Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 08:49
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Miasto szuka dyrektora muzeum, które jeszcze nie powstało

Miasto szuka dyrektora muzeum, które jeszcze nie powstało
Mało który mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla zdaje sobie sprawę z faktu, że w mieście istnieje samorządowe muzeum poświęcone lokalnej historii. To jednak byt nienamacalny. Instytucja od kilku lat istnieje wyłącznie na papierze. Za to niedługo prawdopodobnie będzie miała dyrektora.

Zapewne wiele osób właśnie się oburzyło, bo przecież w baszcie działa Muzeum Ziemi Kozielskiej i można oglądać jego zbiory. To prawda, placówka ma nieocenione zasługi w gromadzeniu eksponatów i materiałów źródłowych związanych z Kędzierzynem-Koźlem, ale formalnie, zgodnie z ustawą, muzeum nie jest. To tylko miejsce przechowywania zbiorów i ich ekspozycji. Dopiero jednostka samorządowa ma być muzeum z prawdziwego zdarzenia – przejmie zbiory od Towarzystwa Ziemi Kozielskiej. Uchwałę powołującą je do życia rada miasta przyjęła pod koniec 2009 roku – jeszcze za czasów prezydenta Wiesława Fąfary. Zamierzano nawet poszukać dyrektora, który rozpocząłby jego organizację, ale ostatecznie temat odłożono, następnie zmieniła się władza i przez kolejne lata nic się w tej sprawie nie działo. Aż do teraz. Miasto ogłosiło konkurs na dyrektora Muzeum Ziemi Kozielskiej w organizacji.

– Samo odremontowanie pomieszczeń i wprowadzenie do nich muzeum nie wystarczy. Potrzebny jest pomysł na tę instytucję, który sprawi, że będzie ona atrakcyjna. Dyrektorem muzeum niekoniecznie musi być historyk. Potrzebujemy osoby, która znajdzie formułę i będzie potrafiła ją realizować. Oczywiście przy wsparciu historyków i innych specjalistów – mówiła niedawno prezydent Sabina Nowosielska.

Potencjalną lokalizacją dla Muzeum Ziemi Kozielskiej są podziemia zamku. Wcześniej muszą one jednak zostać dostosowane do wymogów ekspozycji zbiorów i zwiedzania. Miasto zamierza stopniowo rewitalizować cały teren zamku. Może to potrwać nawet dekadę.

Jakie niezbędne warunki powinien spełniać kandydat na dyrektora Muzeum Ziemi Kozielskiej? To głównie trzyletni staż pracy fakultatywnie w muzeach, bibliotekach naukowych, archiwach, instytucjach kultury, urzędach organów administracji rządowej oraz samorządu terytorialnego na stanowiskach związanych z działalnością kulturalną lub ochroną zabytków i innych dóbr kultury oraz wykształcenie wyższe. Na oferty miasto czeka do 1 września.

Artykuł ukazał się w Tygodniku Kędzierzyńsko-Kozielskim Dobra Gazeta - nr 13.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ