Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 18:54
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nowy rok szkolny na Opolszczyźnie rozpoczął się w Kędzierzynie-Koźlu. ZDJĘCIA

Dźwiękiem okrętowego dzwonu symbolicznie rozpoczął się dzisiaj nowy rok szkolny 2015-2016 na Opolszczyźnie - oficjalne obchody zorganizowano na kozielskim rynku. Równolegle świętowano 65-lecie Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu im. Bohaterów Westerplatte.

Za ringabulinę, sznur umocowany do serca dzwonu, chwycili razem wojewoda opolski Ryszard Wilczyński, opolska kurator oświaty Halina Bilik oraz dyrektor Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej Agnieszka Kossakowska. W uroczystości uczestniczyli również samorządowcy, parlamentarzyści, duchowieństwo, a przede wszystkim uczniowie i nauczyciele.

Starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego podziękowała wojewodzie i kurator oświaty, że na inaugurację roku szkolnego wybrali właśnie Kędzierzyn-Koźle, a uczniom życzyła powodzenia i wytrwałości w nauce.

- Pomimo niżu demograficznego w szkołach średnich powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego udało się przeprowadzić nabór na bardzo satysfakcjonującym poziomie. Taki efekt zawdzięczamy wysiłkom pracowników oświaty, powstaniu nowych, atrakcyjnych, kierunków nauczania oraz remontom – mówiła Tudaj. – Szkoły w naszym powiecie przez lata wykształciły wielu znakomitych fachowców, ludzi odnoszących sukcesy w kraju i za granicą, jednocześnie czyniąc z nich wartościowych ludzi i świadomych obywateli. To  wyraz ogromnego potencjału, jaki tkwi w naszych nauczycielach – zaznaczyła starosta.

W tym roku szkolnym szkoły powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego w jeszcze większym stopniu zwrócić mają się w kierunku uczniów borykających się z problemami w nauce. Intensywniejsza praca czeka także uczniów ponadprzeciętnie uzdolnionych. Bardziej atrakcyjne mają być zajęcia wychowania fizycznego, aby zatamować falę zwolnień – w I LO otwarto na przykład klasę siatkarską pod patronatem ZAKSY.

Już po raz 65. rok szkolny rozpoczęła kozielska „Żegluga” – jedna z  dwóch takich szkół w Polsce. Podczas uroczystości nowi uczniowie złożyli ślubowanie. Wystąpiła, a właściwie dała show, także szkolna orkiestra dęta.

Na wojewodzie Ryszardzie Wilczyńskim ogromne wrażenie zrobiły mundury tradycyjnie noszone przez uczniów szkoły oraz marynarski dryg.

- Mundur człowieka naznacza i wyróżnia, tworzy zobowiązanie, wyznacza powinność. Nie jest ograniczeniem, jest przywilejem. Bądźcie dumni, że chodzicie do szkoły, która ma charakter. Pamiętajcie jednak, że mundurem jest też to, jakimi jesteście ludźmi. Nie zapominajcie o tym – mówił do uczniów.

Dalsza cześć obchodów jubileuszu odbyła się w szkolnej sali gimnastycznej, gdzie przemaszerowali uczestnicy.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ