Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 lipca 2024 12:58
Reklama
Reklama
Reklama

Jak się zdaje prawko w filii WORD w Azotach? Wkrótce tysięczny egzamin

Jak się zdaje prawko w filii WORD w Azotach? Wkrótce tysięczny egzamin
Za kilka dni miną trzy miesiące od czasu uruchomienia w naszym mieście oddziału terenowego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. Do dzisiaj w kędzierzyńskiej filii WORD-u przeprowadzono blisko 900 egzaminów praktycznych, których zdawalność oscyluje w granicach 30 procent. Prawko próbują zdobyć u nas nie tylko mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla.

Decyzja o uruchomieniu w Kędzierzynie-Koźlu filii WORD zapadła wiosną ubiegłego roku. Do naszego miasta po 16 latach przerwy powróciły egzaminacyjne „elki”. Powstanie oddziału było możliwe dzięki wspólnym staraniom władz urzędu marszałkowskiego, opolskiego WORD-u, a także starostwa powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu oraz Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Azotach.
Uruchomienie filii w Kędzierzynie-Koźlu wiązało się z koniecznością wyłożenia ponad miliona złotych na przystosowanie istniejących obiektów na potrzeby ośrodka. Gros ze środków wydanych na inwestycję wyłożył na stół opolski WORD, który z własnej kieszeni wysupłał 900 tysięcy złotych. Pozostałe pieniądze pochodziły z budżetu starostwa powiatowego.

Z pewnością niejeden z mieszkańców miasta zadał już sobie pytanie, jak wygląda zdawalność egzaminów w naszym mieście.
- Jeśli chodzi o część teoretyczną, to około 40 procent przystępujących do egzaminu ją zdaje. Nieco słabiej wygląda część praktyczna, którą w Kędzierzynie-Koźlu zdaje niespełna 30 procent przystępujących. W przypadku procentowej zdawalności egzaminu w Kędzierzynie-Koźlu, to jest ona zbliżona do wyników, które odnotowujemy w Opolu – podaje Włodzimierz Twardoń, wicedyrektor opolskiego WORD-u.

Tylko w listopadzie w kędzierzyńsko-kozielskiej filii 583 osoby przystąpiły do egzaminu praktycznego. Zdających teorię było nieco mniej – 511. Od początku nowego roku 300 osób zdawało u nas egzamin teoretyczny, a 303 osoby zmierzyły się z praktyką – to dane na środę, 28 stycznia.
Jak przyznaje przedstawiciel ośrodka, w ostatnich dniach kolejki do egzaminów nieco skróciły się.- To tendencja, którą co roku obserwujemy na przełomie stycznia i lutego. Uśredniając, możemy powiedzieć, że aktualnie w Kędzierzynie-Koźlu przeprowadzamy 20 egzaminów praktycznych na dzień. W tej materii mamy bardzo duże rezerwy. W filii są trzy samochody co umożliwia nam przeprowadzenie około 40 egzaminów praktycznych i 60 teoretycznych w ciągu dnia – mówi Włodzimierz Twardoń.

Otwarcie zamiejscowego oddziału opolskiego WORD spowodowało, że na ulicach Kędzierzyna-Koźla możemy zauważyć zwiększona liczbę samochodów nauki jazdy. Wśród nich nie brakuje pojazdów z ościennych powiatów, a nawet aut z kursantami z województwa śląskiego.
- Nie prowadzimy szczegółowej statystyki osób przystępujących do egzaminu, ale możemy powiedzieć, że do tej pory prawo jazdy zdobyło u nas 15 osób z powiatu raciborskiego i 14 osób z powiatu gliwickiego – mówi wicedyrektor opolskiego WORD.

Jak przyznaje Włodzimierz Twardoń, kędzierzyńsko-kozielska filia zbiera jak do tej pory pozytywne recenzje zarówno od jej pracowników, jak i zdających egzamin. Jedynym problemem jest zwiększone natężenie ruchu pojazdów na osiedlu Azoty przed godziną 15, kiedy pracownicy pobliskich zakładów wracają do domów. Włączenie się do ruchu z podporządkowanej ulicy jest dla kandydatów na kierowców nie lada wyzwaniem, czasem wyjazd z ośrodka zajmuje kilka minut.

Jednym z głównych powodów, dla których władze WORD zdecydowały się na otworzenie filii terenowej, była chęć skrócenia kolejek do egzaminów. Jak długo czeka się na egzamin w Kędzierzynie-Koźlu? Gdy dziś zadzwoniliśmy zapytać o wolne terminy, powiedziano nam, że na egzamin możemy zapisać się już 5 lutego.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ