czym jest i co warto o nim wiedzieć?

Hartowanie laserowe czym jest i co warto o nim wiedzieć?
Już od dłuższego czasu pracujemy nad uszlachetnianiem naszych materiałów, jakimi są elementy metalowe, które nie rzadko stanowią części maszyn czy urządzeń. Staramy nadać się im nowego życia, poprzez utwardzenie ich powierzchni i nadanie im dodatkowej twardości. Do takich zadań idealnie sprawdzą się laserowe technologie obróbki metali. Jak wiadomo, laser stał się bardzo chętnie wykorzystywany, czy to w medycynie, czy zautomatyzowanych procesach oddziałujących na metale. Jedną z takich technik jest właśnie hartowanie laserowe, które swoje zastosowanie w przemyśle, zawdzięcza przede wszystkim szybkiej, precyzyjnej oraz skutecznej pracy. Jak wygląda cały proces, czego możemy się po nim spodziewać i czy warto z niego skorzystać? Tego dowiemy się w poniższym artykule.

Jak opisać przebieg hartowania laserowego?


Hartowanie laserowe nadaje metalowym elementom dodatkowej twardości. To w konsekwencji sprawia, że czas ich użytkowania i pracy jest znacznie dłuższy. Dlatego metoda ta stosowana jest w różnych odłamach przemysłu, jak motoryzacja, budownictwo, czy też medycyna. Hartować można wiele elementów, szczególnie tych, które narażone są na przyśpieszone zużycie. W porównaniu do innych metod hartowania ta umożliwia nam doprowadzenie wiązki laserowej bezpośrednio na ulepszaną strefę. Eliminuje to konieczność nagrzewania całego elementu, co w konsekwencji nie naraża materiału na zmianę jego geometrii. Proces ten jest w stu procentach zautomatyzowany, co pozwala na idealne odwzorowanie zamierzonego projektu. Ponadto, możemy uzyskać powtarzalność wielu elementów, szczególnie jeśli zlecenie dotyczy większych serii produkcyjnych. Sprzęty, jakie wykorzystywane są do hartowania laserowego, umożliwiają nam stałą kontrolę nad przebiegiem procesu. Na bieżąco monitorujemy temperaturę i inne parametry, przez co utrzymujemy odpowiednie warunki hartowania.

Czy proces jest skomplikowany?


Już sam fakt użycia skomputeryzowanego sprzętu, określa nam poziom trudności procesu. Wszystkie czynności zarówno te najważniejsze, jak i mniej ważne wykonuje za nas urządzenie. Na powierzchnie materiału oddziałujemy przy pomocy wiązki lasera, o skoncentrowanej, wysokiej mocy. Pod wpływem tych czynników dochodzi do przemiany austenitycznej, która powoduje zmianę w pozycjach atomów zachodzącą w strukturze materiału. Część powierzchni, na którą przestaje padać laser, błyskawicznie stygnie, co skutkuje powstaniem dodatkowej, drobnoziarnistej, twardej warstwy. W zależności od obrabianych materiałów, jej grubość może dochodzić nawet do 2,5 mm. Obrobić możemy wiele rodzajów metali, jak na przykład aluminium, stal czy żeliwo. W konsekwencji możemy być pewni tego, że otrzymamy produkty wysokiej jakości z zachowaniem wszystkich właściwości materiału. Hartowanie przebiegnie precyzyjnie, dokładnie a co ważniejsze szybko, co umożliwi zwiększenie wydajności produkcji. Produkty nie są narażone na uszkodzenia, przez co proces jest bardzo chętnie wykorzystywany. Za hartowanie odpowiedzialne są profesjonalne maszyny, które można odpowiednio zaprogramować. Jeśli więc szukasz idealnej metody zahartowania metalowych elementów, powinieneś skorzystać z usługi, jaką jest hartowanie laserowe.

Materiał partnera

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
sławek 14.11.2021 20:00
Baczność!! Spięci są ci ludzie jak guma w kalesonach.

Ludzie, co z wami nie teges? 12.11.2021 11:40
Zaproszenie do zbiorowego obłędu

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ