Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 3 marca 2024 01:22
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

DFK Reńska Wieś podsumowało mijający rok i wybrało władze na kolejną kadencję

DFK Reńska Wieś podsumowało mijający rok i wybrało władze na kolejną kadencję
Zmiany na najważniejszych stanowiskach w DFK Reńska Wieś. Nowym przewodniczącym koła został wybrany Tomasz Kandziora, który zamieni się tym samym funkcjami z dotychczasowym szefem struktur, Krystianem Fleglem.

Walne zebranie członków DFK Reńska Wieś odbyło się w czwartek, 29 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury. W spotkaniu wzięło udział 70 członków koła, którzy mieli okazję zapoznać się ze sprawozdaniem z działalności organizacji oraz stanu finansów koła. W trakcie czteroletniej kadencji koło było organizatorem licznych wydarzeń: spotkań, odczytów, wycieczek, projektów i imprez, których w sumie odbyło się 20. Z inicjatywy DFK Reńska Wieś prowadzone były sobotnie kursy języka niemieckiego dla dzieci oraz jedną edycję kursu dla dorosłych.

Kondycja finansowa organizacji jest dobra, m.in. dzięki 173 członkom koła, którzy regularnie opłacają składki. W minionej kadencji DFK Reńska Wieś korzystało również ze środków zewnętrznych.- Tylko w 2014 roku udało nam się pozyskać ok 10 tysięcy złotych na różne projektu kulturalno-integracyjne. W sumie w całej kadencji władz koła 2011-2015 na te cele pozyskaliśmy ponad 40 tysięcy złotych ze środków rządu niemieckiego – wylicza Tomasz Kandziora, wiceprzewodniczący koła w minionej kadencji.

Przy realizacji działań statutowych koło korzystało również ze środków polskiego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, które skierowane były na wspieranie działalności grup artystycznych przy DFK. Budżet organizacji regularnie zasilany jest też przez wpływy z 1 proc. odpisu podatkowego, gdyż Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim jest organizacją pożytku publicznego.

W mijającej kadencji kołu szefowała para Flegel-Kandziora. Ten pierwszy był przewodniczącym DFK Reńska Wieś, a drugi pełnił funkcję jego zastępcy. W czwartek podjęto decyzje o zmianie na najwyższych stanowiskach struktur. Decyzją członków koła przez najbliższe cztery lata szefować mu będzie Tomasz Kandziora.

- Pan Tomasz w ostatniej kadencji terminował pod moim okiem jako mój zastępca – mówił Krystian Flegel. – Spisał się i teraz czas oddać stery koła w jego ręce, a ja będę go w tym wspierał i pomagał jako wiceprzewodniczący.

W nowym zarządzie koła znaleźli się zarówno doświadczeni działacze, jak i nowe twarze.

Jaką wizję działalności koła ma jego nowy przewodniczący?- Chcę się skoncentrować na przyciągnięciu młodszego i średniego pokolenia i włączenia ich do działalności. To oznacza, ze trzeba będzie zaproponować im ciekawe projekty i wydarzenia skierowane stricte do tych grup wiekowych. Jednocześnie nie zapomnimy o starszych członkach koła, z myślą o których nadal będziemy organizować wiele przedsięwzięć – zapowiada Tomasz Kandziora.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ