Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 14:11
Reklama
Reklama

Znany historyk i córka rotmistrza Pileckiego przyjadą jutro do Kędzierzyna-Koźla

Znany historyk i córka rotmistrza Pileckiego przyjadą jutro do Kędzierzyna-Koźla
W poniedziałek w Kędzierzynie-Koźlu gościć będą prof. Krzysztof Szwagrzyk i Zofia Pilecka. Prof. Szwagrzyk jest historykiem, pracuje w Instytucie Pamięci Narodowej. Kieruje pracami ekshumacyjnymi m.in. w Kwaterze na Łączce na warszawskich Powązkach i w wielu innych miejscach w Polsce, gdzie poszukiwane są szczątki Żołnierzy Wyklętych.

Naukowiec opowie o swojej pracy, a także o trudnych losach członków polskiego podziemia antykomunistycznego a także ich rodzin. Z mieszkańcami Kędzierzyna-Koźla spotka się także Zofia Pilecka-Optułowicz, córka wielkiego polskiego bohatera rotmistrza Witolda Pileckiego. Pani Zofia będzie z kolei opowiadać o swojej rodzinie, wychowaniu przez ojca, wojnie i wielu trudnych latach powojennych, podczas których próbowała walczyć o dobre imię rotmistrza.

Spotkanie organizuje stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle wspolnie z kędzierzyńsko-kozielskim kołem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Odbędzie się ono 19 października w kinie Chemik. Początek o godzinie 18.00. Wstęp wolny. - Szczególnie zapraszamy na nie młodzież. Stąd apel do nauczycieli, by na zajęciach w tym tygodniu wspomnieli o takim wydarzeniu, albo przyszli wspólnie z uczniami. Będzie to z pewnością ciekawa lekcja historii - mówi Bartłomiej Łyskaniuk, wiceprezes stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ