Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 3 marca 2024 01:26
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Starostwo chce wydać 20 milionów złotych na przebudowę dróg w naszym powiecie

Starostwo chce wydać 20 milionów złotych na przebudowę dróg w naszym powiecie
Najbliższe miesiące mają upłynąć pod znakiem kolejnych dużych inwestycji drogowych na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Władze starostwa do końca roku zamierzają zainwestować około 20 milionów złotych w celu poprawy komfortu zmotoryzowanych.

Jedną z największych tegorocznych inwestycji będzie kontynuowanie naprawy dróg zniszczonych w wyniku powodzi z 2010 roku. Po zakończeniu przebudowy drogi między Kobylicami a Ciskiem i oddaniu do użytku nowego mostu na Odrze przyszedł czas na przesunięcie prac w kierunku Roszowic. Aktualnie kierowcy jadący do Roszowic i Roszowickiego Lasu korzystać muszą z wyznaczonych objazdów. Już w kwietniu jednak do użytku ma zostać oddana wyremontowany kilkukilometrowy odcinek drogi z Cisku do Roszowic. Ta droga przez lata znajdowała się w fatalnym stanie.

Powody do radości mają również mieszkańcy gminy Pawłowiczki. W tym roku kontynuowana będzie przebudowa drogi w Karchowie. W minionym roku starostwo wydało na remont innego odcinka tej drogi pół miliona złotych, teraz na stole pojawi się suma sześciokrotnie wyższa, ale tylko część środków pochodzić będzie z budżetu powiatu. Zadanie udało się wciągnąć do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

Nie zabraknie tez inwestycji w samym mieście. Ponad milion złotych kosztować będzie kapitalny remont ulicy Krzywoustego na osiedlu Piastów. Przetarg na to zadanie zostanie ogłoszony w najbliższych tygodniach, a sam remont obejmie wymianę nawierzchni drogowej oraz przebudowę zniszczonych chodników.

Prace prowadzone będą również na osiedlu Azoty, gdzie przebudowy doczeka się ulica Mostowa na odcinku od przejazdu kolejowego aż po bramę bierawską. Obok nowej nawierzchni powstanie tam ścieżka rowerowa, co ma wpłynąć na bezpieczeństwo osób dojeżdżających do pracy. Również ta inwestycja może liczyć na dofinansowanie z tzw. schetynówek. Miejsce na liście inwestycji współfinansowanych z rządowego programu udało się wywalczyć m.in. dzięki temu, że powiat w realizacji przebudowy wsparły Zakłady Azotowe Kędzierzyn, które wyłożyły na ten cel 80 tysięcy złotych.

W planie starostwa jest również kompleksowa przebudowa ulicy Brzechwy, która łączy osiedle Kuźniczka z Cisową. Również w tym przypadku obok drogi powstać ma ścieżka rowerowa. To zadanie realizowane ma być ze środków w ramach subregionu kędzierzyńsko-kozielskiego. Jak na razie nie jest znany dokładny termin realizacji remontu, którego wartość ma wynieść około 6 milionów złotych.

Powiatowy Zarząd Dróg zarezerwował też pieniądze na remonty cząstkowe oraz pozimowe naprawy dróg. Te rozpoczną się wiosną. Wysokość środków, które będą mieli do dyspozycji drogowcy, może zwiększyć się w zależności od oszczędności uzyskanych z niewydanych środków na zimowe utrzymanie dróg.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ